• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strażnicy kontrolują popiół w piecach. 45 mandatów w trzy tygodnie

Rafał Borowski
26 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności. Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Zespół składa się z pięciu osób, które działają od początku listopada. W niewiele ponad trzy tygodnie przeprowadził już ok. 200 kontroli i nałożył 45 mandatów. Mowa o specjalnym zespole Straży Miejskiej w Gdańsku, który weryfikuje podejrzenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach grzewczych. Niewpuszczenie mundurowych na posesję naraża jej właściciela na postawienie zarzutów z Kodeksu karnego.



Jaki rodzaj ogrzewania masz w swoim mieszkaniu lub domu?

Jedną z oznak trwającego sezonu grzewczego jest rozdzwaniający się telefon alarmowy gdańskich strażników. Jak wynika ze statystyk, gdańszczanie coraz częściej donoszą o podejrzeniu spalania przez swoich sąsiadów śmieci w przydomowych kotłowniach.

Straż Miejska w Gdańsku już od kilku lat wysyła patrole swoich funkcjonariuszy, którzy mają za zadanie pobierać próbki popiołu ze wskazanych kotłowni i przekazywać je do badań laboratoryjnych. Jeśli ich wynik wykaże, że popiół powstał w wyniku spalenia odpadów, właściciel zostaje ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli odmówi jego przyjęcia, sprawa trafia do sądu.

Nowe kompetencje strażników miejskich



Jednak coraz liczniejsze zgłoszenia skłoniły mundurowych do bardziej zdecydowanych działań w walce z procederem zatruwania powietrza.

- Dlatego też w gdańskiej Straży Miejskiej został powołany specjalny zespół, w którego skład wchodzi pięciu strażników. Ich zadaniem jest realizacja spraw dotyczących podejrzenia spalania odpadów. Grupa działa od 4 listopada. Efekty ich pracy to 202 kontrole pieców i 45 mandatów na kwotę 4160 zł - informuje Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.

Firmy sprzedające kominki w Trójmieście


Wyodrębnienie specjalnej grupy w strukturach formacji to nie wszystko. Oprócz tego jej członkowie zostali wyposażeni w nowe kompetencje.

- Nowością jest to, że strażnicy posiadają wymagane uprawnienia i będą pobierać próbki samodzielnie. W ubiegłych latach robił to rzeczoznawca powołany przez Wydział Środowiska. Sprawdzone zostaną przede wszystkim te nieruchomości, które najczęściej będą się pojawiały w zgłoszeniach przekazywanych przez mieszkańców. Strażnicy pobiorą próbki również wtedy, gdy będą mieli uzasadnione podejrzenie, że w piecu spalane są odpady - kontynuuje Drzewiecka.

Palenie śmieci ma opłakane skutki dla zdrowia



Korzystając z okazji, strażnicy po raz kolejny przypominają, że przydomowych urządzeń grzewczych nie wolno zasilać innym paliwem niż to, które zostało wskazane przez producenta.

Niestety wciąż nie brakuje osób, które traktują piece jak śmietnik i wrzucają do nich przedmioty, które powinny trafić do kubłów na śmieci, np. plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po chemikaliach, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane drewno czy stare ubrania.

Tymczasem wdychanie spalin powstałych podczas spalania takich przedmiotów może mieć opłakane skutki dla zdrowia.

- Groźne pyły zawierające metale ciężkie, niebezpieczne dioksyny oraz furany, tlenki azotu i węgla. M.in. takie substancje uwalniane są do atmosfery w wyniku spalania odpadów w domowych piecach. To, co wydostaje się z komina, opada wokół i zanieczyszcza głównie najbliższe otoczenie. A zatem ktoś, kto pali śmieciami, zatruwa przede wszystkim siebie, swoją rodzinę i sąsiadów. Trwający latami kontakt z groźnymi związkami chemicznymi może skończyć się nowotworem, białaczką, chorobą układu oddechowego lub alergią - wylicza rzeczniczka gdańskich strażników.

Co grozi za nieotwarcie drzwi strażnikom?



Na koniec warto wspomnieć, że niewpuszczenie na posesję strażników naraża jej właściciela na poważne sankcje. Tego rodzaju zachowanie wypełnia bowiem znamiona czynu zabronionego, który został uregulowany w Kodeksie karnym. Innymi słowy - to nie wykroczenie, a przestępstwo.

- Art. 225 § 1 Kodeksu karnego stanowi bowiem, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech - ostrzega Drzewiecka.

Miejsca

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

  • Pułaskiego 17 Brzeźno

    Koszmarna baba pali w piecu śmieciami.

    • 1 1

  • A w Kowalach (1)

    to też palą wszystkim,smród na całe kowale,a strażnicy gminni do 15.00 i do domu,a wystarczyłoby tylko przejechać się wieczorem i wszystko jasne,mamy sołtyskę która nic nie robi w tym temacie i kółko się zamyka.

    • 1 0

    • co na m tu o wsi?

      To nie Trójmiasto!! pisz sobie na gazetce w Gminie Pryszcz Gd.

      • 0 0

  • rrrr ....

    Zimowe powietrze jest bardzo zatrute. Juz czas najwyzszy zrobic z tym porzadek. No bo jeszcze mozna by zamknac oczy na babcie opalajace drewnem z lasu lub kawalkiem wegla swoje skromne lokum. Bo na najnowsze techniki grzewcze ich po prostu nie stac, a w zimie jest zimno ! .... Ale kiedy widze wypasione wille i ich napuszonych wlascicieli robiacych to samo, bo maja przeciez kominek, wiec szpanuja, wtedy mnie po prostu skreca. Gonic to smrodzace towarzycho, trzymac za pycho mandatami, ale stosownie do ich zasobnosci portfela ! A niezamoznym babciom nalezy sie chrzescijanskie milosierdzie !

