stat

Straż miejska usuwa źle zaparkowane auta na jarmarku

2 sierpnia 2017, 21:00
Maciej Naskręt

Straż miejska nie ma litości dla źle parkujących kierowców w centrum Gdańska w czasie Jarmarku św. Dominika. Samochody postawione w niewłaściwym miejscu wywożone są lawetami.W Gdańsku trwa Jarmark św. Dominika. Przez centrum miasta w ciągu najbliższych czterech tygodni przewinie się kilka milionów turystów i mieszkańców. W zeszłym roku uliczne kramy odwiedziło 6 mln osób. Część z nich przyjedzie autem i zaparkuje samochód w ścisłym centrum, często robiąc to nieprawidłowo i narażając się na poważne konsekwencje.

W środę rano przekonali się o tym kierowcy, którzy zaparkowali samochód za zakazem zatrzymywania, oznaczonym tabliczką "holowanie". Strażnicy miejscy nie mieli wyjścia i podjęli decyzję o odholowaniu pojazdów z ul. Szerokiej.

Czytaj też: Zmiany w ruchu na czas Jarmarku św. Dominika

- Za tego typu wykroczenie grozi 100 zł i 1 punkt karny, ale to nie wszystkie konsekwencje - mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.
Za samo odholowanie samochodu należy zapłacić 476 zł. Ale to nie wszystkie koszty, bo za każdą rozpoczętą dobę przechowywania pojazdu płacimy jeszcze 39 zł. W sumie zapłacimy więc co najmniej 615 zł. A jeszcze trzeba pojechać po auto, które wcale nie będzie czekało za rogiem.

Czytaj więcej: Ile zapłacisz za holowanie auta w Trójmieście i skąd je odbierzesz.

Skąd błędy kierowców? Strażnicy mają na to swoją tezę.

- Niestety często kierowcy słuchają podpowiedzi z nawigacji. Te nie uwzględniają zmian w ruchu na czas imprezy i wtedy dochodzi do łamania przepisów - dodaje Wojciech Siółkowski.
Kierowcy jeżdżą też na pamięć, nie zwracają uwagi na nowe oznakowanie wprowadzone na czas Jarmarku św. Dominika.

Czytaj też: Gdzie zaparkować za darmo auto na Jarmarku św. Dominika
Czy kiedykolwiek twoje auto zostało odholowane przez policję lub straż?
3%

tak, wielokrotnie zdarzyło mi się postawić auto w niewłaściwym miejscu

5%

tak, ale jeden raz, zwykłe gapiostwo

92%

nie, nigdy mi się to nie zdarzyło

łącznie głosów: 1743