Śmigłowce dały pokaz nad Gdynią

28 czerwca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Jakub Gilewicz

Zobacz w akcji trzy różne śmigłowce i antyterrorystów.


Desant z powietrza, podejmowanie rannych przez śmigłowce i gaszenie pożaru, który wybuchł na promie. Podczas obchodów Święta Morza w Gdyni odbył się widowiskowy pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych.- Prom wszedł na mieliznę i teraz go ratują! - alarmował przez telefon zaniepokojony internauta. Prom Stena Spirit stanął bowiem bardzo blisko falochronu nieopodal gdyńskiej mariny. Do tego nad jednostką zawisł śmigłowiec Mi-8. Z jego pokładu w ekspresowym tempie opuścili się po linach policyjni antyterroryści.

W tym czasie do burty promu dobiły riby FORMOZY. Komandosi rozpoczęli kilkunastometrową wspinaczkę po drabince. Wszystko po to, aby szybko dostać się na pokład i zespołowo unieszkodliwić przeciwników. Prom nie osiadł bowiem na mieliźnie, tylko w ramach ćwiczeń działań antyterrorystycznych i ratowniczych, opanowany został przez fikcyjnych terrorystów.

- Pierwsze podejście wojskowych ribów było po prostu zarąbiste - oceniał Artur, który na pokaz wybrał się z kamerą. Mieszkaniec Gdyni był jednym z kilkuset widzów, którzy obserwowali pokaz. Większość śledziła akcję z gdyńskiego nabrzeża. Nad głowami publiczności co kilka minut przelatywały kolejne śmigłowce.

Policyjny Mi-8 podjął antyterrorystów z pokładu promu, śmigłowiec Marynarki Wojennej zabrał pozoranta udającego rannego, a lekki SW-4 zabezpieczał rejon akcji. Z kolei na zakończenie pokazu holownik Centaur II dał próbkę swoich możliwości gaśniczych. Wcześniej bowiem na rufie promu wybuchł pożar. Dla widzów miał to być widowiskowy pokaz działań w ramach obchodów Święta Morza, a dla uczestników pokazu były to także ćwiczenia.

- Do przeprowadzania takich ćwiczeń zobowiązuje nas międzynarodowa konwencja SOLAS, która reguluje sprawy ochrony portu i statku przed działaniami terrorystów i piratów - wyjaśniał Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, po czym dodał: - Tego typu ćwiczenia udowadniają, że możemy spać spokojniej. Co nie znaczy, że nie powinniśmy być czujni.

Materiał z 2012 r.

Żołnierze FORMOZY oraz śmigłowce black hawk i anakonda podczas ubiegłorocznego pokazu.Film czytelnika

W ramach trwających w Gdyni obchodów Święta Morza, przez miasto przemaszerowała także marynarska orkiestra.

Jak często w Trójmieście powinny odbywać się takie pokazy?
59%

im częściej, tym lepiej

21%

przynajmniej kilka razy w roku

13%

wystarczy jeden pokaz w ciągu roku

7%

takie pokazy są niepotrzebne

zakończona

łącznie głosów: 474