stat

"Astoria" rozpoczęła sezon wycieczkowców w Gdańsku

18 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni


Zawinięcie jednostki "Astoria" zainaugurowało sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku przy nabrzeżach gdańskiego portu wycieczkowce będą cumowały aż 74 razy, jednak będzie tylko 27 różnych statków. Sezon w Porcie Gdynia rozpocznie się w środę 9 maja.Ma 160 m długości, niemal 500 pasażerów i ponad 260 osób załogi. Pływa pod portugalską banderą i właśnie zainaugurowała sezon w Porcie Gdańsk. "Astoria" to wycieczkowiec, który jako pierwszy w tym roku zawinął do gdańskiego portu. Pierwsze zawinięcie w sezonie zawsze ma uroczystą oprawę, dlatego statek powitała orkiestra oraz przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Statek ten jest najstarszym pływającym wycieczkowcem na świecie. Został zwodowany w 1948 roku. Uczestniczył w jednej z najsłynniejszych katastrof morskich w historii, przez co obwołany został przez włoską prasę "statkiem śmierci". Statek, jeszcze pod nazwą "Stockholm", 25 lipca 1956 na Atlantyku, w pobliżu wybrzeży USA, uczestniczył w kolizji z włoskim transatlantykiem SS "Andrea Doria", który zatonął. W wyniku kolizji zginęły 52 osoby. "Stockholm" z poważnie uszkodzonym dziobem i ponad 500 rozbitkami ze statku włoskiego dotarł do Nowego Jorku. Od 2016 roku statek pływa jako "Astoria". Na siedmiu pokładach posiada m.in. trzy bary, dwie restauracje, dyskotekę, teatr i kasyno.

Zysk nie tylko dla portów- Statki pasażerskie są coraz istotniejszym elementem portowego krajobrazu. Jest ich w naszym Porcie coraz więcej. Z zawinięć wycieczkowców korzyści płyną nie tylko do Portu, ale przede wszystkim do miasta i regionu. Według statystyk turysta schodzący na ląd zostawia ok. 80 euro, które przeznacza na gastronomię, atrakcje czy pamiątki - mówi Łukasz Greinke, prezes ZMPG. Pasażerowie są kompleksowo obsługiwani po zacumowaniu statku. Przy nabrzeżu czekają na nich autokary, którymi jadą zwiedzać pomorskie atrakcje. Najczęstszym punktem wizyt jest centrum Gdańska czy zamek w Malborku.
Statki spodziewane w Gdańsku

W sumie w tym roku wycieczkowce będą wpływały do Portu Gdańsk aż 74 razy, jednak będzie tylko 27 różnych statków (17 z nich będzie wpływać kilkukrotnie). To lepszy wynik niż w roku ubiegłym, wówczas było 67 zawinięć w sumie 22 statków. Największą jednostką awizowaną w tym sezonie będzie "Marina", pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Ma 239 m długości, a do Gdańska zawinie już 20 czerwca. Wśród awizacji nie zabrakło statków Viking Cruises - w tym roku przy gdańskich nabrzeżach pojawią się wszystkie cztery jednostki. Najnowsza z nich - Viking Sun - została oddana do użytku pod koniec 2017 r. Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk 20 października zamknie 176-metrowy "Marco Polo".

- Zainteresowanie Gdańskiem wśród zagranicznych turystów wciąż rośnie, więc przygotowujemy się do tworzenia infrastruktury, która pozwoli nam przyjmować wycieczkowce częściej. Chcemy, by do gdańskich nabrzeży zawijały jeszcze większe jednostki, dlatego w ramach Portu Centralnego przewidujemy budowę terminalu pasażerskiego - tłumaczy Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury.
Statki spodziewane w Gdyni

Początek sezonu w Gdyni dopiero w majuW Gdyni sezon zainauguruje statek "MSC Orchestra", który pojawi się w porcie w środę 9 maja. Jest to duża jednostka, bo ma aż 293,9 m długości. Jednak największy w tym sezonie będzie "Mein Schiff 1", który ma aż 315,7 m długości. W Gdyni pojawi się 21 maja, a w całym sezonie odwiedzi port aż sześć razy. Najmniejszy będzie "Ocean Majesty", który ma zaledwie 135,3 m długości, on przybędzie do portu 12 maja. Dużym wydarzeniem będzie wizyta 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego ms "Queen Elizabeth". To prawdziwe pływające miasto, pełne najbardziej ekskluzywnych i wymyślnych atrakcji dla ludzi, którzy nie muszą pytać o ich cenę. W sumie w tym sezonie do gdyńskiego portu wycieczkowce będą zawijać 54 razy, jednak będzie to 21 różnych jednostek, część będzie zawijała kilkukrotnie. To zdecydowanie więcej niż w roku ub. - wówczas było 41 zawinięć, ale 19 różnych statków. Tegoroczny sezon wycieczkowców zakończy się 19 października wizytą statku "AIDAbella".