Sopot: sierpień nie uratował sezonu. 40 proc. turystów mniej niż rok temu

4 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Piotr Weltrowski
Do 25 sierpnia sprzedano o ponad 400 tys. mniej biletów na molo niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego. Więcej zdjęć (1)

Do 25 sierpnia sprzedano o ponad 400 tys. mniej biletów na molo niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Do 25 sierpnia sprzedano o ponad 400 tys. mniej biletów na molo niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

W Sopocie podsumowano kończący się sezon turystyczny. Trudno nazwać go udanym: w mieście pojawiło się o około 40 proc. turystów mniej niż rok temu. W podobnym stopniu zmalały też wpływy z opłaty uzdrowiskowej. Wśród odwiedzających Sopot zdecydowanie więcej było osób z Polski, spadła zaś liczba obcokrajowców.- Ten sezon był inny niż wszystkie poprzednie, nie zaczął się od majówki, nie zaczął się nawet w czerwcu - stwierdziła podczas konferencji, na której podsumowano tegoroczne wakacje, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Choć już w lipcu na ulicach widać było zdecydowanie więcej osób, to dopiero upalny sierpień sprowadził do Sopotu liczbę turystów porównywalną z poprzednimi latami. Łącznie jednak, na przestrzeni całych wakacji, gości pojawiło się o około 40 proc. mniej niż rok temu.

To oczywiście dane szacunkowe, ale spadek widać we wszystkich mierzalnych wskaźnikach mogących pomóc w określeniu liczby turystów. Na przykład do 25 sierpnia sprzedano równo 602 371 biletów wstępu na molo, gdy rok temu, w tym samym okresie, sprzedano ich ponad milion.

Bardzo podobny spadek widać też we wpływach z pobieranej przez miasto opłaty uzdrowiskowej. Do końca sierpnia 2020 roku zebrano z tego tytułu 1 096 949,58 zł, natomiast w 2019 roku była to kwota 1 863 967,98 zł. Odnotowano więc spadek o 42 proc.

Więcej turystów z PolskiW ostatnich latach blisko turystów odwiedzających Sopot stanowili obcokrajowcy. W tym roku, według danych sopockiej Informacji Turystycznej, zdecydowanie zmniejszyła się ich liczba.

Turyści krajowi stanowili w tym roku łącznie 85 proc. odwiedzających miasto, a turyści zagraniczni - 15 proc. Najwięcej turystów zagranicznych było z: Niemiec (7 proc.) oraz Czech, Litwy, Francji, Ukrainy i Anglii (po 1 proc.).

Czytaj też: Na całym Pomorzu spadek liczby turystów o ponad 60 proc.

W tym samym okresie w 2019 roku turyści krajowi stanowili 56 proc. osób odwiedzających miasto, zaś turyści zagraniczni - 44 proc.

Co więcej, duża część turystów, którzy zdecydowali się w tym roku na wypoczynek w Sopocie pochodziła z... Pomorza.

Województwa, z których pochodzili odwiedzający Sopot turyści:
  • pomorskie - 30 proc.,
  • małopolskie - 8 proc.,
  • łódzkie - 7 proc.,
  • śląskie - 7 proc.,
  • kujawsko-pomorskie - 6 proc.


Duży spadek obłożenia hoteliZ danych udostępnionych przez sopockich urzędników wynika, że większość miejsc noclegowych w mieście odnotowała zdecydowanie mniejsze obłożenie niż w zeszłym roku. Był to spadek o 30 do 50 proc.

Co ciekawe, wyniki za sierpień były zdecydowanie lepsze - w tym miesiącu tylko część obiektów zanotowała spadek obłożenia o około 20 proc., a większość odnotowała obłożenie porównywalne z zeszłorocznym.

WOPR: 89 akcji, dwa utonięciaSopoccy ratownicy WOPR podczas całego sezonu 89 razy musieli udzielać pomocy. W 29 przypadkach były to akcje bezpośrednio ratujące życie. Łącznie pomocy udzielono 101 osobom, dwóch z nich nie udało się uratować (oba przypadki w czerwcu).

Często powodem interwencji ratowników był niestety alkohol, jak w czwartek rano, gdy o godz. 6 zostali poinformowani o "dryfujących w wodzie zwłokach". Okazało się, że alarm był przedwczesny, w wodzie, na płyciźnie, siedział kompletnie pijany mężczyzna, który nie był w stanie samodzielnie wyjść na brzeg.

Tegoroczny sezon obfitował też w akcje poszukiwawcze. Ratownicy w sumie reagowali na 34 zgłoszenia o zaginięciu, dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Straż miejska: dużo mandatów za złe parkowanieStrażnicy miejscy wystawili w tym sezonie 1492 mandatów karnych, z czego 898 to mandaty drogowe. Strażnicy prowadzali również akcje związane z przestrzeganiem obostrzeń dotyczących pandemii Covid-19. W tym zakresie wystawili 57 mandatów.

Łącznie w wakacje sopocka straż miejska podjęła 9316 interwencji. Przez cały sezon założonych zostało 1031 blokad na koła nieprawidłowo parkujących aut, wydano też 56 dyspozycji o odholowaniu samochodów.
Gdzie spędzałe(a)ś w tym roku urlop?
13%

poza granicami kraju

26%

w kraju, ale poza województwem pomorskim

22%

na Pomorzu

39%

w domu

zakończona

łącznie głosów: 899