Stalker-recydywista wyszedł z aresztu i zaczął dręczyć byłą partnerkę

22 stycznia 2021, 17:30
piw
45-latek zastraszał swoja ofiarę m.in. wydzwaniając do niej o różnych porach dnia i nocy domofonem. Więcej zdjęć (1)

45-latek zastraszał swoja ofiarę m.in. wydzwaniając do niej o różnych porach dnia i nocy domofonem.

fot. galeria.trojmiasto.pl

45-latek zastraszał swoja ofiarę m.in. wydzwaniając do niej o różnych porach dnia i nocy domofonem.

fot. galeria.trojmiasto.pl

Na początku stycznia zwolniono go z aresztu, gdzie trafił tam za nękanie byłej partnerki, mimo sądowego zakazu zbliżania się do kobiety, zaczął ją ponownie prześladować, a także wypisywać na ścianach koło jej mieszkania groźby, a nawet dzwonić na policję i zgłaszać rzekomo popełniane przez nią przestępstwa. 45-latka zatrzymano, gdy krył się w wiacie śmietnikowej pod oknem swojej ofiary.45-latek miał zacząć prześladować swoją byłą partnerkę praktycznie od razu po wyjściu z aresztu. Początkowo zaczął się pokazywać kobiecie w miejscach publicznych, jeździł też za nią i np. wsiadał do tych samych pojazdów komunikacji publicznej.

Na tym nie poprzestał. W bloku, w którym mieszkała ofiara mężczyzny na ścianach zaczęły się pojawiać obraźliwe napisy i groźby pod jej adresem. Zaczęły się także "głuche domofony".

Kobieta nie wytrzymała, gdy w czwartek wieczorem 45-latek znów pojawił się w okolicy jej mieszkania. Zadzwoniła wówczas na policję, wiedząc, że ma on sądowy zakaz zbliżania się do niej.

Policjanci przyjechali na miejsce, sprawdzili, czy kobieta jest bezpieczna, a następnie rozpoczęli poszukiwania stalkera.

- Gdy mężczyzna zauważył zbliżający się policyjny patrol, wybiegł z wiaty śmietnikowej, w której się ukrywał i zaczął uciekać. Mundurowi natychmiast za nim ruszyli i szybko go zatrzymali. 45-letni mieszkaniec Gdańska został przewieziony do policyjnego aresztu - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Co ciekawe, okazało się, że kilka godzin wcześniej 45-latek sam zadzwonił na policję, po to tylko, aby zgłosić przestępstwo popełnione rzekomo przez jego byłą partnerkę. Zgłoszenie to było fałszywe.

Zatrzymany 45-latek prawdopodobnie ponownie zostanie tymczasowo aresztowany. Za stalking będzie mu też grozić kara więzienia.

Czym jest stalking?Zgodnie z Kodeksem karnym za uporczywe nękanie innej osoby, które wzbudza w niej poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają o tym, że w przypadku uporczywego nękania jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. esemesy, e-maile, listy, nagrania), co pozwoli w przyszłości oskarżyć sprawcę.

- Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, śledzenie, zastraszanie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejscu zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów i e-maili - mówi Chrzanowski.
Warto jednak pamiętać, że jednorazowa sytuacja tego rodzaju nie może być traktowana jako uporczywe nękanie. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonej osobie uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia.
Zdarzyło ci się zetknąć ze zjawiskiem stalkingu?
25%

tak, ktoś mnie w ten sposób prześladował

20%

tak, chociaż sprawa nie dotyczyła bezpośrednio mnie

55%

nie, dane mi było tylko o tym czytać

zakończona

łącznie głosów: 1188

piw