Skąd najlepiej oglądać statki? Polecamy pięć miejsc

20 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Drugie podejście do remontu punktu widokowego w Sopocie

Dla turystów, ale też mieszkańców, jedną z większych atrakcji jest Zatoka Gdańska oraz pływające po niej statki. Przedstawiamy pięć propozycji punktów widokowych: trzech w obrębie terenów portowych Gdańska i Gdyni oraz dwóch, skąd widać panoramę zatoki i zabudowę Trójmiasta.Ostroga Pilotowa w Porcie Gdynia zobacz na mapie Gdyni

W Gdyni zdecydowanie najlepszym miejscem do podziwiania statków w porcie jest tzw. Ostroga Pilotowa, zlokalizowana także przy Kapitanacie Portu. Miejsce warto odwiedzić przy zachodzie słońca, które w tym miejscu "chowa się" za taflą wody basenów portowych.

Tuż obok pomostu spacerowego ostrogi znajduje się Dworzec Morski, pełniący współcześnie funkcję Muzeum Emigracji. Obiekt jest czynny cały rok (z wyjątkiem wybranych świąt oraz poniedziałków), zaś bilet normalny kosztuje 12 zł.

Kalendarz wydarzeń w Muzeum Emigracji


Materiał archiwalny z 2014 r.

Falochron Zachodni w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska

Falochron Zachodni w Brzeźnie to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych na mapie Gdańska. Dzięki otwarciu w 2015 r. niedostępnego dotychczas nabrzeża, możemy obserwować przez całą dobę ruch statków, które zmierzają do lub opuszczają port wewnętrzny, a także plaże Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Dojście do tego miejsca prowadzi przez urokliwy Park Brzeźnieński im. Haffnera, w którym znajdują się pozostałości ponadstuletnich schronów. Właścicieli psów ucieszy natomiast całoroczna plaża, która znajduje się tuż przy wejściu na ścieżkę prowadzącą do falochronu.

Nabrzeże Kapitana Ziółkowskiego w Nowym Porcie zobacz na mapie Gdańska

Nabrzeże znajduje się w Nowym Porcie i od wspomnianego wcześniej falochronu zachodniego dzieli je basen Wolnego Obszaru Celnego. W przeciwieństwie do falochronu dotrzemy tutaj bez problemu samochodem, z czego chętnie korzystają licznie odwiedzający to miejsce wędkarze.

Tuż przy nabrzeżu znajdują się Kapitanat Portu Gdańsk oraz latarnia morska, która jest udostępniona do zwiedzania w okresie wiosenno-letnim (bilet normalny w 2018 r. kosztował 10 zł).

Co kryje latarnia w Nowym Porcie?Klif w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni

Z dwóch kolejnych punktów widokowych możemy obserwować przede wszystkim zabudowę Gdańska i Sopotu wzdłuż wód Zatoki Gdańskiej. Jeżeli chcemy dodatkowo podejrzeć także statki zmierzające do lub opuszczające port w Gdańsku oraz niewielkie jednostki cumujące przy molo w Sopocie, warto zabrać ze sobą lornetkę lub aparat fotograficzny z dużym zbliżeniem (zoomem).


Klif w Kolibkach położony jest w pobliżu granicy z Sopotem. Wygodne dojście możliwe jest m.in. przez Park Północny w Sopocie, a następnie schodami (formalnie już w granicach Gdyni) lub od parkingu przy al. Zwycięstwa w Gdyni zobacz na mapie Gdyni przez plac zabaw dla psów zobacz na mapie Gdyni.

Wzniesienie Strzeleckie przy Operze Leśnej zobacz na mapie Sopotu

Do tego punktu widokowego najłatwiej dostać się z ul. Moniuszki na wysokości stawu Morskie Oko. Oznakowane niewielką tabliczką wejście na ścieżkę ze schodami zlokalizowane jest obok kamiennej ławki miasta partnerskiego Zakopane.

Tramwaj wodny, rejsy statkiem po porcie

Od 1 maja w Gdańsku skorzystać można z tramwaju wodnego Zarządu Transportu Miejskiego, którym dotrzemy z centrum Gdańska na Wyspę Sobieszewską lub wspomnianego już nabrzeża Kapitana Ziółkowskiego oraz falochronu zachodniego.

W przypadku tej drugiej trasy po drodze będziemy mogli zobaczyć z bliska tereny portowe oraz stoczniowe. Za rejs na każdej z tras zapłacimy w 2019 r. 20 zł (bilet normalny).

Tramwaje wodne, wodoloty, promy - rozkłady


W Gdyni rejsy po porcie organizowane są na zasadach komercyjnych przez kilka firm. Bilet normalny za blisko godzinny rejs z Molo Południowego kosztuje od 35 zł.