Straż Miejska kontroluje śmietniki. Posypały się mandaty

23 września 2020, 14:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Suez sprzedaje biznes recyklingu odpadów w Polsce

61 mandatów na blisko 6,5 tys. zł, oprócz tego pouczenia i jeden wniosek o ukaranie do sądu. To pierwsze efekty działań związanych z gospodarką odpadami, które prowadzi Ekopatrol Straży Miejskiej w Gdańsku. W teren ruszyła nowa Sekcja Kontroli Odpadów i miała co robić.Straż Miejska w Gdańsku, korzystając z nowych uprawnień, przeprowadziła od czerwca do połowy września blisko 300 kontroli śmietników i wystawiła 61 mandatów na kwotę 6480 zł. Pouczono 28 osób i skierowano jeden wniosek o ukaranie do sądu.

- Istotny jest też fakt, że dzięki działaniom strażników zostało złożonych 121 deklaracji, na podstawie których ustala się wysokość opłat za odbiór odpadów do zagospodarowania - wskazuje Marta Drzewiecka, rzeczniczka gdańskiej Straży Miejskiej.
Wśród najczęściej stwierdzonych przez strażników nieprawidłowości był brak pojemników na śmieci na terenie posesji i bałagan wokół miejsca gromadzenia odpadów.

Za co może ukarać Sekcja Kontroli Odpadów?Od 4 września strażnicy mogą ukarać mandatem osobę, która nie złożyła deklaracji na odbiór odpadów do zagospodarowania. Takiej samej kary może spodziewać się mieszkaniec, który skłamał w deklaracji. Bezkarny nie może się również czuć ten, kto zadeklarował, że założy kompostownik, a tego nie zrobił, lub mimo posiadania kompostownika z niego nie korzysta. I to właśnie kontrolowali mundurowi z Sekcji Kontroli Odpadów działającej w ramach Ekopatrolu.

Czytaj też: Dron dla ekopatrolu Straży Miejskiej

- Działa ona w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jej główne zadanie to kompleksowa kontrola gospodarki odpadami komunalnymi. Strażnicy egzekwują od właścicieli nieruchomości obowiązki w zakresie czystości i porządku, które wynikają z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego - informuje Drzewiecka. - Praca funkcjonariuszy z sekcji odpadowej jest bardzo potrzebna, bo nieprawidłowości ciągle się zdarzają, a z uregulowaniem kwestii odbioru odpadów z nieruchomości bywa różnie.
Czytaj też: 225 mandatów za palenie śmieci. Ekopatrol podsumował sezon grzewczy

Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa kontrole śmietników i deklaracji dotyczących opłat za odbiór śmieci mogły się rozpocząć dopiero w czerwcu. Mieszkańcy mogą się spodziewać kolejnych kontroli w tym zakresie w najbliższym czasie.

Wywóz nieczystości i śmieci w TrójmieścieWarto przypomnieć, że na nieruchomości, w których nie segreguje się śmieci, mimo że to ustawowy obowiązek, nakładane są kary przez urzędników - mowa o nałożeniu dużo wyższej opłaty za wywóz odpadów.
Dostałe(a)ś kiedyś mandat od Straży Miejskiej?
31%

tak, zdarzyło mi się

10%

od straży nie, ale od policji tak

5%

mandatu nie, tylko pouczenie

54%

nie, nigdy nie byłe(a)m karany przez Straż Miejską

zakończona

łącznie głosów: 887