Śluby w plenerze coraz modniejsze w Trójmieście

7 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
as
Atutem Trójmiasta w ślubach plenerowych jest bliskość i dostępność morza. Więcej zdjęć (4)

Atutem Trójmiasta w ślubach plenerowych jest bliskość i dostępność morza.

fot. Dekori Dekoracje

Atutem Trójmiasta w ślubach plenerowych jest bliskość i dostępność morza.

fot. Dekori Dekoracje

Na plaży, na molo, w parku czy w hotelu - przyszli małżonkowie coraz częściej wybierają śluby plenerowe. W tym roku takich ceremonii w Trójmieście odbyło się już blisko 80.Śluby "pod chmurką" są możliwe od marca 2015 roku. Przyszłym małżonkom umożliwiła to nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Poprzednia, pochodząca z 1986 r., również zezwalała na zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, ale musiały być ku temu uzasadnione powody - mowa o szczególnych przypadkach, takich jak pobyt w szpitalu czy więzieniu.

W Trójmieście przyszłym młodym parom pomysłów nie brakuje, ale muszą oni pamiętać, że miejsce zawarcia małżeństwa musi zapewnić zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Inaczej kierownik urzędu stanu cywilnego odmówi przeprowadzenia uroczystości.

Molo i Szkoła Filmowa w GdyniZdarzyło się, że młoda para jako miejsce zaślubin wybrała Dar Pomorza. Więcej zdjęć (4)

Zdarzyło się, że młoda para jako miejsce zaślubin wybrała Dar Pomorza.

fot. Dekori Dekoracje

Zdarzyło się, że młoda para jako miejsce zaślubin wybrała Dar Pomorza.

fot. Dekori Dekoracje

W tym roku w Gdyni odbyły się już 24 śluby plenerowe, dwóch z nich udzielił prezydent miasta Wojciech Szczurek. Popularnymi miejscami są molo w Orłowie i Dar Pomorza. Taka możliwość jest również w wielu gdyńskich hotelach, a także Szkole Filmowej.

- Para, która chce, żeby ślub odbył się w plenerze składa wniosek o udzielenie takiego ślubu poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego, przedkłada zgodę właściciela terenu czy lokalu na udzieleniu ślubu przez kierownika urzędu oraz uiszcza opłatę dodatkową w wysokości 1 tys. zł - mówi Agata Grzegorczyk z Urzędu Miejskiego w Gdyni.

Grodzisko i dworek w SopociePo załatwieniu kilku formalności ceremonia zaślubin może odbyć się na molo. Więcej zdjęć (4)

Po załatwieniu kilku formalności ceremonia zaślubin może odbyć się na molo.

fot. Dekori Dekoracje

Po załatwieniu kilku formalności ceremonia zaślubin może odbyć się na molo.

fot. Dekori Dekoracje

W tym roku w Sopocie poza Urzędem Stanu Cywilnego odbyło się 14 ślubów, jednego udzielał prezydent miasta Jacek Karnowski.

- Wśród najczęściej wymienianych lokalizacji są rozmaite restauracje i hotele oraz Grodzisko Sopot i Dworek Sierakowskich - mówi Ewa Syta, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sopocie.

Dwór Artusa i ratusz w GdańskuW Gdańsku od początku roku odbyło się 41 ceremonii w plenerze. Miejsca najczęściej wybierane to lokale gastronomiczne, plaża, hotele w centrum miasta, a ponadto Dwór Artusa i Ratusz Głównomiejski.

- Pani prezydent udziela ślubu na prośbę osób mających zawrzeć związek małżeński. Jeśli termin planowanej ceremonii nie koliduje z innymi obowiązkami, to chętnie zgadza się na jego udzielenie. Następnie przyszła para młoda musi dopełnić standardowych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego - mówi Alicja Bittner z Urzędu Miasta Gdańska.

Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Ponadto w Gdańsku przyszli małżonkowie chętnie wybierają altany w parkach: Oliwskim, Oruńskim oraz Brzeźnieńskim.

- W 2019 roku wpłynęło osiem rezerwacji na ceremonię w parkach, to więcej niż przez cały ubiegły rok. Aby otrzymać zgodę na przeprowadzenie zaślubin w parku, należy zgłosić się do GZDiZ za pośrednictwem poczty lub e-mail: gzdiz@gdansk.gda.pl - mówi Magdalena Kiljan. - Młode pary wraz ze zgodą, która wydawana jest przez GZDiZ nieodpłatnie, otrzymują warunki realizacji. Należą do nich między innymi: instalowanie dekoracji bez użycia gwoździ lub innych elementów mogących uszkodzić parkową architekturę (np. altany, ławki itp.), zabezpieczenie ławek oraz siedzisk we własnym zakresie, posprzątanie udostępnionego terenu.
Altanki w gdańskich parkach są coraz popularniejsze, na co uwagę zwraca Magda Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Więcej zdjęć (4)

Altanki w gdańskich parkach są coraz popularniejsze, na co uwagę zwraca Magda Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

fot. GZDiZ

Altanki w gdańskich parkach są coraz popularniejsze, na co uwagę zwraca Magda Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

fot. GZDiZ

Organizatorzy ślubów zastrzegają jednak, że nowe przepisy nie oznaczają, że zorganizowanie uroczystości w plenerze jest łatwe.

- Niestety największym problemem jest to, że dokumenty do urzędu stanu cywilnego można złożyć na pół roku przed ślubem, w sytuacji, kiedy młodzi powinni mieć już wszystko zarezerwowane. Jednak żyją z zawieszeniu, bo tak naprawdę nie wiedzą, czy to się w ogóle odbędzie, bo zgodę musi wydać urzędnik - mówi Anna Pietruszka, konsultant ślubny.
Zobacz ceremonię zaślubin na lodowisku w Hali Olivia

Zobacz ślub na murawie stadionu w Gdańsku
Gdzie odbyła się ceremonia twojego ślubu?
65%

w kościele

21%

w urzędzie

14%

w plenerze

zakończona

łącznie głosów: 1560

as

Opinie (292) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Na szadółkach ... (5)

  To by było Coś !

  • 253 25

  • ;))))))))))

   Ale tylko po deszczu w temp. powyżej 25*C!

   • 22 2

  • Śmierdząca sprawa

   ...

   • 14 1

  • (1)

   Nie zapomnijcie o więziennym wybiegu.

   • 8 1

   • I dużo kolegów by było :) wspólny obiad .

    • 9 0

  • wystarczy, że tam tysiące ludzi zamieszkało i udają, że nic nie śmierdzi

   • 5 0

 • Łostowice jeszcze lepsze (2)

  I duzo wiazanek obok.

  • 102 17

  • A Srebrzysko to co?

   Gorsze?

   • 17 1

  • na Łostowicach nie ma cmentarza

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.