Stocznia Schichaua wpisana do rejestru zabytków

10 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzki Konserwator Zabytków ukończył procedurę wpisu do rejestru zabytków terenu dawnej Stoczni Schichaua na terenie Młodego Miasta. Odtąd w rejestrze zabytków znajdują się m.in. hala B90, hala trasernia czy hala należąca do stoczni Aluship.Wpis do rejestru zabytków województwa pomorskiego fragmentu dawnej Stoczni Gdańskiej obejmujący historyczny obszar Stoczni Schichaua został wszczęty przez urząd konserwatora zabytków w grudniu 2017 roku. Miało to miejsce dosłownie kilka dni po tym, jak jeden z inwestorów posiadających grunty na tym terenie - deweloper Cavatina - ogłosił zamiar budowy wysokiego na 97 metrów biurowego wysokościowca przy. ul. Jana z Kolna.

Od czasu wszczęcia wpisu do chwili jego zakończenia część terenów pierwotnie objętych procedurą zostało z niej wyłączone. Chodzi między innymi o teren dewelopera Cavatina przy ul. Marynarki Polskiej wpisany w październiku ub. roku czy wpisany do rejestru rok temu warsztat Lecha Wałęsy (patrz mapa).

Wpisano cały obszar i osobno budynkiWpisy do rejestru zabytków na terenie Stoczni Schichaua. Styczeń 2020 r. 
Więcej zdjęć (16)

Wpisy do rejestru zabytków na terenie Stoczni Schichaua. Styczeń 2020 r.

grafika Trojmiasto.pl

Wpisy do rejestru zabytków na terenie Stoczni Schichaua. Styczeń 2020 r.

grafika Trojmiasto.pl

Decyzja o wpisie do rejestru zabytków obejmuje określony obszar dawnej Stoczni Schichaua oraz 20 budynków znajdujących się na tym terenie. Z tych najbardziej rozpoznawalnych są wśród nich hala 90B (m.in. klub muzyczny przy ul. Elektryków), hala trasernia (z dużym napisem Stocznia Gdańska) czy hala produkcyjna stoczni Aluship.

Czytaj całą treść wpisu razem z uzasadnieniem

Poza tymi budynkami na liście znajdują się m.in. dawny budynek hali maszynowej, dawna kotlarnia oraz kotłownia, dawna ślusarnia, blachownia, kuźnia miedzi, stolarnia, dawne budynki warsztatowe, magazynowe, produkcyjne i biurowe.

W ten sposób wpisem objęte zostały nieruchomości będące w użytkowaniu wieczystym spółek SCG (Shipyard City Gdańsk), biznes Park Stocznia, Synergia 99, Aluship Technology oraz Miasta Gdańsk.

Postępowanie prowadzone przez urząd konserwatora było opiniowane przez członków Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Rada uznała, że poza poszczególnymi obiektami, ochroną objęta powinna zostać także przestrzeń historyczna. Uznano, że w ten sposób "chroniony będzie unikatowy krajobraz post-industrialny przekazując potomnym swoisty i niepowtarzalny klimat dzielnicy charakterystycznej jedynie dla miast nadmorskich (...) Tereny postoczniowe są charakterystyczne jedynie dla miast Wybrzeża, w tym - Gdańska i jako unikatowe zabytki związane z rozwojem przemysłu stoczniowego powinny być pilnie objęte trwałą ochroną".

Czytaj także: historia Młodego Miasta

Możliwe odwołanie od wpisuW pierwszym zdaniu uzasadnienia podkreślono, że wpis wydany jest "z urzędu", a nie na wniosek właściciela czy właścicieli nieruchomości. W czasie procedury właściciele wnosili wiele wniosków. W drugiej połowie ubiegłego roku odbyła się także seria spotkań i warsztatów. Wypracowane tam wnioski prowadzić miały do takiego ukształtowania wpisu, aby z jednej strony zapewniał on maksymalną możliwą ochronę terenu i obiektów oraz dalsze, skuteczne starania o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak i sprawne inwestowanie na tym terenie.

