stat

Spójrz na miasto z góry. Wieże widokowe w Trójmieście

31 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Lokalne punkty widokowe w Trójmieście

Pierwszy powiew wiosny to dobry moment, by wybrać się na wycieczkę na trójmiejskie punkty widokowe. Tym razem przypominamy platformy widokowe, na które można wejść bez uiszczenia opłat przez cały rok lub kilka najbliższych miesięcy.Pachołek w Oliwie zobacz na mapie Gdańska


Pachołek to miejsce, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać mieszkańcom Gdańska, ale może zaskoczyć niejednego turystę, odwiedzającego Oliwę. 15-metrowa stalowa konstrukcja, zbudowana w połowie lat 70. XX wieku, zlokalizowana jest na wzgórzu o wysokości ok. 100 metrów n.p.m. Rozciąga się z niej widok na zabudowę Dolnego Tarasu Gdańska, obszar Lasów Oliwskich oraz oczywiście Zatokę Gdańską.

Dotarcie na Pachołek możliwe jest wyremontowanymi schodami (dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego) od ul. Spacerowej lub nieco dłuższą, leśną drogą od ul. Tatrzańskiej. Wstęp na wieżę możliwy jest przez całą dobę, przez wszystkie dni roku.

Warto dodać, że w ostatnich latach w pobliżu wieży odsłonięto też dwie osie widokowe w ramach programu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni "Spojrzenie na Gdańsk". Pierwszy z nich jest zlokalizowany w obrębie pomnika Bitwy pod Oliwą, drugi - zaraz przy wejściu na platformę widokową.

Odnowiono obelisk Bitwy pod OliwąKozacza Góra na Ujeścisku zobacz na mapie Gdańska


Platforma widokowa na Kozaczej Górze powstała w 2013 r. w ramach porozumienia miasta z firmą budowlaną MTM, która w zamian za urządzenie parku leśnego (las był własnością prywatną, po urządzeniu został przekazany miastu) zyskała możliwość przekształcenia części terenu od strony ul. Łódzkiej pod zabudowę jednorodzinną.

Podobnie jak wieża na Pachołku, Kozacza Góra jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Widać stąd przede wszystkim zabudowę dzielnic Południa oraz węzeł komunikacyjny Łostowice Świętokrzyska.

Dotarcie do wieży możliwe jest leśnymi alejkami spacerowymi m.in. od strony ul. Kaliskiej lub Drużyn Strzeleckich.Wieża widokowa w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni


Wieża widokowa w Kolibkach powstała w 2007 r. To także efekt współpracy miasta z prywatną firmą - tym razem operatorem telefonii komórkowej Orange. Wieża pełni bowiem przede wszystkim rolę nadajnika telekomunikacyjnego.

Wstęp dla zwiedzających możliwy jest od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8 - 18 i tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Konstrukcja jest dozorowana przez stróża, ale wstęp jest bezpłatny.

Z wieży w Kolibkach roztacza się malowniczy widok na Zatokę Gdańska, zabudowę Sopotu oraz fragmenty Gdańska i Gdyni. Możemy także podziwiać tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Najwygodniejsze dojście na niewielką polanę, na której zlokalizowana jest konstrukcja, wiedzie od ul. Spółdzielczej.

Wieża widokowa na Górze Donas zobacz na mapie Gdyni


Góra Donas to najwyższe wzniesienie Gdyni i zarazem Trójmiasta - liczy ponad 205 m n.p.m. Na jego szczycie w latach 2003-2005 r. zbudowano wieżę widokową, która - podobnie jak w Kolibkach - pełni przede wszystkim rolę nadajnika sieci komórkowej.

Godziny funkcjonowania i wstępu na konstrukcję na Górze Donas są identyczne jak w Kolibkach.

Całkowicie inny jest natomiast widok - zamiast Zatoki Gdańskiej na pierwszym planie, możemy podziwiać krajobraz o charakterze podmiejskim oraz liczne domy na gdyńskiej Dąbrowie oraz nowe osiedla Chwarzna-Wiczlina.

Na wieżę na Górze Donas dostać się można m.in. podążając leśnymi drogami od ul. Miętowej.Nieczynna wieża na Witominie zobacz na mapie Gdyni


Gdynia posiada jeszcze jedną konstrukcję na Witominie, która w przeszłości pełniła rolę platformy widokowej. Od lat jest ona jednak wyłączona z użytku i trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek zostanie ponownie udostępniona dla zwiedzających.

Jak tłumaczą urzędnicy, problemem jest nie tylko wysoki koszt remontu konstrukcji, ale również dojazd ciężkiego sprzętu technicznego. Z tych samych powodów nie planuje się w najbliższym czasie jej rozbiórki.

Wieża na Witominie: jedna z najpiękniejszych panoram GdyniWieża widokowa na Górze Glinianej zobacz na mapie GdańskaW najbliższych latach w Gdańsku powstanie jeszcze jedna wieża widokowa - na Górze Glinianej tuż przy Parku Oruńskim. To efekt głosowania w 2017 r. na projekty Budżetu Obywatelskiego. Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania niezbędnej dokumentacji projektowej.

Więcej punktów widokowychW naszym archiwum artykułów znajdziecie znacznie więcej informacji na temat punktów widokowych w Trójmieście - w tym m.in. w różnych budynkach, urządzonych w ramach wspomnianego już programu Spojrzenie na Gdańsk czy pozostałych lokalizacji, skąd roztacza się panorama na okolicę.

Zbiornik wody Kazimierz z tarasem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej.