stat

Znalazło się popiersie Jana Pawła II na Stogach

23 maja 2019, 10:50
Katarzyna Moritz
aktualizacja:13:07 (23 maja 2019)

W nocy z ogrodu przy kościele Świętej Rodziny na Stogach skradziono popiersie Jana Pawła II. Po kilku godzinach policja odnalazła je porzucone w krzakach.AKTUALIZACJA GODZ. 13:07: Policja dzięki informacji od mieszkańca Stogów znalazła popiersie papieża, które było porzucone w krzakach niedaleko od kościoła przy ul. Kormoranów zobacz na mapie Gdańska.

- Sprawdziliśmy wszystkie połączenia odnośnie tego zdarzenia, nikt kradzieży nam nie zgłaszał wczoraj w nocy - podkreśla Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Popiersie jest nieznacznie uszkodzone, co nastąpiło prawdopodobnie podczas rzucenia go o ziemię. Zostanie ono zbadane przez policyjnych techników i zwrócone proboszczowi.

Policjanci szukają sprawców tego przestępstwa i wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Sprawdzają też, czy doszło do przestępstwa z art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika.

Wszystkie osoby, które mają informację na temat tego zdarzenia oraz sprawcach proszone są o kontakt z policją. Zapewniana jest anonimowość.
Tuż przed północą ze środy na czwartek do Raportu z Trójmiasta wpadła informacja o niszczeniu popiersia Jana Pawła II, stojącego przy kościele Św. Rodziny, przy ul. Rozłogi 4/6 zobacz na mapie Gdańska na Stogach.

Wlaśnie bylam na spacerku z pieskiem i widzę na wlasne oczy jak noca burzą pomnik Jana Pawla 2 na Gdanskich Stogach!!! Podjechalo paru mlodych ubranych na czarno ludzi na 2 albo 3 auta i wjechali na teren kosciola na Stogach i rozwalaja pomnik/popiersie Papieza. Doszczętnie zniszczyli i zabrali caly pomnik/popiersie Papieza z terenu koaciola sw.Rodziny na Gdanskich Stogach..wlasnie odjezdzaja krzyczac Stop Pedofilom w Kosciele..dzwonilam na policje to mnie wysmiali zebym spac szla bo to nie mozliwe


Prawdziwość tego zgłoszenia potwierdził w czwartek rano proboszcz parafii Tadeusz Ławicki.

- Dowiedzieliśmy się o tym rano, nic w nocy nie słyszeliśmy. Nie mamy monitoringu. Pomnik stał ponad 10 lat nieopodal kościoła w ogrodzie, a teraz został skradziony. Trudno mi to komentować, przykra sprawa.
Sprawa została zgłoszona policji.

To już trzeci przypadek wandalizmu w Gdańsku w ostatnich miesiącach związany z pomnikami hierarchów Kościoła katolickiego. W lutym obalono pomnik prałata Henryka Jankowskiego, a kilka dni temu oblano farbą pomnik Jana Pawła II i Rolanda Reagana na Przymorzu.