Święto nietoperzy w niezwykłym miejscu na Oruni

25 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat Psy bez smyczy. Problem znany i... ignorowany
W zbiorniku wody Stara Orunia zimują każdego roku setki nietoperzy. Więcej zdjęć (1)

W zbiorniku wody Stara Orunia zimują każdego roku setki nietoperzy.

mat. pras. GIWK

W zbiorniku wody Stara Orunia zimują każdego roku setki nietoperzy.

mat. pras. GIWK

Konkurs z nagrodami, okolicznościowe upominki, premiera edukacyjnej książki dla dzieci czy wykłady chiropterologów. Oto atrakcje, które przygotowano z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy przy zbiorniku wody Stara Orunia przy ul. KampinoskiejMapka w Gdańsku. Będzie można z nich skorzystać w najbliższą sobotę i niedzielę. Wejście do zbiornika jest biletowane, należy także dokonać wcześniejszej rezerwacji drogą internetową.Zapewne niewielu czytelników wie, że w ostatni weekend sierpnia przypada Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Z tej okazji, w wielu krajach na całym świecie organizowane są imprezy, które mają na celu popularyzowanie potrzeby ochrony tych skrzydlatych ssaków.

Niestety wokół nietoperzy narosło przez wieki wiele mitów, które mimo upływu czasu wciąż mają się dobrze. Chodzi tu przede wszystkim o stereotyp, jakoby były one niebezpieczne dla człowieka.

Niezwykle pożyteczne zwierzakiTymczasem nietoperze nie tylko nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, ale są również niezwykle pożyteczne. Bez cienia przesady można stwierdzić, że są one jednym z kluczowych elementów stabilności ekosystemów lądowych na całym świecie. Dlaczego?

Nietoperze, które można spotkać na wszystkich kontynentach poza Antraktydą, dzielą się na owadożerne i owocożerne. Te pierwsze przyczyniają się do naturalnej kontroli szkodników. I to z niezwykłą skutecznością. Dla przykładu - dorosły osobnik może zjeść w ciągu jednej nocy nawet kilka tysięcy komarów. Natomiast nietoperze owocożerne, podobnie jak np. pszczoły, przyczyniają się do zapylania i rozsiewania nasion wielu gatunków roślin.

Jakie atrakcje czekają na gości?Do obchodów Międzynarodowej Nocy Nietoperzy przyłączyła się spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. W najbliższą sobotę i niedzielę, przy nieczynnym zbiorniku wody Stara Orunia - a dokładnie na ulokowanym obok wejścia tarasie widokowym - przygotowano szereg tematycznych atrakcji. Szczegóły dotyczące programu imprezy można znaleźć na jej facebookowej stronie oraz w ramce pod artykułem.

- Przygotowaliśmy dla zwiedzających dodatkowe atrakcje, które będą zlokalizowane na terenie punktu widokowego przy zbiorniku. Chodzi m.in. o nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania, wystawę o gatunkach nietoperzy, które występują w zbiorniku, spotkania z chiropterologami, którzy przygotowali ciekawostki na temat nietoperzy - zachęca Jacek Skarbek, prezes zarządu spółki GIWK.
Uwaga: atrakcje zlokalizowane na tarasie obok zbiornika są bezpłatne, ale wejście do zbiornika jest płatne. Ponadto - ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa - należy wcześniej zarejestrować się drogą internetową. Zapisów można dokonać pod tym linkiem.

Jedno z większych siedlisk w północnej Polsce...Impreza pokrywa się z zakończeniem tegorocznego sezonu turystycznego w tym podziemnym obiekcie, który od jesieni do wiosny staje się miejscem zimowania aż kilkuset nietoperzy. Warto podkreślić, że to jedno z największych siedlisk nietoperzy w północnej Polsce. Wśród zimujących tu osobników można spotkać przedstawicieli pięciu gatunków: nocka Nettera, nocka rudego, gacka brunatnego, nocka dużego, a także nocka łydkowłosego, który jest największym gatunkiem nietoperzy występujących w Polsce.

Czytaj również: Nietoperz chciał jeździć koleją? Czekał na przystanku PKM

W tym miejscu warto wspomnieć, że pod żadnym pozorem nie powinno się odwiedzać miejsc, w których zimują nietoperze. Wybudzony z hibernacji przed nastaniem wiosny nietoperz ma praktycznie zerowe szanse na przeżycie. Po wyczerpaniu się zapasów tłuszczu i z powodu braku możliwości znalezienia pożywienia, po prostu umrze z głodu. Pamiętajmy, że sygnałem do wybudzenia może być nie tylko hałas czy dotyk, ale również emitowanie światła czy drgania powietrza.

... i niezwykły zabytek technikiJednak nie tylko święto nietoperzy jest powodem, dla którego warto skorzystać z oferty spółki GIWK. Nieczynny zbiornik wody Stara Orunia już sam w sobie jest nie lada atrakcją i unikatowym zabytkiem. Niech zachętą będzie chociażby fakt, że pochodzący z 1869 r. przypomina od środka bardziej kościół czy kryptę, niż budowlę techniczną. "Klimatu" dodają również takie elementy jak pokrywający ściany osad czy tafla wody, która znajduje się pod pomostami, po których przechadzają się zwiedzający.

Czytaj również: Historia zbiornika Stara Orunia

- Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system. Od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji - opowiada Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy spółki GIWK.
Zobacz, jak wyglądał przed remontem zbiornika Stara Orunia
Czy kiedykolwiek widziałeś nietoperza na żywo?
65%

tak, wiele razy

25%

tak, ale raz, góra dwa

10%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 825