Świąteczne iluminacje rozbłysły w Gdańsku i Gdyni

5 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?
Zobacz najpiękniejsze tegoroczne gdańskie iluminacje

Po zapadnięciu zmroku Gdańsk w sobotę po raz pierwszy rozbłysnął światłem świątecznych iluminacji. Nowością jest kurtyna świetlna w Parku im. Ronalda ReaganaMapka, którą dotychczas można było spotkać w Parku OliwskimMapka. Iluminacje włączyła także Gdynia.Iluminacje świąteczne na ulicach i budynkach w Gdyni już świecą


Iluminacje i dekoracje stanęły i po zmroku w sobotę rozbłysły w całym Gdańsku. Najbardziej okazałe są w czterech lokalizacjach: na Targu WęglowymMapka, Placu KobzdejaMapka, w Parku OliwskimMapka i Parku ReaganaMapka.

Ze względu na pandemię podjęto decyzję o przeniesieniu z Parku Oliwskiego części świetlnych atrakcji, m.in. świetlistej kurtyny, która trafiła do Parku Reagana. Ma ona 75 metrów długości i 11 metrów wysokości.

- Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców, by odwiedzając Park Oliwski, w którym pojawią się również świąteczne elementy oświetleniowe o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust. Takie środki bezpieczeństwa będą wyrazem troski o zdrowie swoje i innych spacerowiczów - mówi Olimpia Schneider z UM w Gdańsku.

Bożonarodzeniowy charakter zyskały także: Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu oraz dźwig stoczniowy na ul. Stągiewnej.

Z kolei na Zielonym moście można sfotografować się w ramce w lwami, a wymieniony wcześniej Plac Kobzdeja ozdobiła luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople. Świecącą czapkę Mikołaja zyskał też napis GDAŃSK na Ołowiance.

Iluminacje w Parku Reagana przeniesione z Parku Oliwskiego

Udekorowane zostały też słupy trakcyjne wzdłuż głównych arterii drogowych miasta. Gwiazdki, gałązki i płatki śniegu zwrócą uwagę kierowców i pieszych na takich ulicach, jak Długa, Długi Targ, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Grodzkie, Al. Grunwaldzka, Wajdeloty, Piwna, Stągiewna i Opata Jacka Rybińskiego.

Na Targu Węglowym oprócz karety z reniferami są też ogromne bombki, ramka i herb z lwami, drzewa świetlne i Anielski Młyn. W Domku św. Mikołaja znajdą się lalki z Teatru Miniatura.

Największa choinka w Gdańsku rozbłysła na Długim Targu w pobliżu fontanny Neptuna. 17-metrowe drzewko ozdabia 25 tysięcy ledowych lampek, 1400 bombek i śnieżynek.

Wszystkie iluminacje będzie można obserwować od 5 grudnia do 2 lutego, w godz. 16-23.

Ustawianie choinki w Gdańsku. Film z listopada
Lubisz świąteczne iluminacje?
81%

tak, bardzo lubię

13%

cieszę się, że są, ale się nimi zbytnio nie zachwycam

6%

nie, mogłoby ich dla mnie nie być

zakończona

łącznie głosów: 2056

Opinie (114) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Światełko w tunelu

    Przynajmniej chwilka radości

    • 74 21

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.