Ślizgawka z basenem i inne ciekawe projekty BO

22 listopada 2020, 9:00
Michał Brancewicz

Ślizgawka wodna z basenem na Placu Zebrań Ludowych, zielone torowisko w Brzeźnie, piętrowa ławka i taka o długości 24 metrów oraz pola do gry w disc golfa - to tylko część z najciekawszych projektów w gdańskim budżecie obywatelskim. Poniżej prezentujemy kilkanaście pomysłów, które przykuły naszą uwagę.Do końca listopada można głosować na wybrane projekty, których łącznie jest 357. Z czego:Poniżej prezentujemy wybrane przez nas najciekawsze propozycje.


Strefa rekreacji na Placu Zebrań LudowychMapka - 1,138 mln zł (ogólnomiejski)W ramach projektu, w lipcu i sierpniu 2021 roku, Plac Zebrań Ludowych ma zamienić się w przestrzeń różnorodnych działań społecznych, kulturalnych i sportowych.

 • organizowane będą weekendy tematyczne z muzyką, produktami i zwyczajami z różnych krajów
 • powstanie scena, boiska do piłki ręcznej i streetballu
 • powstanie ślizg wodny z basenem, plac zabaw i strefa relaksu z leżakami
 • działać będzie restauracja eko ze sklepem z produktami z regionu i ze świata
 • organizowane będą koncerty i warsztaty graffiti

Velodrom z parkingiem dla plażowiczów na ZaspieMapka - 2 mln zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada powstanie:

 • szerokiej drogi dla rolkarzy i rowerzystów - jednej pętli o długości 1-1,5 km
 • nowego parkingu od strony Al. Jana Pawła II dla sportowców i plażowiczów
 • małej architektury
 • koncepcji całego przyszłego kompleksu sportowego

Nowy obiekt umożliwi bezpieczną rekreację i wyczynowe treningi sportowe poza ścieżkami rowerowymi, chodnikami i zatłoczonymi ulicami. Powstanie miejsce na zawody bez paraliżu dróg. W przyszłości mogłyby tam powstać kolejne elementy: druga pętla do jazdy sportowej i rekreacyjnej, skatepark, pumptrack, boiska do hokeja na rolkach, miasteczko ruchu drogowego, place zabaw, wyścigowy tor kolarski i wrotkarski. Na ten cel potrzeba ok. 10-15 mln zł

Zabytkowy tramwaj wraca na tory - 680 tys. zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada odbudowę historycznego wagonu tramwajowego Konstal typ ND z 1955 roku. Tramwaje generacji N, produkowane w latach 1949-1962 w Chorzowie i Sanoku, stanowiły najliczniejszą rodzinę tramwajów w powojennym Gdańsku. Łącznie eksploatowano aż 203 wagony. Potocznie nazywane "eNki" kursowały w składach po dwa lub trzy wagony.

W taborze GAiT znajduje się tramwaj Konstal N z 1952 roku, ale jest puszczany na tory na specjalne okazje. Po odnowieniu dawnego wagonu gospodarczego nr 9016, znajdującego się w zajezdni Nowy Port, możliwe byłoby utworzenie klasycznego składu rodem z lat pięćdziesiątych.

Zielona wizytówka Gdańska - 530 tys. zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada:


Skarpa zlokalizowana przy wjeździe do Śródmieścia Gdańska i zamykająca oś ul. 3 Maja, jest codziennie mijana przez tysiące mieszkańców Gdańska, a także przez turystów wjeżdżających do centrum miasta z obwodnicy. Obecnie jest ona zaniedbana, podobnie jak mur oporowy na jej przedłużeniu i nie sprawia dobrego wrażenia, szczególnie w kontekście modernizowanego i piękniejącego otoczenia.

Super ławka - przystanek autobusowy Gdańsk HuciskoMapka - 30 tys. zł (dzielnicowy)Celem jest montaż ławki o długości 24 m z oparciem na murku kamiennym skweru Czesława Niemena na Hucisku. Dodatkowo ławka z oparciem zabezpieczy istniejącą zieleń przed zdeptaniem, istniejący płotek z liną sizalową jest mało skuteczny.

Tajemniczy labirynt - 70 tys. zł (dzielnicowy)Podniesienie atrakcyjności Letnicy dla jej mieszkańców oraz wszystkich gości poprzez stworzenie terenu rekreacyjnego z pomysłem, czyli roślinnego labiryntu z nastrojową mini-fontanną w jego centrum. Do tego celu miałyby zostać wykorzystane nieużytki przy al. PłażyńskiegoMapka, co do których istnieją plany zbudowania parkingów kubaturowych. To koncepcja wątpliwa estetycznie i praktycznie (wystarczająca liczba miejsc parkingowych w sąsiedztwie).

Drzewa wzdłuż głównych ulic - kilka projektówAleja Grunwaldzka przez wielkie A - 120 tys. zł (zielony, ogólnomiejski)
Kiedyś z obu stron drogi rosły drzewa dające upragniony cień, filtrujące powietrze, zatrzymujące wodę opadową. Z biegiem lat drzewa te zostały wycięte, a al. GrunwaldzkaMapka na wysokości Bimetu/Chemii przekształcona w betonową pustynię, nieprzyjemną przelotówkę.

