Podsumowanie sezonu na Pomorzu. Spadek liczby turystów o ponad 60 proc.

2 września 2020, 7:00
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańska Organizacja Turystyczna podsumowała sezon: 13 proc. mniej turystów niż w 2019 r.

Około miliona - tylu turystów z zagranicy w województwie pomorskim możemy spodziewać się przy zliczaniu oficjalnych statystyk dotyczących wakacji. - To o 60 proc. mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym - informuje Łukasz Magrian, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.Mimo że na oficjalne dane zarówno z miejskich, jak i regionalnych organizacji turystycznych będziemy musieli jeszcze poczekać, to faktem jest, że liczba turystów, którzy odwiedzili w sezonie wakacyjnym Gdańsk, Gdynię i Sopot, znacznie się zmniejszyła.

- Województwo pomorskie od zawsze było regionem, który w okresie wakacyjnym wybierała większość Polaków. Nawet teraz nic się w tej kwestii nie zmieniło. Zauważyliśmy natomiast duże zainteresowanie takimi regionami, jak: Kociewie, Kaszuby czy Żuławy - tam zyskiwały na popularności gospodarstwa agroturystyczne czy małe pensjonaty, w których goście mieli większe możliwości zapewnienia sobie izolacji społecznej - tłumaczy Łukasz Magrian, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT).

Duży spadek turystów z zagranicy, większy ruch Polaków na PomorzuSpadek turystów z zagranicy może wynieść nawet 60 proc. Mimo wszystko w te wakacje nad morze przyjechało sporo turystów z całej Polski. Według PROT zdecydowana większość wczasowiczów, którzy przyjechali nad Pomorze, to mieszkańcy z województw przylegających lub przebiegających wzdłuż autostrady A1.

- Co ciekawe, mieszkańcy Pomorza nie wyjeżdżali daleko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sąsiednie regiony, oddalone od 100 do 200 km. Jeśli ktoś wyjeżdżał dalej, to już w góry. Zdecydowanie zmalała liczba wyjazdów zagranicznych - dodaje Łukasz Magrian.
Dyrektor Pomorskiej Organizacji Turystycznej wskazuje także, że - według szacunków - ruch turystyczny w pierwszej połowie roku był mniejszy o 58 proc. niż w analogicznym okresie w latach ubiegłych.

- Bardzo powoli odbudowuje się turystyka biznesowa, która zwykle w trzecim i czwartym kwartale roku stanowiła ważny element ruchu turystycznego w naszym regionie. W ciągu kilku miesięcy okaże się, czy przetrwają biura podróży, firmy transportowe czy firmy zatrudniające pilotów wycieczek i przewodników - kończy Łukasz Magrian.  
Czy wyjeżdżałe(a)ś gdzieś na wakacje?
35%

nie, spędzałe(a)m czas w Trójmieście

19%

tak, ale tylko w rejonie naszego województwa

31%

tak, byłe(a)m poza granicami woj. pomorskiego

15%

tak, wyjechałe(a)m z kraju

zakończona

łącznie głosów: 3447