• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowy Dzień Wody. Jak rośliny ją oczyszczają?

23 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Jak rośliny oczyszczają wodę? Co zagraża jej w mieście i jak można ją chronić? Dlaczego mikroplastik jest niebezpieczny? Z okazji Światowego Dnia Wody spółka Gdańskie Wody rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym temacie.



22 marca był Światowym Dniem Wody, a więc także świętem wszystkich tych, którym tematyka z wodą związana jest szczególnie bliska.

- Choć zajmujemy się ochroną przeciwpowodziową, woda to dla nas nie zagrożenie, a przede wszystkim cenny zasób - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

Groźny mikroplastik - niewidoczny przeciwnik



Jednym z wrogów wody jest natomiast mikroplastik (czyli cząstki plastiku o średnicy do 5 mm, często niewidoczne gołym okiem). Według szacunków ONZ w wodach na całym świecie znajduje się ich 51 bilionów. Do 2050 r. liczba ta ma znacznie wzrosnąć.

Mikroplastik dostaje się do wód z oczyszczonymi ściekami lub deszczem. Do deszczówki uwalnia się m.in. z opakowań, ścierających się opon, pyłu miejskiego czy oznakowań drogowych. Zagraża wodom i żyjącym w nich organizmom, które mylą go z pożywieniem. W końcu ląduje też na naszych talerzach. Jego działanie na ludzkie zdrowie jest badane od niedawna, wiadomo jednak, że zawiera on m.in. związki endokrynnie czynne, zaburzające pracę układu hormonalnego.

Rośliny kontra mikroplastik



Jak zmniejszyć emisję mikroplastiku do wód? Np. usuwając go z deszczówki. Nieopodal brzeźnieńskiego moloMapka Gdańskie Wody stworzyły pilotową stację, badającą skuteczność oczyszczania wód opadowych z mikroplastiku przez specjalne gatunki roślin. To rozwiązanie inspirowane naturą i pierwsze takie zastosowanie na świecie. Projekt stacji pilotowej powstał dzięki współpracy z Politechniką Gdańską.

  • Podczas poboru próbek ważne są wszystkie parametry, w tym m.in. temperatura wody.
  • Próbki są pobierane ze zbiornika osadnikowego Kołobrzeska.
  • Zanieczyszczenia osadzają się na stalowych filtrach, które są wysyłane do duńskiego partnera, który przeprowadzi ich analizę.
- Deszczówka przepływa przez pięć stalowych zbiorników. Drugi i trzeci są wypełnione specjalnym złożem żwirowo-roślinnym. Sondy pomiarowe badają jakość wody na początku i końcu układu, a jej parametry na każdym etapie mierzy sonda mobilna - tłumaczy Małgorzata Drewnowska, specjalistka ds. jakości wody w Gdańskich Wodach.
Stacja powstała w ramach międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea, w którym Polskę reprezentują Gdańskie Wody i GIWK i którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastiku odprowadzanego do Bałtyku. W październiku 2020 do analizy laboratoryjnej zostały przekazane pierwsze próbki. Wyniki będą udostępniane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej projektu.

Projekt FanpLESStic-sea poświęcony jest redukcji mikroplastiku odprowadzanego do Morza Bałtyckiego. Projekt FanpLESStic-sea poświęcony jest redukcji mikroplastiku odprowadzanego do Morza Bałtyckiego.

Dokąd płynie deszcz? Odpowiedz i wygraj!



- W ramach Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy edukacyjny quiz, związany m.in. z naszą stacją. Na wszystkich, którzy podejmą wyzwanie, czekają nagrody - zachęca do udziału Agnieszka Kowalkiewicz.
Biorąc udział w quizie, można dowiedzieć się więcej na temat deszczówki, małej retencji, miejskiej kanalizacji deszczowej czy projektu FanpLESStic-sea. Uważni nie powinni mieć problemu z udzieleniem prawidłowych odpowiedzi - pytania są połączone z materiałami edukacyjnymi.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE

Projekt FanpLESStic-sea to partnerstwo ośmiu krajów nadbałtyckich: Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Polski, Łotwy, Litwy i Rosji. Polskimi przedstawicielami są dwie spółki z Gdańska - GIWK oraz Gdańskie Wody. Całkowity budżet projektu wynosi 2 968 068,80 EUR i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (4) 3 zablokowane

  • Brawo za pomysł!

    • 2 1

  • Za naszą kase miejskie spółki sie reklamują!I swietny przykład jak mozna zmarnowac kase mieszkanców na kaprysy urzedasów i

    W Gdańsku mieliśmy rekordy przeosnietych spóleczek miejskich jeszcze niedawno wodą w Gdańsku zajmowały sie 4 spóleczki wtym jedna prywatna.Teraz sie połączyły i sa 3 !!II tak to tekst sponsorowany propagandowy by zachowac pozory ze dbają unas o srodowisko i onas.Studenciaki z Polibydy które chca oczipowac mieszkanców by kontolowac kretynski pomysł segregacji za kossmiczne stawki .I urzedasy które niszcza na potege zielen i trawniki drzewa pod kazdy kaprys dewelopera.I Jeszce jedno to ze mają gdzies plastik świadczy o nich zablokowanie projektu który przegłosowali mieszkancy czyli butelkomatu na plastiki który w przeciwnie do Gdańska jest juz w każdym miescie w Polsce !

    • 4 1

  • Wycinając lasy obniżamy retencję i możliwośći korzystania z wodnych zasobów. (1)

    Większość ludzi to wie, władza także. Dlaczego więc zgadza się na ten okrutny proceder?

    • 0 0

    • dla forsy

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane