Straż miejska w Trójmieście wraca do swoich zadań

23 czerwca 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Pozytywne wyniki kontroli maseczek w komunikacji miejskiej

Skontrolują źle zaparkowane samochody, zajmą się nielegalnym wysypiskiem śmieci czy mieszkańcami, którzy spalają odpady. Strażnicy miejscy z Gdańska, Gdyni i Sopotu ponownie wracają do swoich "zwykłych" obowiązków. Wcześniej oddelegowano ich do zadań związanych z walką z koronawirusem, co po pewnym czasie negatywnie wpływało na porządek w mieście.Przypomnijmy: Resort spraw wewnętrznych zadecydował, że wraz z początkiem kwietnia straż miejska przechodzi pod zwierzchnictwo policji.

Mundurowi nie podejmowali wszystkich interwencji, które do niedawna znajdowały się w zakresie ich obowiązków i przyjmowali tylko najpoważniejsze zgłoszenia, przede wszystkim te dotyczące zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

Wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń, wprowadzonych przez pandemię koronawirusa, o powrót strażników miejskich do swoich "zwykłych" obowiązków prosili mieszkańcy i samorządowcy, a zrzeszająca największe aglomeracje Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich zaapelowały w liście do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego o powrót do zasad funkcjonowania straży miejskich sprzed epidemii.

Ostatecznie wojewoda pomorski Dariusz Drelich odwołał swoje polecenie i wraz z 18 czerwca strażnicy miejscy wrócili do swoich normalnych zadań.

Strażnicy będą zwracali uwagę na duże grupy osób- Funkcjonariusze nadal będą zwracać uwagę na osoby, które grupują się i nie zachowują zasad bezpieczeństwa. Nasza praca nie będzie już jednak całkowicie podporządkowana walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - zaznacza Marta Drzewiecka ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Mundurowi informują, że wraca także możliwość osobistego załatwiania spraw w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy ElbląskiejMapka oraz w referatach terenowych. Obsługa interesantów będzie się odbywać z uwzględnieniem szczególnych środków bezpieczeństwa.

Urzędnicy i mundurowi zadowoleni ze zmianZadowolenia z powrotu do "zwykłych" obowiązków nie kryją strażnicy miejscy i urzędnicy.

- Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ Sopot charakteryzuje się dużą liczbą turystów, zwłaszcza latem. Pracy jest sporo - mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie.
W podobnym tonie wypowiada się Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta w Gdyni. Urzędniczka zaznacza także, że nie oznacza to jednak, iż mundurowi nie będą zajmować się prewencją związaną z koronawirusem.

- Funkcjonariusze wykonują zadania zlecone przez prezydenta Gdyni - na przykład przeprowadzają kontrole w komunikacji miejskiej, sprawdzając, czy pasażerowie podróżują w maseczkach - podsumowuje Agata Grzegorczyk.
Czy odczułe(a)ś zmianę obowiązków strażników miejskich?
42%

tak, bo nie udało się rozwiązać problemu, który zgłaszałe(a)m

4%

nie, strażnicy podjęli interwencję po moim sygnale

54%

nie kontaktowałe(a)m się ostatnio ze strażą miejską

zakończona

łącznie głosów: 623