Spalarnię w Gdańsku zbuduje włosko-francuskie konsorcjum

9 listopada 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Sąd oddalił skargę ws. budowy spalarni śmieci w Gdańsku

Prawo do budowy spalarni odpadów w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska wywalczyło sobie włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku to ono będzie wykonawcą wartej ponad 1,5 mld zł inwestycji.Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wcześniejszą decyzję o odrzuceniu oferty drugiego oferenta, czyli niemieckiego koncernu EEW.

- Walka oferentów o kontrakt na zaprojektowanie, budowę i eksploatację gdańskiej spalarni odpadów była zacięta i toczyła się do ostatniej instancji odwoławczej - podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Ostatecznie mamy potwierdzenie, iż naszym partnerem w tym projekcie będzie konsorcjum włosko-francuskie. Obecnie przygotowujemy się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakładamy, że nastąpi to jeszcze w tym roku.
Ostra walka o kontrakt nie dziwi, gdyż inwestycja warta jest aż 1,5 mld złotych, w tym sam koszt zaprojektowania i budowy instalacji oszacowano na 426,3 mln zł, a średnioroczny koszt jej eksploatacji to 31,5 mln zł (obie kwoty netto). Zwycięzca zostanie też operatorem spalarni przez 25 lat.

Wojna niemiecko-francusko-włoska

Przypomnijmy: postępowanie to ciągnie się od 2014 roku i już na wcześniejszych etapach trafiało do sądów. W ostatecznej rozgrywce wzięły udział dwie oferty: ITPOK Gdańsk, reprezentującej niemiecką grupę EEW oraz francusko-włoskiego konsorcjum w składzie Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru.

Pierwotnie komisja przetargowa wybrała ofertę Niemców, jednak Astaldi odwołało się od tego wyboru. Zgodnie z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku dokonał ponownego wyboru wykonawcy: tym razem wybrał ofertę konsorcjum Astaldi i odrzucił ofertę EEW.

Na tę decyzję niemiecki koncern złożył skargę do Sądu Okręgowego w Gdańsku, jednocześnie składając do KIO odwołanie od wyboru włoskiego konsorcjum. Skarga została odrzucona, a odwołanie oddalone, co jest potwierdzeniem skuteczności wyboru konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru. 

Jak podkreślają władze ZUT - reprezentujący niemiecką grupę EEW mają jeszcze formalne możliwości złożenia skargi na drugi wyrok KIO, niemniej nie stanowi to już przeszkody prawnej do podpisania umowy z francusko-włoskim konsorcjum.

Spalarnia czeka na decyzję o dofinansowaniu z Unii

Decyzja o dofinansowaniu projektu budowy spalarni z funduszy europejskich władze Zakładu Utylizacyjnego spodziewają się w najbliższym czasie.

- Nie siedzimy jednak z założonymi rękami. Zgodnie z prawem zamówień publicznych przechodzimy obecnie tzw. kontrolę uprzednią, wymaganą dla określonych inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej - wyjaśnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Przypomnijmy, że spalarnia w Szadółkach ma przerabiać rocznie 160 tys. ton odpadów, które trafią do niej z Gdańska, Tczewa i Kwidzyna. Będzie to zatem obiekt średniej wielkości w porównaniu do innych w Polsce, a wręcz niewielki na tle zachodnioeuropejskich.

Zgodnie z założeniami, przyszły rok miał być poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa instalacji, która funkcjonować będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku.

Konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru
to firmy z wieloletnim doświadczeniem. Astaldi ma na koncie takie realizacje jak zapory wodne, metro, drogi, lotniska. W Polsce Astaldi odpowiadało m.in. za budowę uruchomionej niedawno spalarni odpadów w Bydgoszczy, a jesienią ubiegłego roku wspólnie z Termomeccanica Ecologia przejęły od Mostostalu Warszawa budowę spalarni w Szczecinie.

Termomeccanica natomiast ma na koncie budowę 22 spalarni odpadów, głównie we Włoszech, ale także we Francji, Grecji i Portugalii. Poza tym buduje również stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków czy odsalarnie.
Czy liczysz się z ponoszeniem większych kosztów za odbiór odpadów gdy powstanie spalarnia?
41%

tak

59%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1039