Słupki na Wajdeloty mają zlikwidować problem nielegalnego parkowania

6 marca 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Samochody notorycznie parkują na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Wajdeloty przy skrzyżowaniu. W związku z tym Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zainwestował w słupki, które mają to uniemożliwić. Słupki nawet już tam były, ale zniknęły z powodu prowadzonych robót drogowych. Mają wrócić przed końcem marca.Na problem nielegalnego parkowania przy ul. Wajdeloty zwrócił uwagę władzom miasta radny Krystian Kłos. W interpelacji poprosił, by na wyłączonym z ruchu fragmencie ulicy postawić elastyczne słupki, które uniemożliwią tam parkowanie.

Czytaj też: Dodatkowe słupki mają zagrodzić autom wjazd na nową ścieżkę przy szkole

- Problem jest spory, bo przez wspomniane skrzyżowanie jeździ autobus komunikacji miejskiej. W sytuacji, kiedy parkują tam samochody, autobus nie może przejechać, co powoduje zablokowanie ulicy oraz opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej - wskazuje radny Kłos. - Ustawienie słupków ułatwi nie tylko poruszanie się komunikacji miejskiej, ale i poprawi bezpieczeństwo i wyeliminuje parkowanie niezgodnie z przepisami.
Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, jeszcze w 2019 r. wykonano projekt, który zakładał wykonanie oznakowania poziomego w postaci powierzchni wyłączonej z ruchu w obszarze skrzyżowania ul. Wajdeloty - Biała oraz róg ul. Wajdeloty - Wajdeloty.

Kolejny etap to właśnie montaż sześciu słupków elastycznych w kolorze pomarańczowym.

Słupki pojawiły się i zniknęły, ale wrócą- 17 lutego 2020 roku zostały zamontowane dwa takie słupki na rogu Wajdeloty - Wajdeloty. W drugiej lokalizacji nie mogliśmy zrealizować montażu ponieważ trwały tam prace drogowe - obecnie jeszcze trwa układanie nawierzchni. W międzyczasie wszedł wykonawca z przebudową sieci i wprowadził tymczasową organizację ruchu, która zakładała ruch dwukierunkowy i zdemontował nasze dwa słupki - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Zobacz: Ulica Wajdeloty nadal czeka na naprawę

Kolejne dwa słupki miały stanąć na skrzyżowaniu Wajdeloty z Białą, ale tam też trwają roboty drogowe i na razie nie ma możliwości ich montażu.

- Reasumując: słupki i oznakowanie poziome będzie tam wykonane po zakończeniu trwających właśnie robót. Planujemy, że uda się to zrobić do końca marca - mówi Kiljan.
Koszt sześciu słupków, które staną na ul. Wajdeloty to w sumie 1524 zł netto z montażem.

Zdarza ci się zaparkować w niedozwolonym miejscu?
12%

tak, często to robię

27%

tak, ale w wyjątkowych sytuacjach

61%

nie, zawsze przestrzegam przepisów

zakończona

łącznie głosów: 745