Start sezonowych linii komunikacji miejskiej. Lepszy dojazd do zoo i na Westerplatte

26 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

ZTM zawiesza przystanek, bo auta blokują autobus

W sobotę rozpoczynają funkcjonować sezonowe linie komunikacji miejskiej. Wygodniejszy dojazd będzie możliwy na Westerplatte zobacz na mapie Gdańska oraz do ogrodu zoologicznego zobacz na mapie Gdańska. Wraca również linia do przewozu rowerów przez tunel pod Martwą Wisłą, ale w znacznie ograniczonym zakresie. W Gdyni pojawią się natomiast zabytkowe trolejbusy na linii do Orłowa zobacz na mapie Gdyni. Od 1 maja zacznie działać tramwaj wodny.Sezonowe letnie linie autobusowe i trolejbusowe będą funkcjonowały od soboty 27 kwietnia przez najbliższe kilka miesięcy.

W Gdańsku uruchomione zostaną sezonowe linie:

  • 606 (Wały Piastowskie - Westerplatte),
  • 622 (Oliwa Pętla Tramwajowa - Oliwa Zoo),
  • 658 (Stadion Energa - Węzeł Ku Ujściu).

Na wszystkich liniach obowiązuje taryfa zwykła.

Kursy na linii 606 będą wykonywane trzy razy w dni powszednie oraz pięć w soboty, niedzielę i święta. Do Twierdzy Wisłoujście oraz na Westerplatte nadal będzie można dotrzeć również autobusami linii 106 oraz 138, których rozkłady i przebieg trasy nie ulegają zmianom.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


Liczba przystanków na linii 606 jest ograniczona: w centrum Gdańska autobusy zatrzymują się jedynie na przystankach Wały Piastowskie, Dworzec Główny oraz Brama Wyżynna, a następnie bez zatrzymania jadą przez most wantowy zobacz na mapie Gdańska aż do Węzła Ku Ujściu (przystanek na żądanie). W drodze na Westerplatte zatrzymują się jeszcze na przystankach Twierdza Wisłoujście (na żądanie) oraz Przystań Żeglugi.

Linia 622 będzie funkcjonowała we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością co ok. 20-30 minut. Na trasie jej przebiegu znajdują się tylko cztery przystanki: Oliwa pętla tramwajowa, Cystersów, Spacerowa (na żądanie) oraz Oliwa Zoo.

Mniej kursów na rowerowej linii przez tunel pod Martwą WisłąLinia 658 jest uruchamiana przede wszystkim z myślą o rowerzystach, którzy chcą pokonać tunel pod Martwą Wisłą (obowiązuje w nim zakaz jazdy rowerem). Będzie funkcjonowała tylko w soboty, niedziele i święta, zaś kursy będą wykonywane co 20-40 minut.

To już kolejna redukcja na linii "rowerowej" przez tunel. Początkowo autobusy jeździły tam przez wszystkie dni roku, a następnie zlikwidowano kursy w sezonie późnojesiennym-zimowym. W tym roku z rozkładów wykreślono kursy realizowane w dni powszednie.

Jedyna taka okazja w roku: rowerem przez tunel


Na linii 658 pojawią się autobusy zdolne przewieźć jednorazowo osiem rowerów: sześć na wieszakach oraz opcjonalnie dwa na stojąco (w przypadku wystarczającej wolnej przestrzeni w pojeździe).

Z linii 658 mogą również korzystać osoby bez rowerów, choć należy pamiętać, że na trasie jedynymi przystankami są: Stadion Energa Gdańsk oraz Ku Ujściu. Linia jest płatna, ale nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty za rower (brak opłat za rower obowiązuje na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku).

Skasowany bilet nie gwarantuje przejazdu z rowerem autobusemZabytkowy trolejbus Skoda 9Tr

Sezonowe linie komunikacji miejskiej w Gdyni:

  • autobusowa G (Pogórze Górne - Oliwa ZOO),
  • trolejbusowa 326 (Grabówek SKM - Orłowo SKM Klif).

Na linii G obowiązują bilety dla linii pospiesznych, zaś na 326 według taryfy zwykłej. Obie linie będą funkcjonowały tylko w niedzielę i święta.

Do obsługi linii G będą skierowane klimatyzowane autobusy przegubowe, zaś na linię 326 oddelegowane będą zabytkowe trolejbusy - jednocześnie dwa spośród czterech pojazdów: Saurer ST4IILM z 1957 r., Skoda 9Tr20 z 1975 r., ZiU 682B z 1984r., Jelcz 120MTE z 1994 r.

Dodatkowo na liniach 109, 152 i 181 w czasie weekendów większa liczba kursów obsługiwana będzie przez pojazdy wielkopojemne.

Testy autonomicznego autobusu do zooOd 1 maja w Gdańsku działać będą linie tramwaju wodnego:

  • F5 (Żabi Kruk - Brzeźno),
  • F6 (Targ Rybny - Sobieszewo).

W tym roku ceny za tramwaj wodny wzrosną o 100 proc. Za jeden rejs zamiast 10 zł, zapłacimy 20 zł. Bez zmian pozostaje opłata dodatkowa za przewóz roweru - 5 zł/rower.

Drożeją bilety na miejskie tramwaje wodne

Czy korzystasz z sezonowych linii komunikacji miejskiej?
16%

tak, bardzo często

35%

tak, ale nie więcej niż kilka razy w sezonie

49%

nie, ich oferta jest niedopasowana do moich potrzeb

zakończona

łącznie głosów: 631