Ślizgawka z basenem i inne ciekawe projekty BO

22 listopada 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat "Zielona ściana" przy Trakcie św. Wojciecha
Projekt zakłada przekształcenie Placu Zebrań Ludowych w strefę rekreacji w czasie wakacji 2021 roku. Więcej zdjęć (20)

Projekt zakłada przekształcenie Placu Zebrań Ludowych w strefę rekreacji w czasie wakacji 2021 roku.

materiały prasowe

Projekt zakłada przekształcenie Placu Zebrań Ludowych w strefę rekreacji w czasie wakacji 2021 roku.

materiały prasowe

Ślizgawka wodna z basenem na Placu Zebrań Ludowych, zielone torowisko w Brzeźnie, piętrowa ławka i taka o długości 24 metrów oraz pola do gry w disc golfa - to tylko część z najciekawszych projektów w gdańskim budżecie obywatelskim. Poniżej prezentujemy kilkanaście pomysłów, które przykuły naszą uwagę.Do końca listopada można głosować na wybrane projekty, których łącznie jest 357. Z czego:Poniżej prezentujemy wybrane przez nas najciekawsze propozycje.


Strefa rekreacji na Placu Zebrań LudowychMapka - 1,138 mln zł (ogólnomiejski)W ramach projektu, w lipcu i sierpniu 2021 roku, Plac Zebrań Ludowych ma zamienić się w przestrzeń różnorodnych działań społecznych, kulturalnych i sportowych.

 • organizowane będą weekendy tematyczne z muzyką, produktami i zwyczajami z różnych krajów
 • powstanie scena, boiska do piłki ręcznej i streetballu
 • powstanie ślizg wodny z basenem, plac zabaw i strefa relaksu z leżakami
 • działać będzie restauracja eko ze sklepem z produktami z regionu i ze świata
 • organizowane będą koncerty i warsztaty graffiti

Velodrom z parkingiem dla plażowiczów na ZaspieMapka - 2 mln zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada powstanie:

 • szerokiej drogi dla rolkarzy i rowerzystów - jednej pętli o długości 1-1,5 km
 • nowego parkingu od strony Al. Jana Pawła II dla sportowców i plażowiczów
 • małej architektury
 • koncepcji całego przyszłego kompleksu sportowego

Nowy obiekt umożliwi bezpieczną rekreację i wyczynowe treningi sportowe poza ścieżkami rowerowymi, chodnikami i zatłoczonymi ulicami. Powstanie miejsce na zawody bez paraliżu dróg. W przyszłości mogłyby tam powstać kolejne elementy: druga pętla do jazdy sportowej i rekreacyjnej, skatepark, pumptrack, boiska do hokeja na rolkach, miasteczko ruchu drogowego, place zabaw, wyścigowy tor kolarski i wrotkarski. Na ten cel potrzeba ok. 10-15 mln zł

Zabytkowy tramwaj wraca na tory - 680 tys. zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada odbudowę historycznego wagonu tramwajowego Konstal typ ND z 1955 roku. Tramwaje generacji N, produkowane w latach 1949-1962 w Chorzowie i Sanoku, stanowiły najliczniejszą rodzinę tramwajów w powojennym Gdańsku. Łącznie eksploatowano aż 203 wagony. Potocznie nazywane "eNki" kursowały w składach po dwa lub trzy wagony.

W taborze GAiT znajduje się tramwaj Konstal N z 1952 roku, ale jest puszczany na tory na specjalne okazje. Po odnowieniu dawnego wagonu gospodarczego nr 9016, znajdującego się w zajezdni Nowy Port, możliwe byłoby utworzenie klasycznego składu rodem z lat pięćdziesiątych.

Zielona wizytówka Gdańska - 530 tys. zł (ogólnomiejski)Projekt zakłada:


Skarpa zlokalizowana przy wjeździe do Śródmieścia Gdańska i zamykająca oś ul. 3 Maja, jest codziennie mijana przez tysiące mieszkańców Gdańska, a także przez turystów wjeżdżających do centrum miasta z obwodnicy. Obecnie jest ona zaniedbana, podobnie jak mur oporowy na jej przedłużeniu i nie sprawia dobrego wrażenia, szczególnie w kontekście modernizowanego i piękniejącego otoczenia.

