stat

Sopocka willa Politechniki zostanie przebudowana

16 maja 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Zabytkowy budynek przy sopockiej plaży należący do Politechniki Gdańskiej zostanie przebudowany. W konkursie na koncepcję jego remontu można wygrać 30 tys. zł.Budynek mieszczący się przy ul. Emilii Plater 7/9/11 zobacz na mapie Sopotu w Sopocie wkrótce zostanie wyremontowany i w części przebudowany. Wszystko po to, by stać się nowoczesnym centrum szkoleniowo-konferencyjno-rehabilitacyjnym Politechniki Gdańskiej.

- Część rehabilitacyjna i konferencyjna nie zmieni przeznaczenia, natomiast chcielibyśmy unowocześnić i zmodernizować część konferencyjną - tłumaczy prof. Henryk Krawczyk, rektor PG, do której należy obiekt. - Chcemy, by Eureka żyła w naszej uczelnianej społeczności i by służyła nie tylko studentom i pracownikom politechniki, ale również pozostałym trójmiejskim uczelniom, z którymi chcemy nawiązać w tej sprawie współpracę. .

Zabytkowy gmach, który został zbudowany w latach 1912 - 1919 według projektu Wilhelma Lippke łączy w sobie styl secesji i art deco. Do 1922 r. pełnił funkcję gminnego ośrodka wypoczynkowego dla urzędników. Ze względu na swoje położenie - od sopockiej plaży dzieli go zaledwie kilka metrów - przemianowano go w końcu na Hotel Plażowy. W czasie II wojny światowej, poza hotelem, który cały czas tu funkcjonował, swoją siedzibę miał tu urząd skarbowy, którym zarządzała jednostka wojskowa.

Dziś zabytek, w którym mieści się centrum szkoleniowo-rehabilitacyjne Eureka, czasy świetności ma już za sobą, a przechadzając się deptakiem wzdłuż plaży, łatwo przeoczyć ten skądinąd wciąż ciekawy budynek. Biorąc to pod uwagę, uczelnia zdecydowała się na ogłoszenie otwartego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji jego remontu i przebudowy.

Zmienić ma się wiele, m.in.: pokoje hotelowe zostaną dostosowane do standardu trzech gwiazdek, obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (mają pojawić się w nim windy oraz uproszczone ciągi komunikacyjne), a w części budynku przeznaczonej na rehabilitację zaplanowano m.in. gabinety konsultacyjne oraz salę do fizykoterapii. Uporządkowania i przeprojektowania wymaga również spory teren wokół budynku, którego powierzchnia wynosi nieco ponad 4,1 tys. m kw.

Uczelnia nie wyklucza, że w Eurece pokoje będą mogli wynajmować też turyści.

- Byłoby to jednak tylko uzupełnienie naszej oferty, bo obiekt ten ma przede wszystkim służyć społeczności akademickiej - dodaje prof. Krawczyk.

Swoje pomysły można zgłaszać do 16 września w dziale zamówień publicznych PG, pok. 214, przy ul. Narutowicza 11/12 w Gdańsku.

Najlepsze opracowanie będzie podstawą do wykonania dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych w trybie zamówienia z wolnej ręki. Pula nagród wynosi łącznie 65 tys. zł, z czego zwycięzca otrzyma 30 tys. zł.
Czy uczelnia powinna inwestować w swoje gmachy mieszczące się poza kampusem?
38%

tak, bo dla uczelni to dodatkowy prestiż

31%

raczej tak, ale tylko jeśli takie obiekty będą do wykorzystania na cele uczelniane

31%

nie, powinna je sprzedać i bardziej zainwestować w te, które są w obrębie kampusu

zakończona

łącznie głosów: 416