Strażnicy miejscy w Gdyni wsiedli na rowery

14 czerwca 2020, 9:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Piesi na Leszczynkach będą bezpieczniejsi

Gdyńscy strażnicy zaczęli patrolować ulice na rowerach. Będą jeździć na sześciu służbowych rowerach do końca wakacji i pouczać, a w ostateczności też karać tych, którzy jeżdżą rowerem po chodniku, ale także m.in. kontrolować prawidłowość parkowania kierowców.Strażnicy wsiedli na rowery kolejny rok z rzędu. Każdy rowerowy patrol składa się z dwóch osób. Dzięki jednośladom mogą dotrzeć do miejsc, do których nie są w stanie dojechać samochodem.

Edukować, nie karaćSkupiają się przede wszystkim na zachowaniach rowerzystów łamiących przepisy, którym będą wręczać ulotki.

- Będą nie tylko ich informować, ale w wyjątkowych sytuacjach egzekwować przepisy, gdy dojdzie do ich naruszenia. Niestety nadal wielu z nich nie jest świadomych zasad lub boi się korzystać z jezdni. Dlatego też staramy się edukować, pouczać, aby w pozytywny sposób przekazywać zasady bezpiecznego korzystania z miejskiej infrastruktury - wyjaśnia Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.
Czytaj też: Dzień z patrolem rowerowym straży miejskiej

Odpowiedzialni za politykę rowerową w mieście podkreślają, że patrole mają przede wszystkim edukować, choć wielu oczekuje od nich karania niesfornych rowerzystów.

Najczęstsze mandaty dla rowerzystów:

  • jazda rowerem po chodniku - 50 zł,
  • jazda rowerem po przejściu dla pieszych - 100 zł.


Pozytywny przekaz- Chcemy stworzyć rowerzystom optymalne warunki do jazdy, ale oczekujemy też znajomości zasad poruszania się rowerem po mieście. Chcemy, aby patrole rowerowe były pozytywnie postrzegane jako służby edukujące i czuwające nad porządkiem - podkreśla Jakub Furkal z ZDiZ Gdynia.

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem:

  • gdy jedzie z dzieckiem do 10 lat
  • gdy są złe warunki atmosferyczne (silny wiatr, deszcz itp.)
  • gdy szerokość chodnika wynosi minimum 2 m, a na jezdni można jechać szybciej niż 50 km/h.

Oprócz rowerzystów strażnicy na celownik wezmą kierowców parkujących swoje pojazdy w sposób nieprawidłowy. Będą też interweniować w sytuacji spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

Dzień ze strażnikami miejskimi na rowerach. Film z 2019 roku
Czy dostałe(a)ś kiedyś mandat od strażników miejskich?
11%

tak, kilkukrotnie

15%

tak, jeden raz

74%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 623

rb