Sopot w żółtej strefie COVID-19

24 września 2020, 15:05
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Szczepienia COVID-19. Ruszają zgłoszenia placówek medycznych do programu

Sopot znalazł się w żółtej strefie powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Już wcześniej kurort był oznaczany jako obszar zagrożony. Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od najbliższej soboty.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało aktualizację dotyczącą powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Powiaty te - w zależności od dynamiki zmian w tym zakresie - są objęte tzw. żółtą lub czerwoną strefą. Niebieską oznaczone są obszary zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

Czytaj też: Szpital zakaźny znów przyjmuje chorych

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców, to do żółtej.

Koronawirus - wszystkie informacje z TrójmiastaSopot w żółtej strefieSopot został objęty dodatkowymi obostrzeniami, co to oznacza?

W przypadku imprez, takich jak: wystawy, kongresy, targi czy konferencje, obowiązuje limit - jedna osoba na 4 m kw.

Z kolei liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, w tym w weselach, nie może przekraczać 100 (z wyłączeniem obsługi). Działalność hotelarska - jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Czytaj też: Nowe zasady kwarantanny i izolacji

Pozostałe restrykcje mówią, że np. w siłowniach może przebywać jedna osoba na 7 m kw., a w kinach zajętych może być 25 proc. miejsc dla publiczności. Aquaparki i baseny mogą mieć 75 proc. obłożenia obiektu. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób.

Maseczkę lub przyłbicę należy nosić w środkach publicznego transportu, w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej, w sklepach oraz obiektach usługowych, w kościołach oraz miejscach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, a także na cmentarzach.

W restauracjach, barach i innych obiektach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4 m kw. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Sanatoria, rehabilitacja uzdrowiskowa - warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Różnice w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych

Kolejne zachorowania po wycieczceW czwartek 24.09 poinformowano o 17 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Sopocie. To efekt prywatnej wycieczki sopockich seniorów na Festiwal Wina w Lublinie, która stała się źródłem zachorowania na COVID-19 wśród jej uczestników i ich bliskich. Od weekendu wśród tej grupy mieszkańców zanotowano ponad 20 zachorowań. Tym samym liczba chorych w mieście w krótkim czasie wzrosła do 39 osób.

- Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Czas pandemii to wielkie wyrzeczenie dla nas wszystkich. Zdumieniem napawają mnie informacje o organizowaniu wycieczek, szczególnie dla grupy osób, która najbardziej narażona jest na ciężkie powikłania covidowe. To wysoce nieodpowiedzialne lub po prostu głupie. W dużej mierze od nas zależy nasze zdrowie i życie, od naszych odpowiedzialnych postaw i zachowań. Maseczka zasłaniająca usta i nos, częste mycie rąk, ograniczenie kontaktów - to dekalog nas wszystkich na najbliższe tygodnie - komentuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Strefy na PomorzuZ województwa pomorskiego na mapie znalazły się jeszcze: powiat kartuski w czerwonej strefie i powiat bytowski w żółtej strefie, podobnie jak Sopot. Strefa niebieska - czyli miejsca zagrożone dodatkowymi obostrzeniami, to: powiaty kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski i miasto Słupsk.