Światełko w tunelu dla św. Mikołaja. Kościół ma zostać częściowo otwarty

4 listopada 2019, 14:30
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Wracamy do Mikołaja! W sobotę otwarcie kościoła

Po roku od zamknięcia Kościoła św. Mikołaja pojawiło się światełko w tunelu dla świątyni zagrożonej katastrofą budowlaną. Jej przeor poinformował, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kościół zostanie częściowo otwarty dla wiernych w pierwszej połowie 2020 r.Minął rok od czasu, gdy dominikanie zmuszeni byli zamknąć Kościół św. Mikołaja z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Jesienią 2018 r. we wnętrzach XIV-wiecznej świątyni wykryto pęknięcia na sklepieniach, filarach i posadzce. Od tamtej pory trwa akcja ratunkowa, której efektem ma być ponowne otwarcie kościoła. Teraz pojawiła się nadzieja, że nastąpi to w ciągu kilku miesięcy.

Kościół ma zostać częściowo otwarty- Po roku niezwykle intensywnej pracy problem konstrukcji kościoła w dużej mierze jest już rozpoznany, mamy świadomość, jak złożone jest zadanie ustabilizowania konstrukcji. W tym momencie w kościele trwa montaż rusztowania wsporczego, które pozwoli na przeprowadzenie ekspertyzy sklepień i przystąpienie do ich naprawy. Jeśli finansowanie prac w Mikołaju będzie płynne i praca przy zabytku nie natknie się na jakieś niespodzianki, przypuszczamy, że częściowe otwarcie kościoła mogłoby nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku, jednak nie wcześniej niż w marcu - informuje o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku. - Bardzo chcemy otworzyć kościół, ale prace będą trwały na pewno jeszcze przez długi czas. Chcemy je jednak tak zorganizować, żeby kościół był otwarty w niedziele, by nasze liturgie niedzielne były odprawiane w całości w Mikołaju. Wtedy nawa północna mogłaby zostać otwarta, jeżeli dobrze wypadłyby ekspertyzy dotyczące sklepień. Mamy nadzieję, że dostępna będzie także nawa główna.
Przeor precyzuje, że oprócz problemów w fundamentach kościoła wykryto też odchylenia attyki i szczytów - wschodniego oraz zachodniego.

- Musimy się też nadal zajmować obserwacją wieży, która jest spękana. Wprowadzamy jej monitoring geodezyjny. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo wiernych, dlatego kościół otworzymy, gdy będziemy mieć pewność, że jest ono zapewnione - wskazuje o. Osek.
Obecnie msze w tygodniu odprawiane są przez dominikanów w tymczasowej kaplicy przy Kościele św. Mikołaja - w domu duszpasterskim z wejściem od ul. Lawendowej. W niedziele dominikanie korzystają z gościnności Kościoła św. Katarzyny i św. Jana oraz Kaplicy Królewskiej.

Trwa zbiórka pieniędzy na ratowanie MikołajaDominikanie nadal prowadzą zbiórkę pieniędzy na ratowanie Kościoła św. Mikołaja. Darowizny można wpłacać na konto pod numerem: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018 (wpłaty złotówkowe) lub: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002 SWIFT: BREXPLPWGDA (przelewy zagraniczne)

Ostatnio 400 tys. zł dotacji na remont Kościoła św. Mikołaja w Gdańsku przekazali radni Sejmiku Województwa Pomorskiego. Remont finansowo wspiera także miasto Gdańsk.

- Do tej pory przekazaliśmy na ten cel ponad 142 tys. złotych. Jesteśmy gotowi do dalszego wsparcia finansowego prac modernizacyjnych - informuje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Z inicjatywy wiernych wyszedł pomysł, by 50 tys. euro nagrody, jaką Gdańsk otrzymał od księżnej Asturii, przeznaczyć na sfinansowanie prac konserwatorskich w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Jak informuje Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska, decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Na konkurs, który organizowało miasto, wpłynęło mnóstwo propozycji, na co przeznaczyć te pieniądze. Urzędnicy wybiorą z nich trzy najciekawsze i poddadzą je pod głosowanie mieszkańców.

Zamknięto Kościół św. Mikołaja. Film z października 2018 r.
Jak wybierasz kościół, do którego chodzisz?
26%

decydująca jest lokalizacja, chodzę do tego, który mam najbliżej

36%

chodzę tam, gdzie są ciekawe kazania

6%

przy wyborze kieruję się historią i architekturą miejsca

32%

nie chodzę do kościoła

zakończona

łącznie głosów: 908