Projekt zakłada przywrócenie drzewostanu po obu stronach al. Grunwaldzkiej z lat 60. utrwalonego między innymi na zdjęciu Piotra Leżyńskiego, na wysokości kompleksu Olivia Business Centre. Nasadzonych ma zostać ok. 50 drzew.

Zielona al. HavlaMapka - etap I - 70 tys. zł (zielony, ogólnomiejski)
Wzdłuż Havla znajdują się po obu stronach chodniki i drogi rowerowe. Niestety są one całkowicie odsłonięte i nie towarzyszy im żadna zieleń. Pieszy, biegacz, czy rowerzysta nie ma żadnej ochrony przed hałasem oraz słońcem. Autorzy projektu chcą to zmienić i uatrakcyjnić miejsce poprzez nasadzenie drzew wzdłuż zachodniej części alei.

Zielony Trakt Św. Wojciecha - 87,8 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Duży ruch na Trakcie generuje hałas i zanieczyszczenia. Niezastąpionym lekarstwem na powyższe problemy jest zieleń. W tym celu projekt zakłada posadzenie roślin pnących na murach oporowych wzdłuż ulicy:


Co więcej, potrzebne będzie wyczyszczenie murów oporowych, zdemontowanie części płyt między murem a jezdnią. Dla użytkowników drogi będzie to miła odmiana w zurbanizowanej przestrzeni.

Chcemy drzew na al. Jana Pawła IIMapka - 84,2 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Al. Jana Pawła II do 1974 roku była pasem startowym lotniska. Mamy rok 2020 a ulica nadal przypomina pas startowy. Cztery pasy jezdni, pasy rowerowe, chodniki, bloki, punkty usługowe, wielu spacerujących mieszkańców. Gdyby to miejsce stało się aleją to spacery między tymi punktami byłyby w końcu przyjemnością.

Projekt zakłada nasadzenie ok. 39 drzew na całych odcinku ulicy w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. W większości są to uzupełnienia nasadzeń sprzed kilku lat.

Zielone torowisko przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie - 77,2 tys. zł (zielony, dzielnicowy)Projekt ma na celu utworzenie 100-metrowego odcinka zielonego torowiska na trasie tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ulicą PołudniowąMapka (trawa ułożona byłaby na powierzchni ok. 390 m kw.). Trawiasty dywan komponować się będzie ze skwerem powstającym w ramach rewitalizacji Domu Zdrojowego.

Poza walorem estetycznym, ma to także praktyczne zastosowanie:

 • redukuje drgania i hałas przejeżdżających tramwajów
 • pochłania miejskie zanieczyszczenia i spaliny
 • zatrzymuje wodę i redukuje lokalne podtopienia
 • obniża temperaturę otoczenia w upalne dni

Pola do disc golfa - różne projektyPark ReaganaMapka - 120 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Disc golf to świetny sposób na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który polega na rzucaniu znanym każdemu frisbee do celu w postaci metalowego kosza z łańcuchami. Projekt zakłada wykonanie 18 stacji do disc golfa, każdy składających się z zestawów: mata rozbiegowa, kosz metalowy i znak informacyjny. Dodatkowo projekt przewiduje przystosowanie oraz urządzenie zieleni w celach rekreacyjnych.

Park Jaśkowa DolinaMapka - 60 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Projekt zakłada powstanie podobnego pola w Gaju Gutenberga, tylko że z 9 stanowiskami, zamiast 18.

Park Jana Pawła IIMapka - 60 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Projekt zakłada powstanie podobnego pola, tylko że z 9 stanowiskami, zamiast 18.

Wielopoziomowe ławki z zielenią - 114 147 złWe Wrzeszczu Górnym brakuje miejsc, które będą zapraszać do spędzania czasu z przyjaciółmi i sąsiadami na wolnym powietrzu. Miejsc, które pozwolą uciąć pogawędkę czy na chwilę zatrzymać się na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Piramidka Zielona jest nowym pomysłem urbanistycznym, stanowiącym jedną z odpowiedzi na miejski, szybki styl życia. Autorzy projekty chcą, by pojawiła się na rogu ul. Do Studzienki i TrauguttaMapka.

Konstrukcja ma 7 metrów długości i 6 m szerokości i posiada pięć poziomów.

Aleja kwitnących wiśni - 75 tys. złProjekt zakłada posadzenie 50 drzew wiśni po obu stronach ścieżki prowadzącej z ul. LeszczynowejMapka do zbiornika Jabłoniowa. W okresie wiosennym będzie można zobaczyć piękną aleję kwitnących wiśni, która stanie się atrakcyjnym miejscem spacerowym dla mieszkańców dzielnicy.
W każdej kolejnej edycji BO projekty są:
57%

coraz ciekawsze i nowatorskie

13%

praktycznie takie same

30%

coraz gorsze, jakby autorom brakowało pomysłów

zakończona

łącznie głosów: 1023