Super ławka - przystanek autobusowy Gdańsk HuciskoMapka - 30 tys. zł (dzielnicowy)Ławka na przystanku ma mieć 24 metry długości. Więcej zdjęć (20)

Ławka na przystanku ma mieć 24 metry długości.

materiały prasowe

Ławka na przystanku ma mieć 24 metry długości.

materiały prasowe

Celem jest montaż ławki o długości 24 m z oparciem na murku kamiennym skweru Czesława Niemena na Hucisku. Dodatkowo ławka z oparciem zabezpieczy istniejącą zieleń przed zdeptaniem, istniejący płotek z liną sizalową jest mało skuteczny.

Tajemniczy labirynt - 70 tys. zł (dzielnicowy)Podobnego typu labirynt mógłby pojawić się w Letnicy. Więcej zdjęć (20)

Podobnego typu labirynt mógłby pojawić się w Letnicy.

materiały prasowe

Podobnego typu labirynt mógłby pojawić się w Letnicy.

materiały prasowe

Podniesienie atrakcyjności Letnicy dla jej mieszkańców oraz wszystkich gości poprzez stworzenie terenu rekreacyjnego z pomysłem, czyli roślinnego labiryntu z nastrojową mini-fontanną w jego centrum. Do tego celu miałyby zostać wykorzystane nieużytki przy al. PłażyńskiegoMapka, co do których istnieją plany zbudowania parkingów kubaturowych. To koncepcja wątpliwa estetycznie i praktycznie (wystarczająca liczba miejsc parkingowych w sąsiedztwie).

Drzewa wzdłuż głównych ulic - kilka projektówAleja Grunwaldzka przez wielkie A - 120 tys. zł (zielony, ogólnomiejski)
Kiedyś z obu stron drogi rosły drzewa dające upragniony cień, filtrujące powietrze, zatrzymujące wodę opadową. Z biegiem lat drzewa te zostały wycięte, a al. GrunwaldzkaMapka na wysokości Bimetu/Chemii przekształcona w betonową pustynię, nieprzyjemną przelotówkę.

Projekt zakłada przywrócenie drzewostanu po obu stronach al. Grunwaldzkiej z lat 60. utrwalonego między innymi na zdjęciu Piotra Leżyńskiego, na wysokości kompleksu Olivia Business Centre. Nasadzonych ma zostać ok. 50 drzew.

Zielona al. HavlaMapka - etap I - 70 tys. zł (zielony, ogólnomiejski)
Wzdłuż Havla znajdują się po obu stronach chodniki i drogi rowerowe. Niestety są one całkowicie odsłonięte i nie towarzyszy im żadna zieleń. Pieszy, biegacz, czy rowerzysta nie ma żadnej ochrony przed hałasem oraz słońcem. Autorzy projektu chcą to zmienić i uatrakcyjnić miejsce poprzez nasadzenie drzew wzdłuż zachodniej części alei.

Zielony Trakt Św. Wojciecha - 87,8 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Mur oporowy wzdłuż Traktu św. Wojciecha mają zasłonić drzewa. Więcej zdjęć (20)

Mur oporowy wzdłuż Traktu św. Wojciecha mają zasłonić drzewa.

materiały prasowe

Mur oporowy wzdłuż Traktu św. Wojciecha mają zasłonić drzewa.

materiały prasowe

Duży ruch na Trakcie generuje hałas i zanieczyszczenia. Niezastąpionym lekarstwem na powyższe problemy jest zieleń. W tym celu projekt zakłada posadzenie roślin pnących na murach oporowych wzdłuż ulicy:


Co więcej, potrzebne będzie wyczyszczenie murów oporowych, zdemontowanie części płyt między murem a jezdnią. Dla użytkowników drogi będzie to miła odmiana w zurbanizowanej przestrzeni.

Chcemy drzew na al. Jana Pawła IIMapka - 84,2 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Al. Jana Pawła II do 1974 roku była pasem startowym lotniska. Mamy rok 2020 a ulica nadal przypomina pas startowy. Cztery pasy jezdni, pasy rowerowe, chodniki, bloki, punkty usługowe, wielu spacerujących mieszkańców. Gdyby to miejsce stało się aleją to spacery między tymi punktami byłyby w końcu przyjemnością.

