Sobotnia seria kolizji na obwodnicy

1 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
aktualizacja:16:45 (1 kwietnia 2017)
Zobacz skutki pierwszej z pięciu kolizji

W sobotę, pomiędzy godz. 11 a 14, na obwodnicy Trójmiasta doszło aż do 5 kolizji. Dwie z nich miały miejsce na Karwinach zobacz na mapie Gdyni, dwie na Owczarni zobacz na mapie Gdańska i jedna w Osowej zobacz na mapie Gdańska. Na szczęście w żadnym przypadku nie odnotowano osób poszkodowanych.Aktualizacja godz. 16:45. Po ponad pięciu godzinach utrudnień obwodnica wreszcie jest przejezdna. Służby usunęły wszystkie skutki pięciu kolizji.


Choć dzisiaj przypada Prima Aprilis, niniejszy artykuł nie jest żartem. W ciągu zaledwie trzech godzin na trójmiejskiej obwodnicy miało miejsce aż pięć kolizji. To było klasyczne domino, jeden wypadek spowodował kolejne.

Ich seria rozpoczęła się ok. godz. 11:20, kiedy na Karwinach na jezdni w kierunku Chyloni doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed miejscem zdarzenia błyskawicznie utworzył się gigantyczny korek.

Zaledwie ok. 10 minut później, na zakorkowanym odcinku obwodnicy w Karwinach doszło do kolejnego zderzenia. Tym razem zderzyły się ze sobą dwa samochody poruszające się po niemal całkowiecie unieruchomionej drodze. Podobnie było ok. godz. 12, w Osowej, kiedy doszło do trzeciej kolizji. W tył stojącego na końcu korka samochodu uderzył rozpędzony kolejny samochód.Natomiast ok. godz. 14, opisany wyżej scenariusz powtórzył się - i to dwukrotnie - na Owczarni. W efekcie, korek na jedni obwodnicy w kierunku Gdyni sięgnął aż za Matarnię, a dojazd w kierunku Gdyni stał się praktycznie niemożliwy. Warto również wspomnieć, że wydarzenia na obwodnicy przyczyniły się do całkowitego zatkania jednej z jej dróg dojazdowych, czyli ul. Spacerowej.

Na szczęście, w żadnej z pięciu stłuczek nie odnotowano osób poszkodowanych. Choć odpowiednie służby dwoją się i troją, aby jak najszybciej usunąć skutki kolizji i udrożnić obwodnicę, jej jezdnia w kierunku Gdyni wciąż jest niemal zupełnie nieprzejezdna.

Jak uniknąć najechania na tył?

Aby uniknąć zderzenia z autem poprzedzającym należy stosować się do zasady ustalonej przez francuskich drogowców, która dotyczy zachowania odstępu.

Po przeliczeniu dwóch sekund na metry i po zaokrągleniu bezpieczny odstęp na drodze ekspresowej przy prędkości 120 km/h wynosi ok. 70 m. Dla samochodów ciężarowych przy prędkości 90 km/h odległość bezpieczna wynosi ok 55 m. Jeśli jedziemy na tzw. zderzaku w sytuacji awaryjnego hamowania na drodze zderzenie jest niemal pewne, warto zapamiętać tę zasadę nie tylko podróżując obwodnicą.

Zobacz skutki kolejnych stłuczek

Zobacz gigantyczny korek pomiędzy Gdańskiem a Gdynią
Czy kiedykolwiek miałeś stłuczkę na obwodnicy?
3%

tak, nie raz i nie dwa

5%

tak, ale to jednostkowa sytuacja

87%

nie, na szczęście nigdy mi sie to nie zdarzyło

5%

nie, nie jestem zmotoryzowany

zakończona

łącznie głosów: 1893