Spotkanie z mieszkańcami wyjaśni przyszłość Infoboksu

14 stycznia 2020, 15:15
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Biurowiec przy Infoboksie. Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

Budowa kamienicy u zbiegu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej i związana z nią likwidacja części skweru, na którym stoi Infobox, będzie tematem spotkania, które odbędzie się w środę, 15 stycznia, o godz. 18, właśnie w Infoboksie.Przypomnijmy: teren u zbiegu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej w centrum Gdyni ma dwóch właścicieli. Do firmy AB Inwestor należą działki, na których znajduje się zielony skwer przed otwartym w czerwcu 2013 roku Infoboksem. Gdynia dysponuje terenem znajdującym się m.in. tuż przy ul. 10 Lutego.

Kilka tygodni temu deweloper złożył wniosek do Urzędu Miasta o zamianę działek, by móc dokończyć zabudowę pierzei przy ul. 10 Lutego. Będzie to jednak wymagało rozbiórki popularnej wieży z tarasem widokowym z kontenerów oraz zabudowy części terenów zielonych na skwerze. Zamiana pozwoli jednak zachować większość zieleni rosnącej w tym miejscu.

Zmiany przy Infoboksie: konkurs architektoniczny, później decyzja radnychDecyzję w sprawie zamiany terenów muszą podjąć miejscy radni. Najpierw trzeba jednak przeprowadzić konkurs architektoniczny, bo obszar Śródmieścia Gdyni jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Biura architektoniczne dostały zaproszenie do udziału w nim pod koniec listopada. 3 grudnia do sądu konkursowego - jako przedstawicieli miasta - trafił Marek Stępa, były wiceprezydent, a obecnie naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa, a także Renata Stelmach, architekt miejska.

Czytaj też: Konkurs określi przyszłość skweru z Infoboksem

Maksymalna wysokość: siedem pięter i podziemny parkingCo ważne, Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na tym terenie zabudowę usługową i wielorodzinną. Usługi muszą być co najmniej na najniższych kondygnacjach. Maksymalna wysokość budynków w tym miejscu to 21 m z dominantą o wysokości 24 m. Oznacza to siedem pięter i podziemny parking.

W samych wytycznych konkursowych można przeczytać m.in., że na dachu ma być taras widokowy nad restauracją (w narożniku ulic Świętojańskiej i 10 lutego), natomiast skwer pomiędzy nową zabudową a Infoboksem powinien pozostać zielony.

Zabudowa skweru przy Infoboksie: dyskusja wśród mieszkańcówPlanowane decyzje w sprawie skweru oraz Infoboksu wzbudziły emocje i niepokój wśród mieszkańców obawiających się utraty zielonego miejsca w centrum, które zdążyli sobie przez lata upodobać. Społecznicy z Miasta Wspólnego z jednej strony podkreślali, że dokończenie pierzei ulicy 10 Lutego będzie wartością dla ładu przestrzennego Gdyni, ale ograniczenie dobrej jakości publicznej przestrzeni umieścili po stronie strat.

Zobacz, jak wyglądało otwarcie Infoboksu

Społecznicy: potrzeba konkursu na cały skwer- Dobrze, że pierzeja 10 Lutego zostanie dokończona, ale potrzebujemy konkursu na cały skwer u zbiegu 10 Lutego i Świętojańskiej - tak, by zachować tu jak najwięcej zieleni. Szkoda, że prezydent Szczurek, dysponując tak silną kartą przetargową, jak działka, na której zależy inwestorowi, nie postanowił z nim mocniej negocjować i doprowadzić właśnie do konkursu, który określiłby docelowy kształt tego miejsca wraz ze sformułowaniem wniosków do planu miejscowego - przekonuje Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.

Co z Infoboksem? Spotkanie z urzędnikami w środęNiewykluczone, że odpowiedzi na te pytania padną w środę. Władze Gdyni chcą bowiem wyjaśnić narastające wątpliwości i w związku z tym postanowiły zorganizować otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie w sprawie przyszłości Infoboksu.

- Celem jest poinformowanie mieszkańców o planowanej inwestycji budynku biurowo-usługowego oraz przewidzianej w związku z tym zamianie nieruchomości gminnej i prywatnej - informują w komunikacie urzędnicy.
W spotkaniu wezmą udział Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, Krzysztof Kowieski, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji oraz przedstawiciel inwestora.

- Będzie miło, jeśli na spotkaniu pojawią się radni, w szczególności ugrupowania rządzącego Gdynią, bo to oni będą ostatecznie odpowiadać za decyzję o zamianie działek - wskazuje Piesiewicz.
Początek spotkania w środę o godz. 18 na pierwszym piętrze Infoboksu.

Gdynia Śródmieście: mieszkania wynajem i sprzedaż

Centrum Gdyni 3 pokojowe 56m2 Ulica Bema
1 700 zł
Gdynia Śródmieście
Gdynia Centrum, po remoncie, klimatyzacja, 36 m²
2 200 zł
Gdynia Śródmieście
Mieszkanie dwupokojowe , Gdynia centrum
1 600 zł
Gdynia Centrum
Czy nowe zagospodarowanie zwiększy atrakcyjność skweru, na którym stoi Infobox?
16%

tak

84%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1000