stat

Skwer Gyddanyzc przy kościele św. Brygidy

12 kwietnia 2019, 16:30
ms

Gyddanyzc - nie do wymówienia, ale też niebudząca kontrowersji. Taka będzie nowa nazwa skweru, który wcześniej nosił imię ks. Henryka Jankowskiego.Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska radni mają przegłosować nową nazwę skweru leżącego u zbiegu ul. Katarzynki, Stolarskiej, Brygidki i Mniszki zobacz na mapie Gdańska.

Dziś nie ma on nazwy, choć miał ją przez poprzednie osiem lat. Od 17 lutego 2011 roku, do 7 marca 2019 roku skwer nosił imię ks. Henryka Jankowskiego. Tego dnia radni, głosami 20 "za", jeden "przeciw" i przy jednym głosie wstrzymującym się pozbawili skwer dotychczasowego patrona.

Teraz miejsce ma zyskać inną nazwę. "Skwer Gyddanyzc" - taka propozycja zostanie przedstawiona radnym na sesji, która odbędzie się 25 kwietnia.

Gyddanyzc - cóż to takiego?To najstarsza, znana historykom, forma zapisu nazwy Gdańska. Pojawia się ona w średniowiecznym żywocie świętego Wojciecha (Vita sancti Adalberti episcopi Pragensis - Żywot świętego Wojciecha, biskupa praskiego), którego autorstwo przypisuje się Janowi Kanapariuszowi, benedyktyńskiemu mnichowi.

Pomysł takiego nazwania skweru wyszedł od Andrzeja Januszajtisa, znawcy i popularyzatora historii Gdańska.

- Uważam, że skwer nie powinien mieć nazwy, ale jeśli już, to powinna być nazwa nieosobowa. Np. skwer Gyddanyzc - mówi. - To była pierwsza wzmianka o istnieniu Gdańska, w dodatku z określeniem "urbs", czyli tysiąc lat temu Gdańsk był już miastem, a nie wioską. Taka nazwa będzie łączyć - mówił w marcu w rozmowie z reporterem TVN.

Kamień w parku AkademickimWarto zwrócić uwagę, że ta nazwa jest już upamiętniona w przestrzeni publicznej Gdańska. Na terenie parku Akademickiego zobacz na mapie Gdańska, tuż obok gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, znajduje się lapidarium. Gromadzi ono m.in. płyty nagrobne ze zlikwidowanych gdańskich cmentarzy. Jest tu jednak także głaz narzutowy. Na przedniej płaszczyźnie kamienia znajduje się napis "gyddanyzc", którego kształt jest identyczny jak we wspomnianej już kronice Jana Kanapariusza.
Jak oceniasz nową nazwę skweru?
43%

jest dobra, podoba mi się

16%

ten skwer powinien zostać bez nazwy

41%

nie przekonuje mnie ta nazwa

zakończona

łącznie głosów: 2606

ms