Projekt zakłada nasadzenie ok. 39 drzew na całych odcinku ulicy w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. W większości są to uzupełnienia nasadzeń sprzed kilku lat.

Zielone torowisko przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie - 77,2 tys. zł (zielony, dzielnicowy)Jedną z zalet zielonego torowiska jest tłumienie hałasu generowanego przez przejeżdżający tramwaj. Więcej zdjęć (20)

Jedną z zalet zielonego torowiska jest tłumienie hałasu generowanego przez przejeżdżający tramwaj.

materiały prasowe

Jedną z zalet zielonego torowiska jest tłumienie hałasu generowanego przez przejeżdżający tramwaj.

materiały prasowe

Projekt ma na celu utworzenie 100-metrowego odcinka zielonego torowiska na trasie tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ulicą PołudniowąMapka (trawa ułożona byłaby na powierzchni ok. 390 m kw.). Trawiasty dywan komponować się będzie ze skwerem powstającym w ramach rewitalizacji Domu Zdrojowego.

Poza walorem estetycznym, ma to także praktyczne zastosowanie:

 • redukuje drgania i hałas przejeżdżających tramwajów
 • pochłania miejskie zanieczyszczenia i spaliny
 • zatrzymuje wodę i redukuje lokalne podtopienia
 • obniża temperaturę otoczenia w upalne dni

Pola do disc golfa - różne projektyPark ReaganaMapka - 120 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Jednym z elementów do gry w disc golfa jest metalowy kosz z łańcuchami, do którego wrzuca się dysk. Więcej zdjęć (20)

Jednym z elementów do gry w disc golfa jest metalowy kosz z łańcuchami, do którego wrzuca się dysk.

materiały prasowe

Jednym z elementów do gry w disc golfa jest metalowy kosz z łańcuchami, do którego wrzuca się dysk.

materiały prasowe

Disc golf to świetny sposób na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który polega na rzucaniu znanym każdemu frisbee do celu w postaci metalowego kosza z łańcuchami. Projekt zakłada wykonanie 18 stacji do disc golfa, każdy składających się z zestawów: mata rozbiegowa, kosz metalowy i znak informacyjny. Dodatkowo projekt przewiduje przystosowanie oraz urządzenie zieleni w celach rekreacyjnych.

Park Jaśkowa DolinaMapka - 60 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Projekt zakłada powstanie podobnego pola w Gaju Gutenberga, tylko że z 9 stanowiskami, zamiast 18.

Park Jana Pawła IIMapka - 60 tys. zł (zielony, dzielnicowy)
Projekt zakłada powstanie podobnego pola, tylko że z 9 stanowiskami, zamiast 18.

Wielopoziomowe ławki z zielenią - 114 147 złWe Wrzeszczu Górnym brakuje miejsc, które będą zapraszać do spędzania czasu z przyjaciółmi i sąsiadami na wolnym powietrzu. Miejsc, które pozwolą uciąć pogawędkę czy na chwilę zatrzymać się na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Piramidka Zielona jest nowym pomysłem urbanistycznym, stanowiącym jedną z odpowiedzi na miejski, szybki styl życia. Autorzy projekty chcą, by pojawiła się na rogu ul. Do Studzienki i TrauguttaMapka.

Konstrukcja ma 7 metrów długości i 6 m szerokości i posiada pięć poziomów.

Aleja kwitnących wiśni - 75 tys. złKwitnące wiśnie tworzą malowniczy widok. Więcej zdjęć (20)

Kwitnące wiśnie tworzą malowniczy widok.

fot. smileus/123rf.com

Kwitnące wiśnie tworzą malowniczy widok.

fot. smileus/123rf.com

Projekt zakłada posadzenie 50 drzew wiśni po obu stronach ścieżki prowadzącej z ul. LeszczynowejMapka do zbiornika Jabłoniowa. W okresie wiosennym będzie można zobaczyć piękną aleję kwitnących wiśni, która stanie się atrakcyjnym miejscem spacerowym dla mieszkańców dzielnicy.
W każdej kolejnej edycji BO projekty są:
57%

coraz ciekawsze i nowatorskie

13%

praktycznie takie same

30%

coraz gorsze, jakby autorom brakowało pomysłów

zakończona

łącznie głosów: 1023

Opinie (152) 1 zablokowana

 • Autorzy projektów w większości całkowicie oderwani od rzeczywistości. (18)

  • 176 41

  • np taki "zielony trakt" za ~90 ty gdzie chca zrobić nasadzenia (o szerokosci 1 płyty chodnikowej?), które przy pierwszej ziie (4)

   ten eko... na PZL to ogólnie jakiś żart.

