Sprawa piramidy finansowej Pier&Gio w sądzie

18 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Katarzyna Kołodziejska
Najnowszy artukuł na ten temat

Twórca piramidy finansowej Pier&Gio ponownie skazany

Jest akt oskarżenia przeciw 72-letniemu Włochowi Piergiorgio L. Gdańska prokuratura oskarża go o oszukanie ok. tysiąca osób na ponad 3 mln zł. Według śledczych obcokrajowiec świadomie założył firmę - piramidę finansową o nazwie Pier&Gio.Założona w Gdańsku na przełomie 2007 i 2008 roku firma Pier&Gio oferowała klientom odpłatne umieszczenie na ich samochodach naklejek z reklamami mało znanych produktów. W zamian mieli otrzymywać prawie 900 zł miesięcznie. Warunkiem zawarcia umowy była jednak wpłata około 2,7 tys. zł kaucji.

Na początku firma wywiązywała się z zawartych umów. Jednak w połowie 2008 r. klienci, którzy zjawili się po kolejne wypłaty w gdańskiej siedzibie spółki, zastali zamknięte drzwi. Podobnie było w innych miastach w Polsce - wcześniej spółka Pier&Gio otworzyła sieć punktów w całym kraju.

Właściciel firmy zniknął, a na koncie spółki stwierdzono brak pieniędzy pochodzących z kaucji wpłaconych przez ponad tysiąc osób.

W 2010 r. wystawiono za Włochem Europejski Nakaz Aresztowania. Dwa lata później mężczyzna został zatrzymany na terenie Włoch przez tamtejszą policję, po czym przewieziono go do Polski, gdzie postawiono mu zarzuty, a sąd zastosował areszt.

W trakcie śledztwa 72-letni Piergiorgio L. nie przyznał się do winy. - Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe - poinformowała szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, Renata Klonowska.

Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia.
Czy zaangażowałeś się kiedyś w piramidę finansową?
6%

tak, oszukano mnie w ten sposób jeden raz

4%

tak, ale w samą porę udało mi się z niej wyplątać bez strat

90%

nie, ich mechanizm jest tak oczywisty, że dziwię się, że ktoś się na to łapie

zakończona

łącznie głosów: 783