Skrzyżowania równorzędne na Lawendowym Wzgórzu. Kto ma rację?

27 września 2021, 7:00
as
Deweloper mówi o jednym, a policja o pięciu. Ile jest skrzyżowań równorzędnych na os. Lawendowe Wzgórza? Więcej zdjęć (2)

Deweloper mówi o jednym, a policja o pięciu. Ile jest skrzyżowań równorzędnych na os. Lawendowe Wzgórza?

fot. Czytelnik / trojmiasto.pl

Deweloper mówi o jednym, a policja o pięciu. Ile jest skrzyżowań równorzędnych na os. Lawendowe Wzgórza?

fot. Czytelnik / trojmiasto.pl

Ile jest skrzyżowań równorzędnych na Lawendowym Wzgórzu? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w artykule, który ukazał się w zeszłym tygodniu. Według dewelopera Robyg, odpowiedzialnego za oznakowanie, na ww. osiedlu jest jedno takie skrzyżowanie. Policja natomiast twierdzi, że jest ich pięć. Przedstawiamy argumenty obu stron.Powiemy szczerze: nie spodziewaliśmy się, że tak banalny temat, jak wewnętrzne skrzyżowania na jednym z licznych osiedli w Trójmieście, zamieni się w taki tasiemiec. Tymczasem publikujemy już trzeci artykuł na temat krzyżówek na Lawendowych WzgórzachMapka . Mamy nadzieję, że więcej nie będziemy już wracać do sprawy.

Ale to się jeszcze okaże.

Zacznijmy od początku: do osiedla Lawendowe Wzgórza można dojechać drogą publiczną z dwóch stron. Patrząc z góry na mapę, jedna wiedzie od północy (to ul. JabłoniowaMapka), a druga od wschodu (to ul. Lawendowe WzgórzeMapka).

Przy obu wjazdach na osiedle ustawione są po dwa znaki. Pierwszy - "wjeżdżasz w strefę skrzyżowań równorzędnych". Drugi: "strefa zamieszkania".

Zarówno "strefa skrzyżowań równorzędnych", jak i "strefa zamieszkania", mówią o tym, że poruszając się po tej drodze, powinniśmy wpuścić kierowców nadjeżdżających z prawej strony.

Jak jednak wskazują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, nie zawsze ta zasada obowiązuje.

- Zgodnie z przepisami ruchu drogowego skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączeń lub rozwidleń. Określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną - tłumaczy mł. asp. Monika Falkowska z WRD policji w Gdańsku.
Przypomnijmy, że deweloper osiedla, firma Robyg, stoi na stanowisku, że na terenie osiedla jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne, które znajduje się przy sklepie mięsnymMapka.

Według dewelopera tylko w tym miejscu obowiązuje zasada prawej ręki.

- Odnosząc się do pojawiających rozbieżności w interpretacji rodzaju skrzyżowań, należy wyjaśnić podstawę prawną. Jest nią Uchwała Rady Miasta Gdańska nr XLV/1321/17 z dnia 30 listopada 2017 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jasienia - rejon ulicy Lawendowe Wzgórze w mieście Gdańsk. Określiła ona, że ulica Lawendowe Wzgórze jest drogą publiczną, natomiast pozostałe drogi są drogami wewnętrznymi włączającymi się w tę drogę na zasadzie zjazdów - mówi Arkadiusz Borowiecki z firmy Robyg. - Właśnie dlatego jedynym skrzyżowaniem jest według tej uchwały to przy sklepie mięsnym.
Czytaj także: Szybka jazda po osiedlowych ulicach

Deweloper swoje, a policja swojeSęk z tym, że z tą argumentacją nie zgadzają się gdańscy policjanci.

- Na osiedlu Lawendowe Wzgórza większość dróg to drogi dojazdowe, drogi wewnętrzne. Naszym zdaniem oznakowanie sugeruje, że kierowca wjeżdża w strefę skrzyżowań równorzędnych, co może w znacznym stopniu dezorientować kierujących, gdyż większość z tych dróg to drogi dojazdowe. Niemniej jednak na podstawie wizji lokalnej można stwierdzić, że w omawianym rejonie występuje więcej niż jedno przecięcie dróg odpowiadających definicji skrzyżowania - przekonuje Monika Falkowska.
Policja wskazała pięć skrzyżowań, na których obowiązuje zasada prawej ręki. Więcej zdjęć (2)

Policja wskazała pięć skrzyżowań, na których obowiązuje zasada prawej ręki.

graf. Trojmiasto.pl

Policja wskazała pięć skrzyżowań, na których obowiązuje zasada prawej ręki.

graf. Trojmiasto.pl- Skrzyżowania, które wskazaliśmy, to krzyżówki ul. Lawendowe Wzgórze z drogami przelotowymi. Nie stanowią one dojazdu do posesji. W związku z tym, spełniają warunki definicji skrzyżowania określonego w art. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym - uważa Monika Falkowska.

Zachowajmy szczególną ostrożnośćNiezależnie od sytuacji każdy kierowca powinien pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Dlatego nawet, gdy mamy pierwszeństwo, to przed wjechaniem na skrzyżowanie należy upewnić się, czy kierujący pozostałymi pojazdami faktycznie nam ustępują.

- Należy również dodać, że zapis ustawy Prawo o Ruchu Drogowym może nastręczać trudności w prawidłowej ocenie danego przecięcia/połączenia się dróg, zatem w tym przypadku należy odwołać się do art. 25 PRD, mówiącego o zachowaniu szczególnej ostrożności - również przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Takie działanie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - kończy Monika Falkowska.

Deweloper: zamontujemy progi zwalniające, oznakowanie pionowe i poziomeW związku z dużą niepewnością kierowców co do tego, jak poruszać się po osiedlu Lawendowe Wzgórza, deweloper obiecał zamontować progi zwalniające oraz dodatkowe oznakowanie poziome i pionowe.

- Zgodnie z awizowanymi wcześniej zamierzeniami przygotowaliśmy nowy projekt organizacji ruchu dla osiedla i złożyliśmy go do GZDiZ w celu uzgodnienia. Po uzyskaniu akceptacji przeprowadzimy wdrożenie projektu. Przewiduje on wykonanie progów zwalniających, jak również wykonanie oznakowania pionowego i poziomego mającego na celu poprawienie czytelności obowiązującej organizacji ruchu i tym samym podniesienie bezpieczeństwa ruchu w rejonie osiedla - kończy Arkadiusz Borowiecki.
Problem w tym, że deweloper takie samo rozwiązanie obiecywał w październiku 2020 r. Do tej pory mieszkańcy nie doczekali się jednak dodatkowego oznakowania czy progów zwalniających, które podniosłyby bezpieczeństwo w poruszaniu się po osiedlu.
Jak często masz problem z weryfikacją skrzyżowania równorzędnego?
24%

nigdy, zawsze wiem, jak jeździć

6%

nie jeżdżę samochodem

47%

raz na jakiś czas

23%

prawie zawsze zastanawiam się, kto ma pierwszeństwo

zakończona

łącznie głosów: 1015

as

Opinie wybrane


wszystkie opinie (147)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.