   • 19 5

   • ...przy pierwszej zimie padną od soli drogowej (3)

    • 25 2

    • Najciekawsza będzie pielęgnacja tych roślin która będzie wymagała zamknięcia dla ruchu prawego pasa. (2)

     • 12 3

     • Ludzie sobie tu krzaczki wymyślają (1)

      A my się chodnika nie możemy doprosić na Potokowej! Nie dość, że droga do przedszkola, do tego jedno z głównych wejść do TPK, wszyscy chodzą po ulicy, wózki rodzice pchają po ulicy, jakieś nieporozumienie. Jak

      A my się chodnika nie możemy doprosić na Potokowej! Nie dość, że droga do przedszkola, do tego jedno z głównych wejść do TPK, wszyscy chodzą po ulicy, wózki rodzice pchają po ulicy, jakieś nieporozumienie. Jak zawnioskowałem do urzędu o chodnik to oczywiście mój projekt był zasadny, ale będzie dopiero dopisany po(!) roku 2021 do inwestycji. Na szczęście ktoś dodatkowo dodał to BO, mam nadzieję że ludzie zagłosują.

      • 3 1

      • W sumie wg podziału to dzielnica Brętowo

       Ścieżka rekreacyjno-użytkowa wzdłuż zbiornika Nowiec II, Matemblewo

       • 1 0

  • (5)

   Projekty ciekawe, ale w tym trupim mieście najważniejsza jest polityka i turyści wiec dla zwykłych pod zwykłych ludzi się nic nie robi.

   • 22 11

   • Już się nie mogę doczekać (1)

    kiedy to i tak zamkniecie bo przecież wszyscz umierają na koronawirusa ale Wy nasi trójmiejscy urzędnicy sie nogdy nie poddajecie! Przechodzą to coraz głupsze pomysły oderwane od rzeczywistości. Zrobiliście 100 osiedli

    kiedy to i tak zamkniecie bo przecież wszyscz umierają na koronawirusa ale Wy nasi trójmiejscy urzędnicy sie nogdy nie poddajecie! Przechodzą to coraz głupsze pomysły oderwane od rzeczywistości. Zrobiliście 100 osiedli ale jeden plac zabaw i liczycie na to, że mało dzieci będzie sie tam bawić ale my i tak wszyscy wiemy, ze pajace takie jak wy to sppi.er.dola po całości, zabiorą pieniądze a za 5 lat nikt bie będzie pamiętal, ze mial tu powstać plqc zabaw.

    • 9 7

    • Jak wytrzeźwiejesz to zacznij od początku

     ?

     • 0 1

   • Mi się podoba zjeżdżalnia

    Jak byłem młodszy to też tam taka była, w Krikolandzie

    • 6 3

   • Mala Sycylia! (1)

    Pierwowzor budyn dal znaka jak i dla kogo prowadzić POlityke miasta , bo chyba nie dla gdańszczan

    • 0 2

    • wracaj na wieś tam u ciebie teraz dopiero Ameryka

     gdy wybraliście Pis

     • 0 0

  • Lepiej jakby pieniądze z BO dali na orkiestrę. (4)

   Większy pożytek.

   • 18 61

   • W styczniu dzieci znowu będą zbierały na jurka? (3)

    • 12 12

    • To się nie zbiera na Jurka tylko dzieciaki cieciu na dzieciaki , nikt od ciebie nic nie chce (2)

     więc zamknij się i zanieś na tacę kościelną

     • 15 19

     • język miłości i tolerancji, typowe dla tego typu ludzi. Potrafisz tylko wyzywać i hejtować.

      • 15 9

     • Skąd w tobie tyle nienawiści?

      • 12 2

  • Pierwszy mądry pomysł

   Plac Zebrań ludowych - cos dla mieszkańcow
   Strefa dla dzieci , parkour wspinaczki dla młodziezy i cos dla starszych!

   • 2 1

  • Brali coś?

   Pomysły poprostu z roku na rok coraz bardziej wywalone w kosmos, absurdalne pod względem utrzymaniowych i w ogóle.

