Spacer nad morzem czy wyjście do kawiarni. Spełnij seniorskie marzenie

9 lutego 2021, 7:00
Arnold Szymczewski
Seniorzy mają różne, ale bardzo przyziemne marzenia. Często obecność wolontariusza jest wystarczająca. Więcej zdjęć (1)

Seniorzy mają różne, ale bardzo przyziemne marzenia. Często obecność wolontariusza jest wystarczająca.

fot. Katarzyna Białasiewicz/123rf.com

Seniorzy mają różne, ale bardzo przyziemne marzenia. Często obecność wolontariusza jest wystarczająca.

fot. Katarzyna Białasiewicz/123rf.com

Wycieczka nad Motławę w towarzystwie życzliwych ludzi, nadmorski spacer, kawa i sernik w kawiarni czy po prostu zwykłe spotkanie i rozmowa - to coś, co seniorzy nazywają marzeniami, a my możemy spełnić je bez większego problemu. W ramach akcji "Spełnij seniorskie marzenie" Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprasza mieszkańców empatycznych, mających możliwości, chęć i czas do prospołecznej aktywności. Równocześnie trwa akcja wolontariatu domowego, prowadzona przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.Akcje związane z pomocą dla seniorów zapoczątkował ponad dwa lata temu gdański oddział Caritas, a inicjatywę tę kontynuował MOPR w Gdańsku. Pod koniec 2018 r. informowaliśmy w artykule pt. "Koncert, podróż w rodzinne strony, wejście do morza. O czym marzą seniorzy" o akcji Koordynatorów Centrum Wolontariatu Caritas. Wówczas koordynatorzy centrum zorganizowali akcję mającą na celu spełnić marzenia seniorów z Centrum Pomocowego im. Jana Pawła II na PrzymorzuMapka. Wśród przyziemnych marzeń, jak: wejście gołymi stopami do morza, pójście na koncert czy do fryzjera lub kosmetyczki, znalazły się także prośby o odwiedzenie rodzinnych stron (często ostatni raz w życiu). Dzięki internetowej zbiórce i czytelnikom Trojmiasto.pl w ciągu niespełna godziny udało się uzbierać ponad 6 tys. zł (z oczekiwanych 4 tys. zł) na podróż dla pięciorga seniorów.
Zobacz, jak seniorzy spełnili marzenia dzięki pomocy Caritas i czytelników Trojmiasto.pl

MOPR kontynuował akcję pomocy dla seniorówTylko w ubiegłym roku w ramach projektu "Marzenia do spełnienia" udało się wspólnie odpowiedzieć na pragnienia łącznie ok. 30 starszych oraz niepełnosprawnych podopiecznych gdańskiej pomocy społecznej.

- To osoby zależne, które z racji podeszłego wieku lub złego stanu zdrowia praktycznie nie opuszczają domów. Nie mogą też liczyć na wsparcie rodziny, są samotne i bardzo potrzebują życzliwości i kontaktu z drugim człowiekiem - mówi Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się m.in. spełnić pragnienie schorowanej, pozostającej w mieszkaniu seniorki z Dolnego Miasta, która chciała posłuchać kumkania żab w naturze. Wycieczka nad Motławę w towarzystwie życzliwych ludzi dała pani wiele radości. Wolontariusze zabrali też na długi, nadmorski spacer niepełnosprawną seniorkę z Nowego Portu - ze względu na dolegliwości nie była na plaży trzy lata.

Dzięki pomocy mieszkańców Trójmiasta udało się także spełnić marzenia nieco bardziej kosztowne, ale nadal będące w zasięgu możliwości.

- W ramach projektu "Marzenia do spełnienia" tablet oraz przyłącze internetowe otrzymał w prezencie od wolontariuszy-darczyńców senior z Nowego Portu. Dzięki temu mógł porozumieć się z synem i odbudować rodzinną relację. Z kolei podopiecznemu MOPR z Przymorza radość sprawił rower. Seniora nie stać było na zakup jednośladu. Dzięki prezentowi od wolontariuszy nabrał chęci do aktywności i przekonał się, że nie jest sam i może liczyć na wrażliwych ludzi - dodaje Sylwia Ressel.

Włącz się w projekt "Marzenia do spełnienia"Osoby, które chcą się włączyć w projekt "Marzenia do spełnienia", proszone są o kontakt z Anną Dunajską z Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR w Gdańsku, e-mail: wolontariat@mopr.gda.pl. Często wystarczy dobry pomysł, poświęcenie wolnego czasu i wrażliwość, by sprawić radość potrzebującej osobie.

Wolontariat domowyWolontariat domowy skierowany jest do osób starszych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Jego celem jest pomoc potrzebującym w czynnościach życia codziennego, takich jak np. robienie zakupów, sprzątanie, przemieszczanie się, a także poprzez zwykłą rozmowę.

Caritas poszukuje zarówno osób potrzebujących pomocy, jak i chętnych do działania wolontariuszy. Szczególnie w czasie pandemii, przez ograniczenia wprowadzane na świecie, taki rodzaj pomocy będzie dużym wsparciem dla wielu osób.

- Wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie, a ich wsparcie udzielane jest nieodpłatnie. Zależy nam również na "sparowaniu" tych osób pod kątem miejsca zamieszkania, aby wolontariusze nie musieli poświęcać zbyt wiele czasu na dojazdy - mówi Justyna Knaak z Caritasu.
Wszystkie niezbędne informacje oraz formularze do zapisu można znaleźć na stronie internetowej www.caritas.gda.pl/wolontariatdomowy. Kontaktować można się również mailowo: jknaak@caritas.gda.pl i telefonicznie: 505323652. Niezbędne będzie wypełnienie przez wolontariuszy oraz podopiecznych umowy określającej zakres działań.
Pomagasz osobom starszym?
20%

nie, nie mam takiej potrzeby

14%

nie, ale zacznę

60%

tak, ale tylko swojej rodzinie

6%

tak, jestem wolontariuszem

zakończona

łącznie głosów: 454

Opinie wybrane


wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.