stat

Studenckie wizje przyszłości Gdyni

22 października 2019, 7:00
Michał Sielski

Jak widzą przyszłość Gdyni studenci architektury? Opera, deptak na ul. Starowiejskiej i autonomiczne autobusy. Ich prace do 29 października można oglądać w Infoboxie.Wystawa to efekt konkursu, który organizowany jest od 2000 roku. W jego ramach prezydent Gdyni nagradza najlepsze prace dyplomowe o tematyce gdyńskiej, wykonane na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W tym roku także nie zabrakło godnych uwagi projektów.

Wśród nagrodzonych prac znalazł się m.in. projekt opery na Molo Rybackim. Na pirsie na razie nie ma zwartej zabudowy, więc teoretycznie gmach mógłby tam stanąć.

Studenci proponowali również zagospodarowanie ul. Starowiejskiej bez samochodów, futurystyczny budynek do rehabilitacji wzroku w Redłowie czy autonomiczne autobusy w centrum miasta.

- Ich wizje poszczególnych miejsc w Gdyni zachwycają, intrygują i często łamią schematy. Do tego zostały przekształcone na projekty i poddane ocenie promotorów. Wręczono nagrodę główną oraz przyznano dwa wyróżnienia dla autorów szczególnych prac - informuje Kamil Złoch z gdyńskiego magistratu.
Laureaci konkursu nagrodzeni przez prezydenta Gdyni:

  • Paulina Renz - nagroda za pracę "Śródmieście wolne od ruchu kołowego. Koncepcja zagospodarowania ulicy Starowiejskiej w Gdyni"; promotor: dr hab. inż. arch. Aleksandra Sas-Bojarska, prof. nadzw. PG,
  • Alan Brzeziński - wyróżnienie za pracę "Opera w Gdyni"; promotor: dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz,
  • Karolina Banach - wyróżnienie za pracę "Architektura polisensoryczna. Rehabilitacja osób z dysfunkcją wzroku. Gdynia - Redłowo"; promotor: dr inż. arch. Jarosław Bąkowski.


Nagrodzone i wyróżnione prace można w postaci wizualizacji i szkiców oglądać na wystawie na pierwszym piętrze Infoboksu przy ul. Świętojańskiej do wtorku, 29 października.
Czy odważne projekty architektoniczne mają szansę na realizację w Trójmieście?
35%

tak

35%

być może, ale na pewno nieprędko

30%

nie, zawsze kończą się na papierze

zakończona

łącznie głosów: 628