stat

Sprzedajesz mieszkanie w Gdyni? Złóż ofertę miastu

14 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patsz
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk: nowe mieszkania komunalne przekazane najemcom

Masz mieszkanie na Oksywiu, Obłużu, Pogórzu lub Babich Dołach i chcesz je sprzedać? Jeśli ma ono powierzchnię od 40 do 60 m kw. zaproponuj je magistratowi Gdyni. Skupując mieszkania z rynku, Gdynia zwiększa swój zasób lokali komunalnych.Ponieważ samorządy mają obowiązek oferować swoim mieszkańcom lokale komunalne, urzędnicy muszą stale zwiększać ich pulę. Tym bardziej, że może to być elementem walki o nowych mieszkańców - na pewno nie decydującym, ale jednym z wielu. Z drugiej strony, za brak lokali komunalnych i socjalnych, miasto może narazić się na koszty. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy prawomocnie wyeksmitowanego lokatora z prywatnego mieszkania, nie ma dokąd wysiedlić.

Samorządy robią to na wiele sposobów: budują lokale na własną rękę, pozyskują je od deweloperów (np. w ramach programu "Mieszkania za grunt" realizowanego w Gdańsku), ale też kupują je na wolnym rynku, od osób prywatnych.

Nie inaczej dzieje się w Gdyni. Na Oksywiu, przy ul. Dickmana, powstaje komunalny budynek, który pomieści 30 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Zakończenie budowy jest planowane na 2020 rok.

Dodatkowo miasto skupuje prywatne mieszkania na tzw. rynku wtórnym. Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji poinformował właśnie, że poszukuje takich mieszkań, głównie w północnych dzielnicach Gdyni, czyli Oksywiu, Obłużu, Pogórzu i Babich Dołach, ale oferty z innych dzielnic także będą rozpatrywane.

Parametry poszukiwanych mieszkań:

  • metraż od 40 do 60 m kw.,
  • lokalizacja na parterze bądź z dostępem do windy,
  • lokal własnościowy z udziałami w prawie własności lub prawie użytkowania wieczystego w nieruchomości wspólnej.


Kwoty, jakie musiałoby wyłożyć miasto za lokale z rynku wtórnego o poszukiwanych parametrach oscylują wokół 300 tys. zł. 2-pokojowe mieszkanie o wielkości 40 m kw. na Pogórzu można już znaleźć w cenie ok. 250 tys. zł.

Akcja nie jest nowa.

- W zeszłym roku kupiliśmy 13 mieszkań w takim trybie. Staramy się je nabywać przez cały rok - mówi Andrzej Ryński, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM w Gdyni.
Dodatkowe informacje na temat składania ofert pod nr tel. 58-668-85-12 oraz 58-668-85-53 i na stronach internetowych: w zakładce "Nieruchomości" Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Gdyni oraz w zakładce "Nabycie lokali" na www.investgdynia.pl.

W jakim stanie jest twoje mieszkanie/dom?
49%

bardzo dobrym

39%

dobrym, choć wymaga małego odświeżenia

12%

kiepskim, czekam na remont

zakończona

łącznie głosów: 1118

Patsz