Specjalny autobus SOS wyruszył w trasę

12 listopada 2019, 11:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Dominikanie uruchomili jadłodzielnię

Specjalny autobus SOS, który niesie pomoc bezdomnym i potrzebującym, znowu wyruszył w trasę. Od teraz do końca zimy będzie wieczorami przemierzał Gdańsk, zatrzyma się także w Sopocie. W środku będzie można się ogrzać, zjeść ciepłą zupę, dostać ubrania oraz skorzystać z pomocy ratownika medycznego czy psychologicznego wsparcia.To już trzeci sezon, w którym w trasę wyrusza specjalny autobus SOS. Pierwszy kurs pojazd miał w poniedziałkowy wieczór. Od teraz aż do końca marca będzie jeździł codziennie, także w Święta Bożego Narodzenia i sylwestra, by nieść pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

- W autobusie użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje przez całą zimę wsparcia potrzebującym udzielać będą: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Oferta pomocowa obejmuje m.in. gorącą zupę, odzież, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo oraz dowiezienie osób bezdomnych do noclegowni przy ul. Mostowej, która jest ostatnim punktem postojowym autobusu SOS w Gdańsku. W poprzednim sezonie zimowym codziennie do noclegowni docierały w ten sposób średnio trzy osoby - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Codzienne postoje autobusu:

19:15 - Sopot, górna część ul. Bohaterów Monte Cassino
20:15 - na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
21:15 - na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu
22:15 - w zatoczce autobusowej przy kinie "Krewetka"
23.30 - ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A.

Postoje autobusu SOS trwają około 45 minut.

Autobus SOS jeździł też w poprzednich latach
W ubiegłym roku w autobusie SOS w Gdańsku wydano potrzebującym 17 tys. 339 ciepłych posiłków oraz 1 tys. 674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób.

W Sopocie ze wsparcia w autobusie poprzedniej zimy skorzystało ponad 1,6 tys. osób, wydano 3,8 tys. posiłków, a 173 osoby pojechały do ogrzewalni w Gdańsku. Działanie autobusu finansuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który przeznacza na ten cel 189,6 tys. zł. Na zlecenie MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań".
Czy pomagasz potrzebującym?
18%

tak, regularnie

24%

tak, ale tylko od święta

40%

nie, bo to rola odpowiednich instytucji

18%

nie, bo nie wiem jak

zakończona

łącznie głosów: 637