Święto Wolności na rocznicę porozumień sierpniowych od piątku w Gdańsku

24 sierpnia 2021, 15:15
Ewelina Oleksy
We wtorek w ECS ogłoszono program Święta Wolności, które startuje od najbliższego piątku. Więcej zdjęć (4)

We wtorek w ECS ogłoszono program Święta Wolności, które startuje od najbliższego piątku.

trojmiasto.pl

We wtorek w ECS ogłoszono program Święta Wolności, które startuje od najbliższego piątku.

trojmiasto.pl

W najbliższy piątek, 27 sierpnia, rozpoczyna się w Gdańsku Święto Wolności, które potrwa do 1 września. Jego kulminacyjnym momentem - tradycyjnie - będzie 31 sierpnia i rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz narodzin "Solidarności".Władze Gdańska ogłosiły we wtorek program Święta Wolności, które rozpoczyna się już w najbliższy piątek, 27 sierpnia, od festiwalu Solidarity of Arts. Impreza wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Będzie się odbywać pod hasłem "Przyszłość".

- Dosyć przewrotnie w tym haśle widzimy szansę, nadzieję. Solidarity of Arts pokazuje artystów, którzy coś zmieniają, są zaangażowani, dokonują diagnozy, wspierają przemiany społeczne. Wszystkie te aktywności będziemy mieli okazję zaobserwować na festiwalu - mówi Magdalena Sroka, kurator festiwalu.
Zostanie on podzielony na cztery pasma: teatralne, filmowe, muzyczne i debatowe.

W programie m.in. polska prapremiera spektaklu "Śnieg" oraz koncert "Centrala. Centrala nas ocali". Festiwal potrwa do końca niedzieli.

Sprawdź program Solidarity of ArtsNajważniejszym dniem obchodów będzie wtorek, 31 sierpnia, czyli 41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz narodzin NSZZ "Solidarność".

Symboliczne otwarcie historycznej bramy- Kulminacyjnym punktem poniedziałku będzie otwarcie historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zapraszamy na godz. 10. Udział w wydarzeniu weźmie prezydent Lech Wałęsa - zapowiada prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Tego samego dnia o godz. 19 zapraszamy, podobnie jak w ubiegłym roku, na "Wiec dla Europy". Naszymi gośćmi będą osoby, które przyczyniły się do upadku Związku Sowieckiego albo dziś walczą o demokrację i wartości. Wśród nich: Věra Jourová i Żanna Niemcowa. Swoją obecność zapowiedzieli też m.in. Adam Bodnar, Bożena Rybicka-Grzywaczewska oraz przedstawiciele społeczności migranckiej z Białorusi, Ukrainy i Rosji.
Godzinę wcześniej, o godz. 18 od pomnika Jana III Sobieskiego do historycznej stoczniowej Bramy nr 2 przejdzie marsz pod hasłem "Porozumienie 2021".

- Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam więc do uczestniczenia w bardzo szerokim programie Święta Wolności, będzie wolność w kulturze, sposobie wyrazu, ale także upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych - mówi Dulkiewicz.

Sprawdź program Święta WolnościNajwiększa część wydarzeń odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Tam zaplanowano wystawy, debaty, spotkania, które potrwają do 1 września wieczorem.

- Ta edycja będzie nadal ograniczona przez pandemię, ale mimo to postaramy się stworzyć bezpieczną przestrzeń, by obywatele i obywatelki mogli się u nas spotkać - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

NSZZ "Solidarność" organizuje swoje obchodySwoje uroczystości sierpniowe, niezależnie od tych miejskich, organizuje NSZZ "Solidarność".

31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się rocznicowe spotkanie dla zaproszonych gości, o godz. 16:00 zaplanowano złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. O godzinie 17:00 w bazylice pw. św. Brygidy rozpocznie się rocznicowa msza.

Związkowcy z "Solidarności" - podobnie jak w roku ubiegłym - świętują oddzielnie. Więcej zdjęć (4)

Związkowcy z "Solidarności" - podobnie jak w roku ubiegłym - świętują oddzielnie.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Związkowcy z "Solidarności" - podobnie jak w roku ubiegłym - świętują oddzielnie.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Weźmiesz udział w obchodach rocznicy 31 sierpnia?
19%

tak, zamierzam

11%

jeszcze nie zdecydowałe(a)m

70%

nie, nie wybieram się

zakończona

łącznie głosów: 641

Opinie wybrane


wszystkie opinie (307)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.