Skarb Państwa przejmuje miejski teren na Westerplatte

7 sierpnia 2020, 13:25
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

1 września uroczystości na Westerplatte

Wojewoda pomorski wydał w piątek, 7 sierpnia, decyzję zezwalającą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że zarządcą terenu Pola Bitwy nie jest już miasto, a muzeum, w imieniu Skarbu Państwa.Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku weszło w posiadanie nieruchomości położonej na terenie Pola Bitwy na Westerplatte. O decyzji wojewody pomorskiego, dającej jednocześnie zielone światło na budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, poinformował w piątek Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dyrektor muzeum: "To ważny dzień w historii Westerplatte"- Dzisiejszy dzień we współczesnej historii Westerplatte jest bardzo ważny. Decyzją wojewody Dariusza Drelicha i w związku z zaakceptowaniem wniosku muzeum, działka na terenie Pola Bitwy będzie w stanie posiadania Muzeum II Wojny Światowej. Jesteśmy zarządcą i gospodarzem tej działki w imieniu Skarbu Państwa - powiedział Nawrocki - To dla nas wielki zaszczyt i radość, że wojewoda zaakceptował nasz wniosek. To oznacza, że będziemy mogli rozpocząć prace przygotowawcze do całego procesu inwestycyjnego - dodał.

Decyzja wojewody zezwala na:

  • oczyszczenie działki z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych pochodzenia wojskowego
  • wykonanie badań geofizycznych całego obszaru działki
  • badania archeologiczne
  • badania geologiczne
  • budowę postumentu z tablicą informacyjną wraz z oświetleniem i utwardzeniem terenu wokół obiektu - realizacja działań statutowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w zakresie wystaw czasowych i plenerowych działań edukacyjnych


Jak poinformował Nawrocki, na Westerplatte działają już saperzy, muzeum współpracuje też z wojskiem przy oczyszczaniu terenu.

- Dziś, stając się zarządcą działki, chcemy zadbać o bezpieczeństwo osób, które tu przychodzą. Wiemy, że mogą być tu niewybuchy, które są zagrożeniem dla odwiedzających. Dla nas ta decyzja jest bardzo ważna w procesie inwestycyjnym. Jednym z pierwszych budynków, gdzie będziemy prowadzić inwestycję, jest budynek Elektrowni - mówił Nawrocki - Pomnik jest trwałym elementem półwyspu. Nasze plany inwestycyjne nie obejmują pomnika. Przychodzimy tu, żeby budować, a nie burzyć - podkreślił.
Zobacz też: Nowa wizja zagospodarowania Westerplatte

Szczegółowe plany inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - mają zostać podane do publicznej wiadomości przed 1 września 2020 r.


Co z obchodami 1 września?Nawrocki pytany o organizację obchodów 1 września na Westerplatte odpowiedział: "Odbędą się w niezaburzony sposób. Powinno je zorganizować Ministerstwo Obrony Narodowej".

Między muzeum a władzami Gdańska trwa spór o obchody 1 września na Westerplatte.

Minister obrony narodowej zapowiedział, że tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zorganizuje Wojsko Polskie, władze Gdańska protestują.

Kwestią sporną od dawna jest też to, kto powinien zarządzać terenem.

Czytaj też: Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte

W piątek prezydent Gdańska poinformowała, że napisała list do ministra obrony narodowej i zaprosiła go do kolejnego, wspólnego zorganizowania uroczystości 1 września.

Władze Gdańska piszą do ministra- W celu uniknięcia dalszych nieporozumień i wprowadzenia Państwa w organizację tegorocznego wydarzenia proponuję nawiązanie roboczego kontaktu pana przedstawicieli z moimi współpracownikami odpowiedzialnymi za wydarzenie na Westerplatte - napisała do szefa MON Aleksandra Dulkiewicz.

Muzea w TrójmieścieZdaniem władz Gdańska uprawnienia związane z tym, co inwestor może robić na terenie Westerplatte, określiła ustawa.

- Ustawodawca postanowił, że inwestor może wykorzystywać ten teren wyłącznie na cele budowlane. Z całą pewnością w zakresie tych uprawnień nie mieści się organizowanie jakichkolwiek obchodów - wskazuje mec. Marek Szóstakowski, szef zespołu radców prawnych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Do kogo powinien należeć teren na Westerplatte?
63%

do miasta, bo leży w jego granicach

37%

do państwa, bo to miejsce ważne dla wszystkich Polaków

zakończona

łącznie głosów: 5281