Spółdzielnia chce opłat za parkowanie, mieszkańcy zaskoczeni

7 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Patryk Szczerba
Wyremontowany parking przed blokiem nr 27 przy ul. Hodowlanej prawdopodobnie do ostatecznych decyzji spółdzielni zostanie pusty. Więcej zdjęć (3)

Wyremontowany parking przed blokiem nr 27 przy ul. Hodowlanej prawdopodobnie do ostatecznych decyzji spółdzielni zostanie pusty.

fot. archiwum prywatne

Wyremontowany parking przed blokiem nr 27 przy ul. Hodowlanej prawdopodobnie do ostatecznych decyzji spółdzielni zostanie pusty.

fot. archiwum prywatne

Część miejsc postojowych przy blokach przy ul. Hodowlanej zobacz na mapie Gdyni na Witominie, znajdujących się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk", w tym na wyremontowanym parkingu, ma być płatnych. - Nie było wcześniej żadnych konsultacji w tej sprawie - nie kryją oburzenia mieszkańcy. Część z nich jest jednak zainteresowana wykupem miejsc.Przy przeznaczonej do remontu ul. Hodowlanej na Witominie stoi pięć bloków administrowanych przez Spółdzielnią Mieszkaniową "Bałtyk". Kilka dni temu na klatkach schodowych trzech budynków zawisło ogłoszenie o wprowadzeniu opłat za parkowanie na działkach będących mieniem spółdzielni przy trzech budynkach.

Płatne miejsca na Hodowlanej w Gdyni: informacja na kartkachNa wywieszonych kartkach lokatorzy mogą przeczytać m.in. że o przydziale miejsc parkingowych zdecyduje kolejność wpływu zgłoszeń i członkostwo w spółdzielni. Jest też podany adres i numer pokoju w spółdzielni, w którym można składać podania.

Miejsce postojowe na wyłączność ma kosztować 70 zł miesięcznie. Tego jednak można się dowiedzieć dopiero po kontakcie z pracownikami spółdzielni.

Spółdzielnia wprowadza opłaty tuż po zakończeniu wartego ponad 500 tys. zł remontu parkingu przy bloku nr 27.

Na razie wjazd na parking pozostaje zamknięty przez szlaban. To wzburzyło zmuszonych do parkowania w innym miejscu lokatorów, tym bardziej, że posypały się pierwsze mandaty wystawione przez strażników miejskich.

Niektórzy pośpiech spółdzielni łączą z planami gdyńskich urzędników, którzy chcą stworzyć 60 bezpłatnych miejsc parkingowych przy remontowanej ul. Hodowlanej, przy okazji przebudowy Chwarznieńskiej. Wprowadzenie opłat przez spółdzielnię ma być ruchem wyprzedzającym.

O sprawie mieszkańcy dyskutowali podczas zebrania rady osiedla, przedstawiając kolejne argumenty.

Mieszkańcy: remont miejsc postojowych ma być sfinansowany z opłat- Chcecie sfinansować remont z naszych kieszeni, a przecież płacimy składki na fundusz remontowy, mienie wspólne. Prawo spółdzielcze jako nadrzędną sprawę stawia dobro członków spółdzielni. W tym wypadku, poprzez wprowadzenie opłat, mamy odwrotne działanie, co już na początku dyskwalifikuje ten pomysł - wskazywali mieszkańcy.
Wjazd blokuje zamontowany po zakończeniu remontu szlaban. Więcej zdjęć (3)

Wjazd blokuje zamontowany po zakończeniu remontu szlaban.

fot. archiwum prywatne

Wjazd blokuje zamontowany po zakończeniu remontu szlaban.

fot. archiwum prywatne

Lokatorzy są poirytowani sposobem poinformowania o decyzji w formie ogłoszeń na klatkach schodowych bez wcześniejszych konsultacji. Mają zastrzeżenia także do wysokości miesięcznej opłaty. Ich zdaniem jest za wysoka, zaproponowana bez kalkulacji, o czym mieli dowiedzieć się na spotkaniu w siedzibie spółdzielni.

- Dodatkowo chce się nas skłócić, bo już teraz dochodzi do sytuacji, że mieszkańcy bloku, gdzie był remont, parkują przed innym, zabierając tym samym miejsca lokatorom z innego budynku - podkreślali.
Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk" odpierając zarzuty. Wskazują, że w zasobach spółdzielni od kilkunastu lat są płatne miejsca w innych lokalizacjach. Dzięki nim spółdzielnia ma się wzbogacać o ok. 170 tys. zł netto rocznie.

Spółdzielnia: decyzje do końca miesiącaWedług zaprezentowanych na posiedzeniu rady osiedla informacji, 24 osoby są już zainteresowane wynajęciem płatnego miejsca postojowego. To łącznie 20 proc. wszystkich miejsc, które zostały przeznaczone na płatny postój. Ponad setka wciąż ma pozostawać bezpłatna.

O nowych zasadach mieszkańcy zostali poinformowani w postaci kartek wywieszonych na szybach klatek schodowych. Więcej zdjęć (3)

O nowych zasadach mieszkańcy zostali poinformowani w postaci kartek wywieszonych na szybach klatek schodowych.

fot. archiwum prywatne

O nowych zasadach mieszkańcy zostali poinformowani w postaci kartek wywieszonych na szybach klatek schodowych.

fot. archiwum prywatne

Te argumenty nie przekonują mieszkańców. Sprawa ma mieć swój ciąg dalszy podczas sierpniowych posiedzeń organów spółdzielni, w tym rady nadzorczej. Tam mają zostać podjęte ostateczne decyzje.

- Do końca miesiąca wyjaśni się, jakie będą posunięcia w tej sprawie - zapowiedział obecny na zebraniu rady osiedla wiceprezes spółdzielni Mirosław Wesołowski.
Czy masz problemy z parkowaniem przy miejscu zamieszkania?
24%

nie, zawsze znajduję miejsce

18%

bywa, że tak, ale ogólnie wszyscy się mieszczą

29%

coraz częściej, przybywa aut, nie przybywa miejsc

29%

praktycznie nieustannie

zakończona

łącznie głosów: 1624