- W warsztatach zorganizowanych przez spółkę w miesiącach październik-grudzień ubiegłego roku brał udział zespół ekspertów złożony z autorytetów naukowych z dziedziny architektury, urbanistyki i zabytkoznawstwa z renomowanych polskich i europejskich politechnik pod kierownictwem prof. Piotra Lorensa i architektów pracowni projektowej JEMS Architekci, a także reprezentanci Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Biura Rozwoju Gdańska, Miejski Konserwator Zabytków, a także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - informuje Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu spółki CSG. - W oparciu o rekomendacje ekspertów strony rządowej oraz wyżej przywołanych pracowników naukowych nasza spółka dokonała istotnej modyfikacji opracowanego i prezentowanego we wrześniu 2017 roku projektu zagospodarowania naszych nieruchomości, tzw. master planu. Między innymi w całości został uwzględniony postulat oparcia przyszłego układu urbanistycznego na siatce historycznych ciągów komunikacyjnych dawnej Stoczni Gdańskiej.
Tereny Stoczni Schichaua widziane z lotu ptaka

W związku z dużym zaangażowaniem w wypracowanie najlepszych rozwiązań Krzysztof Sobolewski podkreśla, że ubolewałby, gdyby wyniki tych ustaleń nie zostały uwzględnione w wydanej przez konserwatora decyzji. W takim przypadku spółce nie pozostałoby nic innego, jak zaskarżyć wydaną przez konserwatora decyzję. Pozostaje nadzieja, że nie będzie to konieczne.

CSG nie miało jeszcze możliwości zapoznania się z decyzją konserwatora i jej uzasadnieniem, nie dotarła ona jeszcze do spółki.

W sobotę, 11 stycznia, o godz. 12 opublikujemy obszerną rozmowę z Igorem Strzokiem, Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w której opowiada on o swoich doświadczeniach, zarysowuje poglądy i wyjaśnia cel wielu wydanych przez siebie decyzji.
Czy objęcie teraz tego terenu wpisem do rejestru ma sens?
57%

tak, te budynki powinny być objęte taką ochroną już dawno

13%

nie wiem, czy to ma sens

30%

nie, to tylko utrudni działania inwestorów na tym terenie

zakończona

łącznie głosów: 1068

Opinie (166) ponad 20 zablokowanych

 • żenada (7)

  • 80 64

  • Wypłosz typu Drelich i te same pojedyncze pióra na czubku głowy

   • 14 6

  • Czy to tam Bolesław obalał z komuną?

   • 8 11

  • Największy w Europie skansen ZSSR (3)

   w dodatku w niemal ścisłym centrum miasta. Gdyby nie chora polityka to te tereny już dawno byłyby zagospodarowane.

   • 16 16

   • Adamowicz obiecywa to w 2002

    w 2015 nie powstało nic, a 100 budynków zniknęło.

    • 8 6

   • Skansen

    Jaki skansen ? Stocznia Schichaua to zakład powstały jako oddział firmy Schichaua z Elbląga. Twórca tej stoczni gdańskiej jest z pochodzenia Holendrem a urodził się i zmarł w Elblągu. Ja kończyłem szkoły za komuny a

    Jaki skansen ? Stocznia Schichaua to zakład powstały jako oddział firmy Schichaua z Elbląga. Twórca tej stoczni gdańskiej jest z pochodzenia Holendrem a urodził się i zmarł w Elblągu. Ja kończyłem szkoły za komuny a wtedy uczono mnie i moich koleżanek i kolegów historii czego teraz chyba nie robią lecz próbują pisać wyimaginowaną historię naszej ojczyzny wklejając np swoich ludzi do niej jako bohaterów i twórców. Historia Polski jest bardzo ciekawa ale nie jest ani biała ani czarna. Oceniając wydarzenia z przeszłości warto pamiętać o tym co mówi np. papież Franciszek.

    • 11 0

   • Pod koniec lat 80 niejaki M.Raakowski,chciał te tereny przeznaczyć pod uprawę tróskawek i rzodkiewki,jednak specjaliści od upraw stwierdzili wysoką zawartość żelaza w glebie i zaniechano tego pomysłu.Obecnie jest to w opłakanym stanie,bo wiadomo że żelazo się utlenia(rdzewieje).

    • 0 5

  • Wygląda na to że już wszystko może być zabytkiem, nawet kurnik i fabryczna hala.

   • 2 7

 • Ja się pytam gdzie jest reszta budynków? (1)

  Jakiś budynek ecs do niczego nie potrzebny, generujacy straty stoi a zabytki historyczne zrownane z ziemią?

  • 132 81

  • właściwie wszystko już wpisane

   wszystko to, co zostało. A została jakaś 1/3, 2/5. Mówię o całej Stoczni Gdańskiej.

   • 11 3

 • (1)

  Ktoś jest chyba mocno oderwany od rzeczywistości.

  • 81 40

  • On nie jest oderwany

   On realizuje zlecenie polityczne. Do Stoczni będą zjeżdżać pispwcy i pokazywać te nieużytki na dowód nieudolności gdańskich władz, po to on to blokuje.

   • 25 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.