stat

Słowackiego w Gdańsku pod specjalnym nadzorem drogówki

19 kwietnia 2017, 12:00
Maciej Korolczuk
Jeden z ostatnich przykładów nadmiernej prędkości i niedostosowania jej do warunków panujących na drodze

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni czterech kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości na ul. Słowackiego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Po kolejnych zgłoszeniach od pozostałych uczestników ruchu oraz mieszkańców policja postanowiła zwiększyć liczbę kontroli w tym miejscu. Poza obwodnicą to właśnie na trasie łączącej Matarnię z Niedźwiednikiem i Wrzeszczem dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków w Trójmieście.O tym, że ul. Słowackiego po kilku latach względnego spokoju stała się najniebezpieczniejszą trasą w Trójmieście informowaliśmy w połowie lutego. W 2016 r. policja była wzywana do 333 zdarzeń drogowych.

Kolizji było zdecydowanie więcej niż wypadków, ale nie do wszystkich wzywane są służby. To niechlubny rekord tej trasy, bowiem jeszcze kilka lat temu zdarzeń było niemal o połowę mniej. W 2011 roku odnotowano "tylko" 188 kolizji i 14 wypadków. Statystyk nie zatrzymało nawet zmniejszenie ruchu samochodowego po uruchomieniu w 2015 r. Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która odciążyła trasę między lotniskiem a Wrzeszczem. Wzrost statystyk zbiegł się za to z decyzją o zdjęciu fotoradarów.

Jak tłumaczą policjanci, głównym problemem jest tam nadmierna prędkość. Średnio trzech kierowców miesięcznie traci tu z tego powodu prawo jazdy. Tylko w ostatnich dniach dokumenty straciło kolejnych czterech kierowców.

Zobacz więcej: Na tych ulicach najwięcej osób straciło prawo jazdy

- Policjanci z prewencji i ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole miejsc wskazywanych przez mieszkańców Gdańska na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ostatnim czasie mieszkańcy wielokrotnie zaznaczali, że na ul. Słowackiego kierujący przekraczają dopuszczalną prędkość. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego gdańskiej komendy od lat regularnie przeprowadzają w tym miejscu kontrole. W związku z sygnałami mieszkańców policjanci objęli to miejsce szczególnym nadzorem - wyjaśnia Aleksandra Siewert, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Funkcjonariusze zapowiadają, że w związku z sygnałami mieszkańców kontrole na ul. Słowackiego będą jeszcze częstsze.

Warto wspomnieć, że każdy ma możliwość aktualizacji informacji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać sygnały o zagrożeniach występujących w konkretnej okolicy.

- Policja weryfikuje każdą wiadomość. Pamiętajmy, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję - dodaje Siewert.
Wideo archiwalne, przedstawiające jedną z wielu kolizji, do jakich dochodzi na Słowackiego
Jak często zdarza ci się przekraczać prędkość na Słowackiego?
32%

za każdym razem, gdy tamtędy jadę

21%

rzadko, tylko jak warunki na to pozwalają

40%

staram się stosować do znaków i jechać zgodnie z przepisami

7%

trudno powiedzieć, rzadko tamtędy jeżdżę

łącznie głosów: 2909