Sołdek popłynął na największy od 35 lat remont

17 października 2020, 11:30
Michał Brancewicz
artykuł historyczny
Sołdek opuszcza nabrzeże Ołowianki

W sobotę, 17.10.2020, statek-muzeum Sołdek został odcumowany od nabrzeża OłowiankiMapka i odholowany przez dwie jednostki do Gdańskiej Stoczni Remontowej. Tam przejdzie warty 2,8 mln zł remont i po około miesiącu wróci na swoje miejsce. We wrześniu 2021 roku otwarta zostanie nowa wystawa w zmodernizowanych wnętrzach Sołdka.Jako że wybudowany w 1948 roku statek pełni od 35 lat funkcję muzeum, ma wyłączone silniki główne oraz układy napędowe, dlatego na teren Stoczni Remontowej musiał zostać odholowany.

Zaopiekowały się nim dwa holowniki/pchacze: Nosorożec G-01 i Nosorożec G-02. Ok. godz. 11 jednostka została odcumowana od nabrzeża Ołowianki. Wycofanie statku o długości 87 metrów i zanurzeniu 5,35 m wymagało odciągnięcia Sołdka na środek Motławy.

Wymiana 15 ton stali i dodatkowa sala wystawowaPrzetransportowanie jednostki do nieodległej Gdańskiej Stoczni Remontowej na Wyspie OstrówMapka zajmie ok. trzech godzin.

Sam remont potrwa ok. czterech tygodni i będzie miał największy zakres od czasu przemianowania Sołdka na muzeum w 1985 roku.

W ramach prac wymienionych zostanie 15 ton stali na poszyciu i konstrukcji statku. Przeprowadzone będą także prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie, wymieniona zostanie również wykładzina.

Poprzez częściową przebudowę istniejącej konstrukcji zwiększy się obszar statku udostępniony do zwiedzania. Chodzi o ładownię nr 2, która znajduje się w dziobowej części statku, a jej powierzchnia to ok. 150 m kw. Powstanie również miejsce na trzecią salę wystawową.

Nowoczesna wystawa w odnowionych wnętrzachNa wrzesień 2021 roku zaplanowane zostało otwarcie nowej ekspozycji stałej pn. "Sołdek i jego czasy"

- To opowieść o ludziach związanych ze statkiem: konstruktorach, traserach, niterach, spawaczach, kapitanach, oficerach. Chcieliśmy wprowadzić naszych gości w świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza - opowiada dr Robert Domżał, dyrektor NMM. - Ważnym zabiegiem będzie uwydatnienie elementów konstrukcji statku poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz oraz umożliwienie widzom bezpośredniego kontaktu z wybranymi eksponatami i zachęcenie do aktywnego poznawania wystawy za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych.
Remont Sołdka będzie możliwy dzięki środkom z projektu "Dwa statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji". Ta druga jednostka również pełni funkcję statku - muzeum. "Vityaz" jest zacumowany przy nabrzeżu w Kaliningradzie.

Zobacz przygotowania do odholowania Sołdka
Zamierzasz odwiedzić Sołdka po powrocie z remontu i otwarciu nowej wystawy?
57%

tak

20%

jeszcze nie wiem

23%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1461