Koronawirus: specjalne ćwiczenia i stan podwyższonej gotowości w szpitalach

4 marca 2020, 15:30
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk chce kupić oczyszczacze powietrza dla SOR-ów

Specjalistyczne namioty pojawiły się przy szpitalach w Gdyni i Gdańsku - przeprowadzono tam ćwiczenia, by sprawdzić procedury na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc do badania osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Dodatkowo wojewoda pomorski wprowadził stan podwyższonej gotowości w kolejnych sześciu szpitalach w województwie, od kilku dni obowiązuje on już w kilku trójmiejskich placówkach.Polowe izby przyjęć pacjentów ustawiono w środę przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni. Wszystko w ramach ćwiczeń służb sanitarnych i straży pożarnej.

- Zorganizowano je, by sprawdzić procedury na wypadek konieczności uruchomienia dodatkowych miejsc do badania osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 - wyjaśniały służby.
Chodzi o potwierdzenie gotowości na każdy możliwy scenariusz.

- Wszystkie procedury, które mamy w województwie, są sprawdzone i dostosowane do tego, co się aktualnie dzieje. W naszym województwie dziennie mamy średnio ok. 500 osób pod nadzorem. Musimy być przygotowani, dlatego działania, które mogą zostać podjęte w przypadku zmasowanego problemu na naszym terenie, muszą być pewne. Chcemy mieć możliwość rozdzielenia na część bezpieczną w szpitalu i część tzw. brudną, w której moglibyśmy weryfikować rzeczywisty stan pacjentów i temu służą te ćwiczenia - wyjaśnia Tomasz Augustyniak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Gdańsku.
Jak podkreśla, ćwiczenia są m.in. dla pracowników szpitala, by mogli się zapoznać z tym, jak wygląda zapasowa infrastruktura i jak powinna współpracować ze szpitalem, jak się w niej poruszać i zachować bezpieczeństwo.

Czytaj też: Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Aktualnie nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem na Pomorzu objęte są 682 osoby, ale - jak podkreślają eksperci - dane te dynamicznie mogą się zmieniać. W ubiegłym tygodniu było to ponad 370 osób.

Stan podwyższonej gotowości w szpitalachDodatkowo wojewoda pomorski, w związku z zagrożeniem pojawienia się na terenie woj. pomorskiego koronawirusa, wydał dziś kolejne decyzje wprowadzające stan podwyższonej gotowości w szpitalach:


Oznacza to, że planowane tam wcześniej operacje są odwołane, a przyjmowani będą tylko pacjenci z zagrożeniem życia.

- To również zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.
Ponadto stan podwyższonej gotowości do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku wprowadzono w COPERNICUS Podmiocie Leczniczym Sp. z o.o. w Gdańsku.

Już od 28 lutego stan podwyższonej gotowości obowiązuje w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni.

A Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przy ul. Dębinki 7 zostały zobowiązane do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Zakaźnego i Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Wstrzymanie odwiedzin u pacjentówW związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa szpitale decydują się na wstrzymanie odwiedzin u pacjentów.

- W związku z rekomendacjami pomorskiego państwowego inspektora sanitarnego Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wstrzymuje odwiedziny u pacjentów hospitalizowanych we wszystkich klinikach/oddziałach UCK do odwołania. W przypadkach koniecznych, w poszanowaniu praw pacjenta, dopuszcza się odwiedziny maksymalnie jednej osoby do pacjenta po uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym kliniki/oddziału - informuje UCK.
- Wprowadza się zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach Szpitali Copernicus PL Sp. z o.o. ze względu na zwiększone zagrożenie epidemiczne - informuje spółka Copernicus, który zarządza Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i Szpitalem św. Wojciecha na Zaspie.
Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
  • każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2 (w Chinach, Korei Południowej, Północnych Włoszech, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie), powinna telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
  • do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590
  • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku
ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721