Sopot na zdjęciach archiwalnych i współczesnych z drona

21 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Małgorzata Zimnoch
artykuł historyczny

Pierwsze turystyczne interesy próbowano rozkręcać w Sopocie jeszcze w XVI wieku - bez wielkiego sukcesu. Prawdziwy rozkwit nadmorskiej miejscowości nastąpił dzięki Jerzemu Haffnerowi około 200 lat temu. To wtedy Sopot zaczął być modnym kurortem, w którym bawili się zamożni wczasowicze - i jest nim do dzisiaj.Molo - symbol SopotuZdjęcie z 1930 r. Molo ma już dzisiejszą długość, czyli nieco ponad 500 m, oraz południowy falochron, który powstał w 1927 r. Fotopolska.eu / fot. Małgorzata Zimnoch

Najdłuższe drewniane molo w Europie początki miało całkiem skromne - w 1827 r. 40-metrowy pomost wybudował tu jako dodatek do Domu Kąpielowego Jerzy Haffner. Molo było rozbierane na zimę i ponownie budowane przed sezonem letnim. Pomost stopniowo wydłużano i rozbudowywano - pod koniec lat 20. ubiegłego wieku osiągnął długość, którą znamy dzisiaj - 511 m. W 2012 roku po południowej stronie mola zbudowano przystań jachtową.

Trójmiejskie mola: co je różni, co je łączyŁazienki PołudnioweŁazienki Południowe, ok. 1930 r. Od strony promenady mieściły się restauracje i salony fryzjerskie, od strony morza - przebieralnie (damskie, męskie, rodzinne) i pomosty kąpielowe. Dziś w dawnym budynku Łazienek mieści się hotel Zhong Hua. Fotopolska.eu / fot. Małgorzata Zimnoch

Zbudowane w 1907 roku, stylizowane na tradycyjną architekturę skandynawską (modną wówczas w Sopocie) Łazienki posiadały trzy pawilony: dla pań, panów oraz rodzinne. Od strony morza znajdowały się przebieralnie i pomosty, podzielone na osobne segmenty dla pań, panów i rodzin. W pomieszczeniach od strony promenady mieściły się restauracje, kawiarnie i zakłady fryzjerskie. W 1938 r. urządzono tu schronisko wycieczkowe dla Hitlerjugend. W latach 90. chiński inwestor otworzył w odrestaurowanym budynku hotel i restaurację Zhong Hua.

Śródmieście Gdańska na zdjęciach archiwalnych i współczesnych z dronaLinia kolejowa Gdańsk-SopotLinia kolejowa z Gdańska do Sopotu powstała w 1870 r. Zdjęcie pochodzi z 1914 r. Fotopolska.eu / fot. Małgorzata Zimnoch

Linia kolejowa, biegnąca dziś przez całe Trójmiasto to część tzw. Kolei Tylnopomorskiej, która połączyła Gdańsk ze Słupskiem w 1870 r. To dzięki kolei żelaznej nastąpił rozkwit kurortu, do którego tłumnie zaczęli zjeżdżać letnicy. Zainteresowanie trasą Gdańsk-Sopot było na tyle duże, że w 1889 r. oddano do użytku drugi tor. Wojna w 1914 r. przerwała przygotowania do dalszej rozbudowy coraz bardziej popularnej linii. Dopiero po II wojnie światowej odcinek od Gdańska do Gdyni przebudowano na czterotorowy, wprowadzono podział na ruch podmiejski i dalekobieżny. Po torach podmiejskich od lat 50. XX w. kursuje kolejka SKM.

Dom ZdrojowyZdjęcie z roku ok. 1929, Graff Zeppelin nad Sopotem

Pierwszy Dom Zdrojowy (Salon Kuracyjny - Kursaal) wybudowano w Sopocie w 1824 r. Był to skromny, parterowy budynek, stojący prostopadle do brzegu morza. Drugi Dom Zdrojowy stał już równolegle do brzegu. Po jego zburzeniu, w 1910 r., powstał trzeci - tak okazały, że mówiono o nim "Monte Carlo Północy". Mieściły się w nim sale balowe, restauracje, kasyno i hotel. Został spalony podczas działań wojennych w 1945 r. W 2009 r. oddano do użytku czwarty Dom Zdrojowy, który jest częścią Centrum Haffnera. Dziś mieszczą się w nim m.in. Pijalnia Wód Solankowych, centrum konferencyjne, Państwowa Galeria Sztuki, Sala Balowa, eleganckie restauracje i kawiarnie oraz centrum spa.

Browar Zameczek GórskiBrowar Górski Zameczek powstał w budynkach po cegielni. Zdjęcie z ok. 1893 r. Fotopolska.eu / fot. Małgorzata Zimnoch

W 1875 roku w budynkach starej cegielni (dziś ul. Armii Krajowej 137) zaczął działać browar Bergschlösschen Brauerei Zoppot - Browar Zameczek Górski Sopot. Właścicielem był Polak - August Karpiński, urządzenia do warzenia piwa sprowadzono z Saksonii. W 1902 r. browar przejęła rodzina Michała Wanningera. Browar działał do ok. 1918 r., później mieściły się tu mleczarnia, fabryka mebli, a po II wojnie światowej - Zakłady Rybne, Sopotplast i producent puzli "Trefl". Budynki rozebrano w 2009 r., teraz jest tu osiedle mieszkaniowe.

Na pierwszym planie Willa Kafemana - gdańskiego drukarza i wydawcy, spalona przez Niemców w 1945. Dzisiaj w tym miejscu stoi świątynia Kościoła Chrystusowego w Polsce (ul. Obrońców Westerplatte 21).


Zdjęcia archiwalne dzięki uprzejmości Fotopolska.eu