    • 2 1

  • Re (1)

    A moze przeznaczyc te wszytkie stracone fundusze na sm na dofinansowanie zakupu dobrego wegla???mysle ze to lepsze niz biadolenie o smieciach

    • 0 0

    • Proponuję się przenieść do mieszkania jak nie stać na ogrzanie domu.

      • 0 1

  • Bdb praca dla SM - nareszcie coś pożytecznego!!

    Bravo!!

    • 2 0

  • Wbrew pozorom to nie śmieci są największym problemem (1)

    Bo ile można mieć tych palnych śmieci?
    To że ktoś wrzuci nawet butelkę PET do paleniska to jeszcze nie będzie tragedii.
    Główny problem to sama jakość węgla, oraz to że kupuje się tanie węglowe odpady - muł, flot.
    To dopiero sieje pyłami PM10 i robi smród na całą okolicę.

    • 1 2

    • gdzie Ty na Pomorzu na skupie widziałeś muł albo flot? :D takim czymś to ludzie z biedy na śląsku palą bo tego się nie wywozi

      • 0 0

  • Skandal i ubóstwo energetyczne ! (1)

    Gdyby cena gazu była normalna i przystępna, to ludzie paliliby gazem !!! Chyb proste !
    Ale nasi "eksperci" i PiCerzy z Warszawki kupują najdroższy gaz z USA , wojują z Rosją, kombinują z
    Norwegią i tak "wynegocjowane" super ceny powiększone o koszt kolesi z Zarządu PGNiG +
    pensje prezesów, zastępców, kierowników, blond-sekretarek, kierowców itd.
    Na koniec my tu w Pl płacimy za gaz więcej jak konsumenci w Berlinie czy w Paryżu gdzie zarobki są 3 x wyższe, ale jest mniej frajerów dających się przekupić za 500+ !!!

    • 4 1

    • logika to moc !

      A mowia, ze wynegocjowana kiedys przez premiera Pawlaka z PSL z Gazpromem cena 1m3 gazu byla jedna z najwyzszych w Europie ...
      Co do tych kosztow kolesi z zarzadu to akurat moze i jest w tym jakies ziarenko prawdy.
      Moja mama mowila zawsze tak, ze kiedy Rosjanie podwyzszali cene gazu o kilka groszy za 1m3, wtedy Polacy korzystali z tego skwapliwie i dorzucali do kazdego m3 po kilka zlociszy ... Polak Polakowi wilkiem !
      Nie jest zas znowu takim bledem szukanie sposobu na dywersyfikacje dostaw gazu do Polski. Wiadomo, ze grozba zakrecenia kurka to potencjalny szantaz dla ludzi i dla gospodarki. Nie zapomnijmy o tym,zeby nie obudzic sie kiedys z reka w nocniku ...
      Szkoda, ze nie ma ze strony zadnego polskiego rzadu zachety fiskalnej na ocieplenie domu, zeby zaoszczedzic na energii ... Tak, jak dzieje sie w innych krajach !
      A biedakom, zwlaszcza tyym, co nie sa tej swojej biedzie winni, nalezy sie pomoc ! Takze i do zaplaty rachunkow za ogrzewanie !

      • 1 0

  • A co na to Unia Europejska?

    dyrektywa parlamentu europejskiego i rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych

    Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wspieranie odnawialnych form energii jest jednym z celów unijnej polityki energetycznej. Cel ten jest realizowany przez niniejszą dyrektywę. Zwiększone stosowanie energii ze źródeł odnawialnych, zwanej także energią odnawialną, stanowi istotny element pakietu środków koniecznych do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wypełnienia unijnych zobowiązań w ramach Porozumienia paryskiego z 2015 r. w sprawie zmian klimatu przyjętego na zakończenie

    • 1 0

  • Wejherowo i okolice... (1)

    Przydałby się taki zespół w Wejherowie i okolicach(Gościcino, Bolszewo, Luzino). Wieczorem nie da się wyjść na powietrze. Ludzie palą śmieciami, widać kto ile wystawia worków z plastikiem (5 os. rodzina i jeden worek... albo Wcale).

    • 0 2

    • Co za bzdura! Nie patrz tak na to! Bo ja też mam 5 osobową rodzinę i też wystawiam 1 worek z plastikiem! Ograniczamy do minimum plastik i papier, nie kupujemy wody w butelkach, zwracamy uwagę na opakowania, wybieramy te bez dodatkowego kartonu... segregujemy na 5 śmietników i naprawdę mocno ograniczyliśmy produkcję śmieci.

      • 0 0

  • Palę brykietem...

    Mieszkam w domku, nie stać mnie na opłaty gpcu- 1600zł miesiecznie, to dla mnie za duzo... mimo, że mam przyłacze do sieci, nie kozystam z niego. Teraz palę w kotle Eko, brykietem bukowym... I odkładam na instalację gazową... strasznie to przykre, bo środowisko jest dla mnie ważne... myślałem, że skorzystam z dofinansowania na gaz, jednak w urzędzie usłyszałem, Ze skoro mam możliwość korzystania z gpcu to mam alternatywne źródło energii i nie dostanę dofinansowania... btw. Gpec to elektrociepłownia węglowa..

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane