Św. Mikołaj zapalił lampki na gdańskiej choince

5 grudnia 2019, 20:15
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat

Park Oliwski ponownie rozbłyśnie w marcu

Jest sztuczna, mierzy blisko 17 metrów wysokości, a do jej dekoracji wykorzystano 25 tys. ledowych lampek i kilkaset bombek - mowa o gdańskiej choince, którą w czwartkowe popołudnie uroczyście rozświetlił św. Mikołaj. Tradycyjnie, wraz ze swoją świtą, do Gdańska dotarł statkiem.Dokładnie 30 lat temu, w 1989 roku, w Gdańsku narodziła się tradycja zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewie ustawionym w centrum miasta.

5.12.2019, w przeddzień mikołajek, tradycji stało się zadość. Na Długim Targu w sąsiedztwie fontanny Neptuna rozświetlono gdańską choinkę. Przyglądały się temu setki mieszkańców oraz turystów. Nie zabrakło zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych osób.

Wigilie firmowe


W czwartkowe popołudnie, około godz. 17, św. Mikołaj na pokładzie galeonu "Czarna Perła" dopłynął do Zielonej Bramy. Na jego przybycie oczekiwały setki młodych gdańszczan, ale także zespoły wokalne z Pałacu Młodzieży i aktorzy Teatru GAK. Wydawało się, że św. Mikołaj po zejściu ze statku - podobnie jak to było w latach ubiegłych - przejdzie w uroczystym orszaku pod bożonarodzeniowe drzewo na Długim Targu. Tym razem było inaczej, postanowił się... teleportować. Oficjalne włączenie światełek na choince odbyło się w towarzystwie prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy od 23 listopada


Od 2017 roku w Gdańsku eksponowana jest ta sama, sztuczna choinka. Mierzy około 17 metrów wysokości, a do jej udekorowania wykorzystano blisko 25 tys. ledowych lampek oraz pół tysiąca bombek i innych ozdób. Konstrukcja choinki została solidnie zabezpieczona przed przewróceniem. Użyto ważącego ponad trzy tony balastu oraz specjalnych linek, które przymocowano do podstawy drzewka o średnicy sześciu metrów. Cała konstrukcja waży blisko 8,5 tony.

Gdańskie iluminacje świąteczne już świecą


Świąteczna choinka - jakie drzewko w tym roku stanie w twoim domu?
57%

prawdziwe

27%

sztuczne

16%

żadne

zakończona

łącznie głosów: 1555