Sporo wyższe opłaty za odholowanie pojazdu w Trójmieście

1 grudnia 2011 (artykuł sprzed 8 lat)
Maciej Naskręt

Uważaj, gdzie parkujesz auto w Trójmieście. Odholowanie pojazdu z zakazu kosztuje teraz średnio 450 zł. Gdańsk, Sopot i Gdynia uchwaliły właśnie ponad 80-procentowe podwyżki za usuwanie pojazdów osobowych z dróg publicznych.Gdańsk, Sopot i Gdynia głębiej zaglądają do portfeli niefrasobliwych kierowców. Samorządowcy przegłosowali uchwały, które wprowadzają drakońskie opłaty za holowanie pojazdu i jego postój na miejskich parkingach.

W Gdańsku opłata za usunięcie pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t w miejscach niedozwolonych wzrosła z 240 do 440 zł. Natomiast Sopot opłatę zwiększył z 250 zł do 459 zł. Najwyższa podwyżka weszła w życie w Gdyni. Tam cena wzrosła aż 4-krotnie - ze 122 zł do 459 zł.

Skąd tak duże podwyżki? - To efekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym", która nakłada na nas dodatkowe obowiązki związane z usuwaniem i przechowywaniem samochodów - tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego UM w Gdańsku.

Usuwanie pojazdów to od połowy lipca zadanie własne powiatów i miast na prawach powiatu. Ustawa wskazała również maksymalne ceny, jakie samorządy mogą przyjąć za usuwanie i przechowywania pojazdów (art. 6a ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Co ciekawe, wszystkie trójmiejskie samorządy przyjęły niemal zgodnie najwyższe z możliwych wysokości opłat zawartych w nowelizacji.

- Mają one zniechęcić właścicieli samochodów do pozostawiania pojazdów w miejscach niedozwolonych - mówi Małgorzata Omachel - Kwidzińska z zespołu prasowego UM Gdynia.

Sprawdziliśmy ile kosztuje usługa holowania pojazdu na zlecenie osoby prywatnej. - Przewóz samochodu w granicach administracyjnych Gdańska kosztuje ok. 170 zł. Miasta z pewnością jeszcze zarobią na tej usłudze. Firmy holujące oferują za pojedynczą usługę samorządom ok. 200 zł, podczas gdy kierowca za tę usługę zapłaci do kasy miasta 440 zł - mówi Maciej Drapella z gdańskiej firmy Holservice.

Wzrosły też opłaty za przechowywanie pojazdu na parkingu. W Gdańsku za tę niechcianą usługę zapłacimy 33 zł, czyli o 15 zł więcej niż jeszcze przed rokiem. W Sopocie cena usługi wzrosła z 25 zł do 35 zł. Natomiast Gdynia opłatę podwyższyła zaledwie o złotówkę.

Największe podwyżki objęły niefrasobliwych właścicieli pojazdów ciężarowych. Za odholowanie tego rodzaju pojazdów na zlecenia miasta ceny w Trójmieście wzrosły o niemal 250 proc. W Sopocie: z 440 do 1199 zł. W Gdańsku: z 450 do 1150 zł. W Gdyni niemal o 1 tys.: ze 122 do 1199 zł

Stawki za usuwanie pojazdów dotyczą m.in. pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Stąd też prawie zawsze kierowcy dodatkowo, podczas odbioru auta, są zobowiązani do opłacenia mandatu karnego.
Czy kiedykolwiek odholowano ci samochód?
3%

tak, to było traumatyczne przeżycie

4%

tak, najbardziej dolegliwe były formalności związane z odzyskaniem samochodu

39%

nie, ale z pewnością nie jest to miła niespodzianka

54%

nie, zawsze parkuje tak, by nie łamać żadnych przepisów

zakończona

łącznie głosów: 776