stat

Świadkowie Jehowy na stadionie w Gdyni

11 lipca 2012 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Sielski

W środę i czwartek sprzątanie, a od piątku do niedzieli już tylko skupienie na rozmowach o wierze. Świadkowie Jehowy spędzą weekend na stadionie piłkarskim GOSiR w Gdyni. Za niemal 150 tys. zł.W poprzednich latach Świadkowie Jehowy spotykali się m.in. na stadionach w Gdańsku - na obiekcie Polonii zobacz na mapie Gdańska czy MOSiR zobacz na mapie Gdańska, na którym grała Lechia. Zazwyczaj nie musieli płacić za wynajem zaniedbanych obiektów, ale poprawiali ich komfort. Sprzątali, malowali ławki, wykonywali drobne prace naprawcze. W zamian za to przez weekend mogli pogłębiać wiarę. Tym razem od piątku do niedzieli spotkają się na stadionie GOSiR w Gdyni.

- Poszczególne punkty spotkania zachęcą do samoanalizy i refleksji. Będzie to okazja, by w ciągu trzech dni przebadać swoje symboliczne serce - mówi Sebastian Potrykus, rzecznik prasowy Kongresu Świadków Jehowy w Gdyni.

Świadkowie Jehowy są jednak na stadionie już od środy.

- Zgodnie z umową przez dwa dni będziemy sprzątać stadion i zapoznawać się ze szczegółami infrastruktury - dodaje Potrykus.

Świadkowie Jehowy będą jednak musieli zapłacić za wynajem stadionu. Koszt pokryją z dobrowolnych składek. Koszt - dodajmy - wcale niemały.

- Zgromadzenie Świadków Jehowy wynajęło stadion na warunkach komercyjnych. Zapłaci 48 tys. zł za każdy dzień użytkowania obiektu - mówi Dariusz Schwarz, zarządzający stadionem GOSiR.

Gdyński obiekt zarabia bowiem nie tylko na wydarzeniach sportowych. Organizowane są na nim targi, szkolenia czy kursokonferencje. To tam była też nagrywana znana reklama Biedronki z panią Adamiakową i piłkarzami reprezentacji Polski w rolach głównych.

Na razie jednak obiektem "rządzić" będą Świadkowie Jehowy. Na stadionie pojawi się ich 8 tys., czyli więcej niż kibiców na większości meczów piłkarzy Arki Gdynia. W całej Polsce odbędzie się 20 kongresów w 17 miastach. W zdecydowanej większości na stadionach i w halach sportowych. Jedynie w Sosnowcu mają własną salę, która może pomieścić kilka tysięcy osób. Na świecie jest ponad 7,5 mln świadków zorganizowanych w ponad 109 tys. zborów.
Czy obiekty sportowe to dobre miejsce na religijne spotkania?
68%

dlaczego nie? Skoro wyznawcy płacą za wynajem, mogą tam rozmawiać o wierze

9%

mam mieszane uczucia, stadion miejski powinien służyć chyba innym celom

23%

nie, to nie służy ani dobremu odbiorowi ich religii, ani pozytywnemu wizerunkowi stadionu

łącznie głosów: 1520