Sopot będzie miał spójną informację miejską

14 lipca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Koprowski
Istniejące i proponowane nowe oznakowanie w ramach SIM na ul. Bohaterów Monte Cassino. mat. prasowe

Po Gdańsku i Gdyni, także Sopot chce uporządkować sposób oznakowania ulic i przestrzeni miejskich. Projekt Systemu Identyfikacji Miejskiej zakłada użycie kompozycji kolorów nawiązującej do wód Zatoki Gdańskiej. Na opinie mieszkańców oraz turystów urzędnicy czekają do 5 sierpnia.Rozwiązania Systemu Identyfikacji Miejskiej (zwanego też Systemem Informacji Miejskiej) dotyczą tablic z nazwami ulic, tablic kierunkowych do atrakcji turystycznych, tablic informacyjnych z mapami Sopotu (dla ruchu pieszego), tablic oraz znaków kierujących do skategoryzowanych hoteli i campingów (dla ruchu drogowego), tablic ze szlakami spacerowymi oraz ważnymi obiektami i miejscami w Sopocie, a także dwóch interaktywnych pylonów z mapami miasta.

- Obecnie w Sopocie nie istnieje jeden spójny system informacji wizualnej. Tablice informacyjne są często umieszczane w przestrzeni miasta w sposób przypadkowy, mało czytelny. Brakuje także informacji w języku angielskim czy w postaci ikon graficznych, multimedialnych map. Brakuje również informacji kierujących do najważniejszych atrakcji turystycznych, a przyjeżdżający do miasta turyści często nie wiedzą, w którą stronę udać się na molo czy plażę - wyjaśnia przyczyny rozpoczęcia prac nad SIM-em Magdalena Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.
Kolorystyka sopockiego SIM-u, w odróżnieniu od gdańskiego systemu (prace nad nim rozpoczęto już w 2004 r.), w którym różne barwy przyporządkowano różnym obszarom miasta i gdyńskiego z 2010 r., gdzie dominuje biel, nawiązuje do wód Zatoki Gdańskiej.

- W tak skomplikowanej miejskiej tkance bardzo ciężko znaleźć jednolity kolor, dlatego została podjęta decyzja, aby zwrócić się w stronę zatoki i morza. Nie jest to kolor lazurowego morza z folderów reklamowych, ale prawdziwa kolorystyka Zatoki Gdańskiej - czytamy w uzasadnieniu dla wyboru barw nowego oznakowania.
Sopocki SIM jest obecnie w fazie projektowej. Gotowe są już jednak główne jego założenia. Oprócz wstępnego wyboru kolorów i czcionek, wiadomo, że będzie wykonany w dwóch językach (polskim i angielskim). Atrakcje turystyczne zyskają dodatkowo swoje ikony, a na znakach zostaną podane do nich odległości.

Z proponowanymi rozwiązaniami zapoznać się można na stronie internetowej miasta. Tam też znajduje się ankieta, która będzie również dostępna w Informacji Turystycznej. Dodatkowo przy południowym zejściu z peronów stacji Sopot zobacz na mapie Sopotu zamontowano dwie przykładowe tabliczki - z nazwą ulicy oraz kierunkowskaz do atrakcji.

Urzędnicy na opinie mieszkańców i turystów czekają do 5 sierpnia.

Autorem projektu SIM, przygotowanego w konsultacji z Biurem Konserwatora Zabytków, Plastykiem Miejskim, Biurem Promocji i Komunikacji Społecznej oraz Zarządem Dróg i Zieleni, jest studio graficzne Świerszcze z Gdańska.

Czy w obcym mieście korzystasz z lokalnego Systemu Identyfikacji Przestrzennej?
45%

tak, to bardzo pomocna rzecz

28%

tak, ale wyłącznie w zakresie nazw ulic i kierunków dojść do danego miejsca

14%

nie, wystarcza mi nawigacja w telefonie czy samochodzie

13%

nie, ale uważam, że to dobre i potrzebne rozwiązanie

zakończona

łącznie głosów: 195