Strajk Kobiet ponownie wyjdzie na ulice

22 października 2021, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Będzie rondo Praw Kobiet w Gdańsku

23 października ubiegłego roku na ulice Trójmiasta poraz pierwszy wyszły tłumy protestujących przeciwko zakazowi aborcji

"Wybór, nie zakaz!"- pod takim hasłem przejdzie dziś przez Gdańsk demonstracja w pierwszą rocznicę wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami - w planach jest blokada HuciskaMapka i al. GrunwaldzkiejMapka.Ubiegłoroczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego zanegowała wypracowany w latach 90. XX wieku kompromis aborcyjny. TK uznał, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją, a więc niedopuszczalna.

To wyprowadziło na ulice miast w całej Polsce tłumy protestujących. Tzw. Strajki Kobiet regularnie odbywały się także w Trójmieście.

W piątek, 22 października, protestujący w tej sprawie ponownie wyjdą na ulice wielu miast.

Duży protest zaplanowano też w Gdańsku. Ma się rozpocząć o godz. 18.

- Zaczynamy o godzinie 18, pod biurem PiS przy Targu DrzewnymMapka i idziemy do Wrzeszcza, gdzie kończymy na rogu Jaśkowej Doliny / al. GrunwaldzkiejMapka, przy klubie Ziemia - informują organizatorzy, czyli blisko 20 organizacji - 22 października mija rok, odkąd miliony Polek straciły dostęp do bezpiecznej aborcji i zostały zmuszone do dokonywania jej w podziemiu aborcyjnym. Wyślemy sygnał do rządu i polityków, że jest w nas ogromna siła i że się nie poddamy. Podczas manifestacji będziemy też zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Legalna aborcja Bez Kompromisów".
Happening we Wrzeszczu

Organizatorzy zapowiadają, że w związku z pochodem z centrum Gdańska do Wrzeszcza, zablokują Hucisko i al. Grunwaldzką. Na trasie przemarszu zaplanowano "przemówienia osób związanych z działalnością na rzecz praw aborcyjnych oraz szeroko rozumianych praw człowieka."

- Weźcie plakaty, transparenty, megafony, cały sprzęt z ubiegłego roku - namawiają organizatorzy.
Weźmiesz udział w piątkowym proteście?
16%

tak, wybieram się

8%

jeszcze nie zdecydowałe(a)m

13%

nie, bo nie ma mnie w tym dniu na miejscu

63%

nie, bo nie popieram idei tego protestu

zakończona

łącznie głosów: 2567

Opinie wybrane