Sopot tnie inwestycje za 40 mln zł

8 kwietnia 2020, 16:30
ms
Najnowszy artukuł na ten temat

Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

Zamrożenie kilkunastu miejskich inwestycji, wartych łącznie ok. 40 mln zł, proponuje prezydent Jacek Karnowski. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w piątek.Trwające od czterech tygodni "dystansowanie społeczne" i nierozerwalnie związane z nim tłumienie gospodarki, ma niekorzystny wpływ nie tylko na finanse osobiste każdego z nas, ale także na kondycję finansową miast i gmin. Znacznie mniejsze wpływy do budżetów samorządów z podatków od firm i osób prywatnych, a także radykalnie mniejsze dochody z innych źródeł sprawiają, że samorządy przygotowuję się do cięcia swoich wydatków.

Na pierwszy ogień idą inwestycje. Gdańsk na razie zamroził jedną, Sopot od razu myśli o kilkunastu.

- Będziemy realizować te inwestycje i remonty, które już trwają i na które zostały już rozstrzygnięte przetargi - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, która wymaga od nas zdecydowanych działań. Dlatego też zaproponowałem radnym listę inwestycji, które moim zdaniem należy zamrozić. Nie wiemy, jaki będzie rozwój sytuacji. Nie wiemy, co będzie za dwa, trzy miesiące.
Prezydent Sopotu przekonuje, że najważniejsze jest bieżące funkcjonowanie miasta, a więc m.in. wypłacanie pensji nauczycielom, pracownikom służb komunalnych, pracownikom socjalnym.

- Musimy mieć środki na utrzymanie szkół, przedszkoli, pomoc firmom i organizacjom pozarządowym, na oświetlenie ulic czy sprzątanie - tłumaczy Jacek Karnowski. 
Do tej pory na walkę z koronawirusem Sopot wydał 1 mln złotych. Jednocześnie prezydent miasta zwrócił się do radnych o powiększenie rezerw (ogólnej i kryzysowej) o 500 tys. zł każda.

Lista inwestycji w Sopocie, które mogą zostać wstrzymane:

 1. remont budynku urzędu miasta
 2. pomosty pływające przy molo
 3. SkatePark (z Budżetu Obywatelskiego) remont i remont nawierzchni Orlika na Brodwinie
 4. remont budynku komunalnego przy al. Niepodległości 652A
 5. obserwatoria astronomiczne przy szkołach (z Budżetu Obywatelskiego)
 6. modernizacja budynku przy ul. 3-go Maja na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych - zrezygnowano z projektu; zostanie zrealizowany na terenie Szkoły Specjalnej
 7. odcinek leśny ul. Piaskowej
 8. zabezpieczenie tunelu SKM Kamienny Potok - Etap II- od strony al. Niepodległości
 9. modernizacja przejścia pod al. Niepodległości - Bohaterów Monte Cassino
 10. opracowanie wielobranżowej dokumentacji technicznej - ul. 3 Maja
 11. uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w kwartale ulic: Parkowa - Kordeckiego - Al. WP-Kilińskiego jako przeciwdziałanie zalewaniu dolnego tarasu miasta Sopotu - zarówno jako prace budowlane, jak i wyłonienie inżyniera kontraktu
 12. renowacja terenów zieleni miejskiej ul. Na Wydmach
 13. drogi leśne - droga rowerowa
 14. budowa ul. Smolnej
Jak oceniasz prognozy, mówiące o kryzysie gospodarczym w Polsce?
25%

myślę, że wyjdziemy z niego w miarę obronną ręką

65%

sądzę, że to będzie największy kryzys od 1990 roku

10%

nie będzie żadnego kryzysu, tylko nas nim straszą

zakończona

łącznie głosów: 1222

ms