   • 0 0

 • Brawo moi mili i kochani (3)

  Super pomysły. Gorzej z realizacją. Ostatnio zbudowano pół ścieżki wokół stawu. W innym projekcie zrobiono tor dla rolkarzy szerokością wystarczający dla dziecka rolkarza.

  Teraz zbudują pół zjeżdżalni wodnej i dzieci będą spadały jak z wodospadu. Tak można podsumować rządzących w Trójmieście.

  Miłego dnia

  • 92 23

  • Ta strefa rekreacji na placu zebrań ludowych kojarzy mi się ,

   Z tandetą lat 90 , plac jak by niebyło jest w dość szczególnym miejscu , jest niemal jak wizytówka miasta (główna droga którą podróżują przyjezdni ) te miejsce jak najbardziej powinno mieć charakter rozrywkowy ale Godny , a nie jakaś tandeta/popelina !!!

   • 23 3

  • Po za tym ktoś pomyślał projektując ta zjeżdżalnie z basenem , o systemie filtr do wody o tym ze

   jak ktoś chce zjechać to gdzie ma się przebrać w kąpielówki ? w strefie WC ?? i potem z obsr*nego tojtoja iść w klapkach do wody z podeszwą od g*wna i szczochów bo takie są realia tojtójwów gdzie dużo ludzi korzysta ?

   jak ktoś chce zjechać to gdzie ma się przebrać w kąpielówki ? w strefie WC ?? i potem z obsr*nego tojtoja iść w klapkach do wody z podeszwą od g*wna i szczochów bo takie są realia tojtójwów gdzie dużo ludzi korzysta ? widać ze zero przemyślenia autora , do kosza takie pomysły!!!
   Lepiej sezonowo wydzierżawić te miejsce jakimś firmom sportowo-rozrywkowym które podejdą do tematu profesjonalnie i zadbają o to podczas dzierżawy jeśli miasta nie stać na zrobienie czegoś porządnego w takim miejscu

   • 19 1

  • ten chodnik wokol zbironika swietokrzyska to prawdziwe druciarstwo urzednikow. wystarczalo sprzedac zloty rydwan i pieniadze by byly na calosc budowy

   • 0 2

 • A gdzie drogi i parkingi? (10)

  Szkoda głosować na ławeczki i drzewa, bo nikomu to niepotrzebne. Kasa zmarnowana.

  • 38 117

  • Dokładnie tak

   Więcej betonu. Chcecie zieleni to sobie pokój przemalujcie. Wszędzie ma być beton

   • 20 2

  • Zielen nikomu niepotrzebna? No tak, wiecej betonu, prawda? (6)

   • 16 1

   • Parkingi można robić z asfaltu. (5)

    Codziennie dojeżdżam z Banina do Wrzeszcza i coraz trudniej zaparkować. Wszędzie słupki, drzewa, stojaki na rowery czy ławki z których i tak nikt nie korzysta!

    • 4 20

    • Jak mozna korzystac z drzewa? (1)

     Tylko jedna mysl mi przychodzi do glowy...

     A poza tym czy w miescie musi byc wszystko do wykorzystania. Drzewo rosnie i zyje oraz jest z niego większa korzyść dla planety niż z ciebie

     • 15 1

     • Na drzewach siadają ptaki które brudna guanem maski samochodowe.

      • 0 2

    • To zacznij dojeżdżać pociągiem.

     Albo przestań dojeżdżać i siedź w baninie

     • 16 3

    • To pracuj w Baninie

     Ja pracuje w Osowej a mieszkam w gda chełmie polecam jadę do pracy i z pracy 15 minut w 1 str bez korków a miejsce do zaparkowania jest zawsze

     • 7 0

    • Banino...

     To zamieszkaj w Gdańsku i tu płać podatki, to wtedy będziesz mógł zgłosić swój projekt, np. "Miejsca parkingowe we Wrzeszczu dla dojeżdżających z Banina" ;)

     • 4 0

  • To jest budzet obywatelski

   drogi i parkingi w nim nie powinny sie wcale znalezc - ta infrastrukture miasto ma zapewnic z innych srodkow,

   • 2 0

  • Odezwał się zakompleksiony wieśniak, któremu marzy się życie w betonowej dżungli...

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.