Świąteczne iluminacje w Gdyni i Sopocie odpalone

6 grudnia 2019, 22:55
Michał Sielski, Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Park Oliwski ponownie rozbłyśnie w marcu

Świąteczne iluminacje rozświetliły ulice Gdyni

100 tys. światełek LED, świecące żagle i multimedialna choinka rozbłysły w piątek w Gdyni. W Sopocie z kolei postawiono na zupełnie nowe dekoracje, które pojawiły się m.in. na Placu Przyjaciół Sopotu i al. Niepodległości.W tym roku zdecydowana większość świątecznych iluminacji rozbłysła tradycyjnie 6 grudnia. Najwięcej efektownych elementów jest oczywiście w centrum miasta, ale sporo znajduje się też w dzielnicach.

Trzymetrowa kula, która jeszcze kilka lat temu stała przy Infoboksie, pojawiła się - podobnie jak przed rokiem - na należącym do miasta skwerze przy Teatrze Muzycznym. Na ul. Świętojańskiej jest ponad 160 "choinek-żaglówek" na słupach oraz ponad 35 tysięcy biało-niebieskich punktów LED na drzewach. Oświetlona jest też fontanna na Skwerze Kościuszki, latarnie i drzewa.

Na placu Kaszubskim możemy podziwiać tzw. "rozświetlone niebo" oraz stożek choinkowy o wysokości sześciu metrów. Ozdoby są też przy głównych drogach.

Iluminacje sfinansowane przez rady dzielnic ozdobiły również Obłuże, Oksywie, Pogórze, Chylonię i Cisową. Tradycyjnie przy Urzędzie Miasta stanęła też choinka.

W tym sezonie Gdynia przeznaczyła na montaż świątecznego oświetlenia, choinki i dekoracji ok. 415 tys. zł.

Gdyńskie iluminacje będzie można podziwiać do 2 lutego 2020 roku.

Jedną z nich będzie m.in. multimedialna choinka.
Gdyńska choinka multimedialna już świeci

- Jest ich całkiem sporo m.in. w Stanach Zjednoczonych, ale w całej Europie pierwsza stanęła w Gdyni. Lubimy być nowocześni, a co najważniejsze, zamontowała ją firma z Gdyni, co dodatkowo cieszy - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Choinka zaprojektowana przez firmę Wonderful Lighting składa się z 30 tys. lampek LED, dzięki którym można na niej wyświetlać dowolne obrazy.

Sopot: nowa choinka i nowe dekoracje


Sopot odpalił świąteczne iluminacje
Sopot w kwestii świątecznych dekoracji postawił w tym roku na nowości. Na Placu Przyjaciół Sopotu stanęła dziewięciometrowa, sztuczna choinka, wykonana z niepalnych materiałów i ozdobiona diodami mini LED.

Dodatkowo została ona udekorowana 30 figurami świetlnymi w kształcie kuli oraz 500 bombkami. Drzewko w górnej części wieńczy ozdobna gwiazda, choinka ogrodzona jest także płotkiem świetlnym.

Nowymi dekoracjami w kształcie stojących, trójwymiarowych lilii, ustrojone zostały także latarnie na placu. Pojawiła się tam również dekoracja przestrzenna nawiązująca do sań św. Mikołaja i zaprzęgu reniferów.

Udekorowano również al. Niepodległości - tu także postawiono na nowości, pojawiło się na przykład 16 zupełnie nowych przewieszek świątecznych nad ulicą oraz 187 nowych dekoracji na latarniach. Motywem przewodnim tych dekoracji są płatki śniegu na tle gwiazd.

Wykorzystano także odnowione dekoracje z lat poprzednich. Na ul. Malczewskiego zawisło 25 żagli świetlnych. Zeszłoroczne dekoracje pojawiły się też na Monciaku i ul. Kościuszki.

Nowe dekoracje Sopot kupił za blisko 600 tys. zł, naprawa starych kosztowała 34 tys. zł, a za montaż i późniejszy demontaż wszystkich dekoracji zapłacić będzie trzeba blisko 380 tys. zł.

Sopockie iluminacje uruchomiono w piątek o godz. 15:30. Cieszyć oczy będą one do 2 lutego.
Czy podobają ci się świąteczne dekoracje na ulicach?
85%

tak, w większości są ładne i estetyczne

10%

tylko niektóre

5%

nie, jest ich za dużo i są źle do siebie dopasowane

zakończona

łącznie głosów: 932