Skanery do tablic dla Straży Miejskiej w Gdańsku

29 lipca 2021, 17:00
Maciej Korolczuk
Strażnicy mają do dyspozycji cztery skanery. Jeśli urządzenia się sprawdzą, to po wakacjach zostaną w nie wyposażone wszystkie patrole w śródmieściu Gdańska. Więcej zdjęć (3)

Strażnicy mają do dyspozycji cztery skanery. Jeśli urządzenia się sprawdzą, to po wakacjach zostaną w nie wyposażone wszystkie patrole w śródmieściu Gdańska.

fot. SM w Gdańsku

Strażnicy mają do dyspozycji cztery skanery. Jeśli urządzenia się sprawdzą, to po wakacjach zostaną w nie wyposażone wszystkie patrole w śródmieściu Gdańska.

fot. SM w Gdańsku

Straż Miejska w Gdańsku ma nowe narzędzie do walki z bezprawnym wjazdem i parkowaniem w Strefie Ograniczonej Dostępności. To mobilne skanery tablic rejestracyjnych, dzięki którym łatwo i szybko strażnicy mogą sprawdzić, czy dany pojazd widnieje w bazie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.Strażnicy dysponują czterema skanerami, które pozwalają na natychmiastową kontrolę, czy dany pojazd ma prawo wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności. Na razie system wdrożono pilotażowo do końca sierpnia, ale po pierwszych dniach jego funkcjonowania strażnicy przyznają, że urządzenia działają bez zarzutu.

Dodajmy, że do automatycznej kontroli parkowania w ramach Strefy Płatnego Parkowania oraz Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania przygotowuje się także Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Samochody wyposażone w kamery skanujące zaparkowane auta pojawią na ulicach Gdańska jesienią.

Jak to działa w praktyce?- W razie wątpliwości co do posiadanego pozwolenia na wjazd skanujemy urządzeniem tablicę rejestracyjną auta i natychmiast dowiadujemy się, czy dany numer widnieje w bazie danych Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Oprócz identyfikatorów długoterminowych mamy też możliwość sprawdzenia tych krótkoterminowych, 24-godzinnych - mówi młodszy strażnik Robert Kmieć. - Zdarza się, że za szybą znajdują się identyfikatory przeterminowane czy też kierowcy tłumaczą, że w ogóle zapomnieli wziąć je z domu. Teraz możemy to bardzo szybko zweryfikować.
Granice Strefy Ograniczonej Dostępności wyznaczają ulice: Kotwiczników, Ogarna, Słodowników, Za Murami, Bogusławskiego, Wełniarska, Teatralna, Latarniana, Szeroka oraz rzeka Stara Motława (z wyłączeniem ul. Bogusławskiego, Słodowników, Pocztowej, Ławniczej, Szerokiej i Teatralnej). Na czas wakacji SOD powiększa swoje granice o kolejne ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana, a także ul. Sukiennicza na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni.


- W urządzenia wyposażeni zostali głównie strażnicy patrolujący strefy wjazdu do SOD, ale wgląd do systemu mają też tzw. wykroczeniowcy, a więc funkcjonariusze wystawiający mandaty za niewłaściwe parkowanie. Poza samymi mandatami strażnicy miejscy przypominają kierowcom, aby zwracali uwagę na aktualne oznakowanie, unikali jazdy na pamięć i nie stosowali się bezkrytycznie do wskazówek nawigacji - dodają strażnicy.
Jeśli pilotaż tego rozwiązania się sprawdzi, SM już zapowiedziała, że po wakacjach wyposaży w podobne urządzenia wszystkie patrole pracujące w Strefie Ograniczonej Dostępności.

Dzięki skanerom strażnicy mogą szybko sprawdzić, czy dany samochód ma pozwolenie na wjazd do SOD. Więcej zdjęć (3)

Dzięki skanerom strażnicy mogą szybko sprawdzić, czy dany samochód ma pozwolenie na wjazd do SOD.

fot. SM w Gdańsku

Dzięki skanerom strażnicy mogą szybko sprawdzić, czy dany samochód ma pozwolenie na wjazd do SOD.

fot. SM w Gdańsku

Kto może poruszać się w SOD?Do poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności uprawnia identyfikator IGM, wydawany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Oprócz identyfikatorów długoterminowych GZDiZ wydaje też krótkoterminowe, ważne przez 24 godziny. Przeznaczone są dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, realizujących w obszarze SOD prace budowlane czy remontowe, pojazdów przedstawicieli mediów czy wykorzystywanych przy przeprowadzkach, transporcie osób niepełnosprawnych lub przewozie osób uczestniczących w imprezach okolicznościowych (ślub, pogrzeb itp.), które mają miejsce w obiekcie zlokalizowanym w SOD.

W godzinach 6:00-11:00 do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora mogą wjechać pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony realizujące usługi zaopatrzenia i serwisu technicznego na podstawie ważnego listu przewozowego lub aktualnego zlecenia. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wykonujące tego typu przejazdy w SOD muszą mieć identyfikator IGM.

Strażnicy już przyznają, że system się sprawdza, zwłaszcza w sytuacji gdy np. mają wątpliwości, czy dany identyfikator na podszybiu nie stracił ważności. Więcej zdjęć (3)

Strażnicy już przyznają, że system się sprawdza, zwłaszcza w sytuacji gdy np. mają wątpliwości, czy dany identyfikator na podszybiu nie stracił ważności.

fot. SM w Gdańsku

Strażnicy już przyznają, że system się sprawdza, zwłaszcza w sytuacji gdy np. mają wątpliwości, czy dany identyfikator na podszybiu nie stracił ważności.

fot. SM w Gdańsku

Zwolnione z konieczności posiadania identyfikatora IGM są: taksówki, autobusy komunikacji miejskiej, rowery i motorowery, pojazdy służbowe policji i straży miejskiej, karetki pogotowia, a także oznakowane pojazdy służb komunalnych (pogotowie energetyczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze) oraz Gdańskich Nieruchomości podczas usuwania skutków awarii. Identyfikator IGM nie jest również wymagany dla pojazdów gości hoteli, które znajdują się w SOD, na podstawie wydrukowanej ważnej rezerwacji, a także dla pojazdów z identyfikatorem "R".

Warto pamiętać, że w Strefie Ograniczonej Dostępności obowiązuje znak B-1 "zakaz ruchu". Dodatkowo w SOD na Głównym Mieście znajduje się strefa zamieszkania. Obowiązuje na niej pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalna prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Za zignorowanie znaku B-1 strażnik miejski może wystawić mandat do 500 zł i 5 punktów karnych. Za postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.
Czy dostałe(a)ś kiedykolwiek mandat za niewłaściwe parkowanie?
17%

tak, kilka razy

29%

tak, ale tylko raz

54%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1138

Opinie wybrane


wszystkie opinie (144)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.