Sołdek przejdzie gruntowny remont. Będzie nowa wystawa

24 czerwca 2020, 21:00
Michał Brancewicz
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

"Sołdek" w pełnej krasie podczas remontu w doku w stoczni

Jesienią statek zniknie na dwa miesiące z MotławyMapka, by przejść największy remont od 35 lat. Gdy wróci, rozpoczną się prace nad nową wystawą. Ponowne otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest najwcześniej na przełom kwietnia i maja.W listopadzie miną 72 lata od momentu zwodowania pierwszego pełnomorskiego rudowęglowica s.s. "Sołdek". Natomiast w 1985 roku statek zaadaptowano na oddział muzeum. Od tego czasu Sołdek znajduje się na liście większości turystów przyjeżdżających do Gdańska. Rocznie zwiedza go około 60 tysięcy osób.

Ostatni remont jednostka przechodziła w 2011 roku. Teraz przyszedł czas na kolejne prace, ale na znacznie szerszą skalę.

Czytaj też: 65 lat temu położono stępkę pod budowę Sołdka [artykuł z 2013 roku]

Wymienionych zostanie 15 ton stali na poszyciu i konstrukcji statku. Przeprowadzone będą także prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie oraz wymieniona wykładzina.

Poprzez częściową przebudowę istniejącej konstrukcji zwiększy się obszar statku udostępniony do zwiedzania. Chodzi o ładownię nr 2, która znajduje się w dziobowej części statku, a jej powierzchnia to ok. 150 m kw. Powstanie również miejsce na trzecią salę wystawową.

Oferty na remont mogą być składane do 24 lipca. Według planu prace na Sołdku będą prowadzone między 1 października a 30 listopada. Wówczas statek zostanie odholowany z Motławy.

- Po remoncie całe wnętrze będzie zaaranżowane na nowo, powstanie też zupełnie nowa wystawa stała pod tytułem "Sołdek i jego czasy" - będzie to opowieść nie tylko o ludziach związanych ze statkiem, ale także o powojennych okolicznościach jego powstania i o samej osobie stoczniowca Stanisława Sołdka - przodownika pracy - mówi Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - W optymistycznym wariancie otwarcie muzeum w nowej odsłonie dla zwiedzających nastąpi na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.
Remont Sołdka będzie możliwy dzięki środkom z projektu "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji". Ta druga jednostka również pełni funkcję statku - muzeum. "Vityaz" jest zacumowany przy nabrzeżu w Kaliningradzie.

Jeszcze w tym sezonie letnim na Sołdku pojawi się wystawa fotograficzna "Marynarze", ukazująca ciężką pracę marynarzy na współcześnie pływających statkach handlowych.

Sołdek odholowywany z Motławy na remont. Film z 2010 roku
Byłe(a)ś kiedyś w muzeum na Sołdku?
56%

tak

44%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1091